Pátý element

Piaty element

Fifth Element, The

Sci-Fi / Akční / Komedie / Thriller

Francie, 1997, 126 min

Oscar 1 nominace: Střih zvukových efektů(4.3.2004)

Soundtrack Eric Serra: 1. Little Light Of Love [4:50] ,2. Mondoshawan [4:01] ,3. Timecrash [1:49] ,4. Korben Dallas [1:43] ,5. Koolen [0:55] ,6. Akta [1:51] ,7. Leeloo [4:55] ,8. Five Millenia Under [3:13] ,9. Plavalaguna [1:47] ,10. Ruby Rap [1:56] ,11. Heat [2:55] ,12. Badaboom [1:13] ,13. Mangalores [1:08] ,14. Lucia Di Lammermoor [3:10] ,15. The Diva Dance [1:33] ,16. Leeloominai [1:42] ,17. A Bomb In The Hotel [2:15] ,18. Mina Hinoo [0:54] ,19. No Cash No Trash [1:05] ,20. Radiowaves [2:32] ,21. Human Nature [2:02] ,22. Pictures of War [1:20] ,23. Lakta Ligunai [4:13] ,24. Protect Life [2:32] ,25. Little Light of Love [3:33] ,26. Aknot! Wot? [3:35],(10.6.2011)

Hravý, zábavný a až překvapivě výtvarně propracovaný, to je Pátý element. Je vidět, že Luc Besson dal do filmu trochu toho srdíčka a vyhrál si se spoustou detailů, které prohlubují zdejší fikční svět a pěkně vykreslují dobu utopické budoucnosti. Není na škodu, že Pátý element je snad až lehce pohádkový, nijak mu to neubírá na stylovosi, o kterou se samozřejmě stará Bruce Willis. Do takto pestrého a možná i šíleného komplexu pak hravě zapadne i upištěný Chris Tucker. 8/10(17.6.2014)

Zklamání! Když jsem ze všech stran slyšel, jak se jedná o výborné dílo, tak mé očekávání bylo asi až příliš velké. Neříkám, že se mi to vůbec nelíbilo, naopak mix komedie, sci-fi a romantiky není vůbec špatný nápad, ale styl jakým je film natočen mne zkrátka neoslovil. Bruce Willis je v hlavní roli samozřejmě skvělý jako vždy, totéž mohu říci i o padouchovi Gary Oldmanovi, který je pro tyto role jako zrozený, ale nechápu proč do filmu cpali třeba Chrise Tuckera, který je neuvěřitelně tragický a to ho možná ještě chválím!! Luc Besson si pohrál s barvami, ale příběhově mi to přišlo totálně o ničem! Tři hvězdičky je maximum, které mohu dát, ale spíše je to dvě a půl. Co vím, ale určitě, že už nikdy více........(25.8.2008)

... kdybych byl tak střelenej jako Luc Besson, tak řeknu, že tohle je dokument o vzniku našeho druhého Měsíce... né, teď vážně. Střelený to je, ale tak nějak správně, stejně jako zábavný, vyvážený, pestrý, je to taková trochu mystická sci-fi pohádka o tom, že láska vítězí nade vším... Můžeme chodit po zemi a dýchat vzduch, ohřát si nohy u krbu nebo využít sílu vodního živlu, ale kdo nepozná lásku, je ztracený. A zjistí to i taxikář Korben Dallas, jemuž jednoho dne spadne na zadní sedačky z nebe samotný Pátý element... Film je plný nápadů, uřvaného Chrise Tuckera a výborných herců - Bruce Willis střílí hlášky cíleně a chladnokrevně, Milla Jovovich to postupem času okouká a tak se z nich stává dost vtipná a fungující dvojice. Jenomže absolutní zlo se blíží a nikdo neví, jak se elementy otvírají. Vítr fouká, oheň pálí... ale to není důležité, nejsilnější je stejně jedno upřímné: "Miluju Tě!" 90% 90 miliónů dolarů(rozpočet)/264 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(10.8.2007)

• Tricky