Pátý element

Piaty element

The Fifth Element

Sci-Fi / Akční / Komedie / Thriller

Francie, 1997, 126 min

Jestli si nedokážete stvořit svůj svět sami, doporučuju nahlédnout do toho od LUCA BESSONA. Makal na něm vlastně od malička a fantastický nápady dokázal převést (v přinejmenším) na zajímavý obrazy (madoshawani, klobouk, rekonstrukce elementu, diva ....). Možná trochu dětinský, ale rozhodně ne nuda!(2.9.2005)

• DaViD´82

Přeplácaná nuda a šeď, byť umně zabalená v křiklavě pastelových barvičkách. Věřím, že by se mi Pátý element býval i mohl líbit... Nebýt jednoho detailu. Neustálých pokusů o nechtěně infantilní "humor". Navíc jsem Bessonovi neskočil ani na tu jeho hru na velkou, bohatou a rádoby propracovanou mytologii. Pátý element má své světlé momenty, jen jich je s ohledem na stopáž až proklatě málo.(29.1.2007)

„Ach dočerta...“ – „Čo sa stalo?“ – „Práve som našiel vašu fotku.“ – „Hm a ako na nej vyzerám?“ – „Hrozne.“ –„To musí byť stará fotka.“ Jedno z najlepších sci-fi desaťročia. PIATY ELEMENT je šiesty režijný počin „francúzskeho Spielberga“ Luca Bessona. Jeho vízia je úžasná po stránke detailov i úchvatných počítačových efektov – bodaj by nie, história tohto monumentálneho (a vtipného - zápalky) projektu, siaha až do Bessonovho detstva. Vyrastal v nudnej francúzskej dedinke, z ktorej utekal do svojho fiktívneho sveta ďalekej budúcnosti, pričom časom inteligentne/šikovne vyriešil aj také detaily, ako že napríklad podľa akého taxametra sa platí v lietajúcom taxíku (!). Strhujúce akčné scény, krásne počítačové efekty, nádherné masky, nezabudnuteľné scény (opera) a šokujúca prepracovanosť (Besson konkuruje samotnému Tolkienovi - vymyslel kompletný mimozemský jazyk!), hravé tempo rozprávania a vynikajúce herecké obsadenie, vrátane Bessonovho kamaráta Garyho Oldmana a úžasne oblečenej Milly Jovovichovej, jednej z niekoľkých chvíľkových manželiek Luca Bessona.(30.10.2004)

Jedna z nejlepších scifáren 90. let (a v Evropě určitě nejlepší). Bruce Willis je výborný a Milla Jovovich je úžasně tajuplná. Docela působivá je hlavně úvodní scénka z egyptské pyramidy, v níž se mihne i známý Luke Perry (Dylan z Beverly Hills 90210). Zaujala mě i mimozemská pěvecká diva. Nebýt přílišné extravagantnosti Chrise Tuckera, mohlo být i o jednu hvězdičku více.(6.8.2002)

rozpocet ? trzby celosvetovo $263,920,180(6.11.2006)