Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

DJ_bart

Stand By Me, adaptace stejně excelentní povídky od Stephena Kinga, není něco, z čeho by jste si sedli na prdel, nebo vám spadla vaše požírací vrata dolů. Tohle je prostě a jednoduše taková krásná melancholická procházka skrze život a strasti dospívání. A právě v tom tkví to jedinečný čaro 💚 ()

lamps

Knihu jsem stále bohužel nečetl, ale přesto se nebojím prohlásit, že tenhle snímek je výbornou adaptací. Jsou v něm veškeré ingredience, které dělají tvorbu Stephena Kinga tak osobitou a význačnou - problematický vztah hrdinů s rodiči, ztráta někoho milovaného, Maine v padesátých letech minulého století, střet s fyzicky silnějším nepřítelem a dospívání dětských protagonistů během série symbolických událostí. Jednoduchý příběh je lemován putováním hrdinů za cílem, jehož naplnění postupně ustupuje dílčím situacím, rozhovorům a flashbackům, během nichž se z dětí stávají plnohodnotné charaktery a otázky ohledně smrti, náklonnosti a přátelství nabývají konkrétních významů. Tempo je sice občas hodně nijaké a záporné postavy přehnaně zlé (jako tradičně u Kinga), ale síla pohodového vyprávění a nesentimentálního sdělení vítězí, a když v závěru zazní nádherná píseň od Bena E. Kinga, má jeden chuť vzít spacák a vyrazit s kamarády na prosluněnou túru - jen místo mrtvoly bych hledal radši spící krásku nebo zatoulaný pivní soudek... ()

JohnnyD

Nádherný nostalgický film o detstve a dospievaní. Úžasní detskí herci, skvelá atmosféra, perfektná výprava a úprimný príbeh, ktorý mohol napísať azda len Kráľ. To všetko pod taktovkou Rob Reinera a za skvelej hudby (i keď iba "prevarené" - ale skvelé - fláky ako Buddy Holly, či The Chordettes). Pre všetkých zarytých nostalgikov ideálna bomba. ()

misterz

Ono príbeh samotný je dosť plochý a jednotvárny - chalani sa rozhodnú, že nájdu mŕtvolu aby sa stali slávnymi a popritom lepšie spoznávajú jeden druhého ako aj samých seba - ale na druhú stranu ma nadchla atmosféra snímku a spôsob, akým bol celý príbeh vyrozprávaný. Na slabší nadpriemer to určite stačí, inak na Kinga celkom netradičné. 70/100 ()

pornogrind

Film sleduje partu kamarádů na cestě za mrtvolou. Místy vtipný, místy smutný. Nechybí ani emoce, hádky a vyhrocený scény. Potěšil i mladej K. Sutherland a J. Cusack. Konec je výstižnej a jako bych v něm viděl sám sebe. Ani já v podstatě svoje kamarády z dětství nevídám ale nikdy na ně ani na to co jsme spolu prožili nezapomenu. Tady nejde asi hodnotit jinak než plným palbou. PS: Povídka o špekounově pomstě pobavila možná ještě o to víc, že něco takovýho bych v tomhle filmu nečekal. ()

Javert

Krásný příběh o dětském kamarádství, které může být 100x vroucnější než u dospělých. Skvělí mladí herci, skvělý hajzl Sutherland, nádherná oregonská příroda, skvělá 50s hudba. Lollipop lollipop... 8/10 ()

Goldbeater

Příjemné a nostalgické drama odehrávající se v Castle Rocku 50. let 20. století. Takové to rozloučení přátel před tím, než půjdou na střední. Zdá se, že z jejich pouti plynulo mnoho ponaučení a že teprve při ní se navzájem poznali. Jak už jsem řekl, je to příjemný film, s dobrými hereckými výkony. Netušil jsem, že je to podle knihy Stevena Kinga, i když místy bylo cítit něco z jeho stylu. ()

Legas

Nevím jak vy, ale já jsem mrtvoly v mládí nevyhledával a i když to chápu jako záminku dobrodružné cesty, kde se kluci lépe poznají, určitě si dovedu představit závižnější příběh, než cesta po kolejích s jednou trochu dramatičtější scénou s vlakem na mostě. Neustálé mávání bouchačkou, kterou v dětských rukách vidím opravdu nerad, mi také nepřišlo zrovna rozumné. ()

HoneyBunny

Rob Reiner ve své nejlepší formě. Rok předtím, než natočil Princeznu nevěstu, brilantně vystihl atmosféru, kterou King dává všem svým dětským dobrodružstvím. Zpočátku jsem si myslela, že tenhle film vznikl až někdy po přelomu tisíciletí, protože je natočený velmi moderně, otevřeně a svižně. Pak se objevil Kiefer Sutherland coby teenager a mě spadla čelist, když jsem zjistila, že tohle dílko vzniklo v roce 1986. Ve filmu se vlastně nestane nic dechberoucího nebo převratného, boduje právě tím, jak přesně dokáže vystihnout tu tísnivou, ale zároveň kouzelnou atmoféru, s jakou King vzpomíná na své dětství v padesátých letech, kdy se do kina chodilo za pár centů a kdy kluci mohli zažít takovéhle malé velké dobrodružství. Pokud se vám ta atmosféra líbila, přečtěte si třeba To nebo Kingovy (skoro)memoáry O psaní. ()

Anderton

Tak som sa zamyslel, kedy som si našiel tých najlepších priateľov na celý život a bolo to až na strednej. Možno som s tými zo základky nemal také zážitky, ako hľadanie mŕtvoly v lese, i keď bývam na sídlisku hneď pri lese. Možno by nás to viac zblížilo.... Stand by me na mňa pôsobilo dojmom seriálového pilotu (bez konca, kde sa dozvieme budúce osudy chlapcov v dospelom veku), pretože Reinerovi sa podarilo vytvoriť svet, do ktorého by som sa chcel pravidelne vracať. Čo sa týka atmosféry malomesta, tak asi práve tento film bol základným predobrazom lokácií Stranger things, nehovoriac o deckách, Phoenix vyzerá ako tá malá "weirdka". ()

Frajer42

Stephen King to v tom péru prostě má a Rob Reiner jeho knihy umí zpracovat. Velice příjemná pozvánka do dětských let, která mi oživila vzpomínky na to, co jsem všechno stihl prožít já, když ještě děti chodily ven. Příběh je velmi jednoduchý. Parta dětí se vydá podívat na mrtvolu, o které se dověděla. Po cestě prožívají celkem fajn věci a odemykají skříně svým kostlivcům. Velká výtka snad jen k tomu, že mi tam prostě chyběl nějaký zásadní zvrat či něco překvapivého. Moje uši potěšil velmi dobrý výběr písní. Byla to téměř srdcovka vedle srdcovky. Obsazení bylo kvalitní a všichni dětští herci si vedli více než dobře. Příjemná záležitost, u které člověk s chutí dokáže vypnout. Jen snímek prostě nenabízí žádnou nadstavbu. Něco, proč bych jej měl potřebu vidět znovu. ()

Ant

Z filmového hlediska se jedná o klenot pojednávající o dětství a přátelství, z hlediska adaptování knihy je to velmi důstojné převedení na stříbermé plátno. Kniha samotná je ještě o něco osobnejší a dojemnější, Kingovo mistrovské dílo. Herci jsou perfektně vybraní a příběhu dodávají přesně tu potřebnou dávku důvěrnosti. River je tu v jedné ze svých nezapomenutelných rolí. Byl a stále je nenahraditelným hercem. ()

Slartibarkfast

Opravdu procítěně zfilmovaná povídka Stehena Kinga "The Body". Velmi pěkný příběh o kamarádství a velikém dobrodružství jedné klukovské party, která se vydala hledat jednoho ztraceného chlapce, potažmo jeho pozůstatky. Tenhle film jsem viděl kdysi jako malý kluk, když ještě dávali v Neděli dopoledne podobné Disneyovky. Tohle je ale daleko zralejší příběh o přátelství a dospívání. O změnách v nás, kterým nejde zabránit. 85% ()

nascendi

Chlapci hľadali mŕtvolu, ja som hľadal dôvod vysokého hodnotenia, až kultovosti tohto priemerného filmu. Chlapci našli, ja nie. Ako fanúšik sixties nepotrebujem vidieť nie príliš zaujímavý film, aby som mohol vynachváliť jeho soundtrack. Okrem toho mi skladby na rozdiel napr. od Amerického graffiti pripadali nadbytočné a neorganicky zaraďované. Keď k čudným dialógom a nepresvedčivým hereckým výkonom detských hercov priradím ešte mizerný dabing, pripadám si s mojimi troma hviezdičkami ako starý dobrák. ()

Trajektt

V tomto retrospektivním snímku zažijeme společné dobrodružství čtyř chlapců,kteří se vydávají na tajnou výpravu za mrtvolou o které slyšeli z doslechu.Film se odehrává v oblíbeném fiktivním městečku Castle Rock,které se nachází v Oregonu,kde se většinou film natáčel a vidíme v něm krásnou krajinu tohoto státu.Ale hlavně jsem tento skvost viděl minimálně pětkrát a minimálně pětkrát se na něj ještě podívám a narozdíl od jiných pro mě přeceňovaných filmů od Stephena Kinga jako Shawshank,Zelená Míle ad.,které jsou z vězeňského prostředí,což fakt nemusím je toto dílko pro mě jeden z Topů z tvorby tohoto autora.Díky bravůrním hereckým výkonům dětských představitelů zejména Rivera Phoenixe,Wila Wheatona,kterého jsme mohli vidět,jak hraje sám sebe v Teorii Velkého Třesku a taktéž malého tlusťocha Jerryho O'Connella mi nezbývá nic jiného než dát 100% ()

PetrPan

A teď ruku na srdce, měli jste někdy takové kamarády? Nebo ještě líp, byli jste někdy takovými kamarády? Za naše odpovědi hvězda dolů, ale jen za ně. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)