Pátý element

Piaty element

Fifth Element, The

Sci-Fi / Akční / Komedie / Thriller

Francie, 1997, 126 min

Luc Besson patřil mezi moje velké oblíbence než si dal pauzu a rozprodal svůj talent. Jeho vize budoucnosti je prakticky bezchybná a vystihl ji s naprostým přehledem. Některé pasáže jsou bez akce, ale vynahrazeno je to humorem a hlavní postavou Corbenem Dallasem. Bruce Willis předvedl svojí extratřídu stejně jako budoucí manželka Luca Bessona Mila Jovovich, která i přes fakt, že bůh zapomněl na její prsa, když se narodila, je v tomto filmu bezchybná a bez ní by to jednoznačně nebylo ono. Celý future design ještě velké architektury a létajících aut dotváří oblečení, které navrhl sám velký Jean-Paul Gaultier. Každý kdo sleduje oblečení hrdinů musí žasnout, jak na tohle někdo mohl přijít. Nesmím zapomenout na výborného Garyho Oldmana a už vůbec ne na životní výkon Chrise Tuckera jehož Ruby Rhod je dokonalý poslední element nutný pro zábavnost druhé půlky filmu. Po několikátém shlédnutí nejde filmu nic vyčítat. Nesmrtelné hlášky a skoro až nadčasovost jednoduchého příběhu...(3.6.2004)

Nehledě na to, co tvrdí film, tím skutečným "pátým elementem" jsou peníze, což bohužel záhy docvaklo také Bessonovi a toto nenakažlivě blbé, přepestře pestré sci-fi dobrodružství lze označit za jeho labutí píseň, za nevybledávající symbol zašlých časů. 70% Zajímavé komentáře: Lateef, Bebacek, Shaqualyck, hudryhudry(20.5.2005)

Jedna z nejlepších scifáren 90. let (a v Evropě určitě nejlepší). Bruce Willis je výborný a Milla Jovovich je úžasně tajuplná. Docela působivá je hlavně úvodní scénka z egyptské pyramidy, v níž se mihne i známý Luke Perry (Dylan z Beverly Hills 90210). Zaujala mě i mimozemská pěvecká diva. Nebýt přílišné extravagantnosti Chrise Tuckera, mohlo být i o jednu hvězdičku více.(6.8.2002)

• - Ve scéně, kdy někdo klepe na dvěře, si Vito Cornelius (Ian Holm) zakryje pásek, na kterém si lze všimnout znaků všech čtyř elementů. (Aknah)

• - Věta "Whoa dámo, já mluvím jenom dvěma jazyky. Anglicky a špatně anglicky" byla údajně improvizací Bruce Willise. (don corleone)

• - Obleček, který má na sobě Milla Jovovich po klonování, je stejný jaký měla postava Marion ve slavném sci-fi Metropolis. (tequilla)