New York, dvacáté třetí století. Země má být co nevidět zničena obří ohnivou koulí, která se na ni řítí. Cornelius (Ian Holm), starý mnich, však ví, čím tento hořící kolos zastavit: Pátým elementem. Je to Nejvyšší existence, propojující čtyři základní Elementy – vzduch, vodu, oheň a Zemi, které pouze společně, jako jediná Moc, mohou zastavit blížící se Zlo. Cornelius získává jako spojence v tomto boji Korbena Dallase (Bruce Willis), taxikáře a bývalého agenta tajné služby a Leeloo (Milla Jovovich), mimozemšťana v podobě krásné mladé dívky. Tuto trojici čeká na jejich cestě za záchranou lidstva spousta dobrodružství a hlavně boj se strašným Zorgem (Gary Oldman) a jeho děsivými spojenci Mangalory. (Magic Box)

JohnMiller

Alebo ako sa vie režisér popasovať s filmom ktorý je podľa mňa na odpis. Nič moc efekty, ani príbeh a už vonkoncom masky, ale je to tak "sakra" vynikajúco nakrútené že je to výborný film Luc Besson si poradil zo snímkou tak že by som tento film prehrával začínajúcim režisérom pod názvom "ako sa dá spraviť s ničoho výborný film" ()

salalala

Nejspíš poslední opravdu výtečný film Luca Bessona, na němž je vidět, že tím, že rezignoval na režii, diváky o mnohé připravil. Už tady je znát, že jako scenárista tak dobrý nebyl, protože příběh tu není nijak propracovaný, občas nedává smysl a někdy se v něm dějí věci dost překotně a značně náhodně. Režijně to je ale jiná káva, protože vizuální stránka je naprosto fantastická, propracovaná a tak barevná, až z ní přechází zrak. I výprava je naprosto opulentní a celková vize daleké budoucnosti je hodně důvěryhodná a vysoce pravděpodobná. Je skutečně fascinující, jak si Besson dal záležet i na tom nejmenším detailu a každičký přístroj by zasloužil vysvětlení, jak vlastně funguje. Vše dotváří atmosféra, z níž je znát obrovský nadhled a to, že se tvůrce zase tak vážně nebere, navíc tu jsou ještě krásná hudba Erica Serry a nádherná kamera, za zmínku pak stojí i velmi dobrá akce, které sice není tolik, což ale příliš nevadí. Díky hodně svižnému tempu, poměrně fungujícímu humoru a vizuálu si divák nestačí moc všimnout ani zmíněných příběhových nedostatků, nad nimiž není čas přemýšlet, což je jedině dobře. Dojem pak vylepšuje i výborné obsazení, v němž se sešli tehdy standardně dobrý Bruce Willis, vynikající Gary Oldman, spolehlivý Ian Holm a málomluvná, ale svým způsobem sexy Mila Jovovich. Od plného počtu ale snímek krom nedokonalého scénáře dělí především extrémně uřvaný, excentrický a úděsně přehrávající Chris Tucker, jenž je chvílemi zcela nesnesitelný. I po skoro pětadvaceti letech je The Fifth Element výtečná zábava a parádní žánrovka, která stále dokazuje, že když jsou prostředky, je možné i v Evropě natočit velkolepou sci-fi, která se může rovnat Hollywoodu. 80 % ()

kajas

Protože jsem relativně nedávno viděla peckovou Bessonovu "Annu" a protože jsem chtěla dát druhou šanci mému oblíbenci Willisovi, zkusila jsem tuhle barevnou bláznivinu vydržet znovu. Vadil mi Tucker, vadil mi humor, ani Oldmanův záporák mě nepřesvědčil (umí lepší). Potřetí už to vážně nedám. ()

L_O_U_S

Tuhle postmoderní sci-fi ulítlost by se dalo přirovnat k jiným filmům - Burtonovu Mars útočí! a Andersonovu Životu pod vodou. Pátý element je poměrně nápaditým snímkem se zajímavou stylizací, avšak o něco slabším scénářem. Milla Jovovich by si zasloužila větší prostor a Bessonova parketa je trošku jinde. (571.) ()

Dont

Pátý element mi nijak neučaroval, film je tady na csfd hodně oblíbený, ale mě to přišlo jako celkem obyčejný béčko, nic extra. Kouzlo Milly Jovovich na mě nepůsobí, protože není můj typ a Bruce Willis je stejný jako vždy, když zachraňuje svět. :-) Gary Oldman byl dost nechutný záporák, ale na něj je spolehnutí, že vás nikdy nezklame. Dost se to tady hemží kritikou Chrise Tuckera, já bych ale ještě před něj zařadil „herce“ jménem Luke Perry, to byla opravdová tragédie. Celkem vzato, pro mě jen průměrná podívaná. ()

Aleee89

Na film jsem se zpočátku nijak netřásla, ale když jsem si přečetla vcelku pozitivní názory, řekla jsem si, proč ne a podívala se na něj. Herci se mi líbili. Milla Jovovich byla srandovní, roztomilá a zranitelná zároveň. Znám ji hlavně jako postavu z Resident Evil a ty filmy na mě žádný dojem neudělaly, proto se tady tímto u mě trochu vyšvihla. Bruce je velký sympaťák, z akčních hrdinů, kteří mi lezou krkem a když slyším jména jako Sly, Arnie, Norris, Van Damme apod. mi naskakuje husí kůže, je jediný fajn chlápek a herec. Zahrál tradičně dobře, zase roli, ve kterých jsme na něj zvyklí. Sci-fi si představuju trochu jinak. Tohle na mě bylo moc barevné, rozhýřené. Spíše fakt komedie, akčňárna, místy se mi film jevil i jako parodie. Čekala jsem více. Asi dvacet minut jsem zaspala, takže mě to ani nijak dvakrát nezaujalo. Dobrý, ale nejsem si jistá, že bych to chtěla vidět znovu. ()

Frenegonda

Vy jste netvor. Já vím! Gary Oldman tu hraje opravu proklatě skvělýho démonickýho padoucha. Hlášky jsou jako břitva. Tohle se ti povedlo nad miru dobre Lucu ()

Suzana

Pátý element vnímám s velkou dávkou nadsázky (jinak to snad ani nejde) a díky tomuto přístupu jsem schopna přežít všechna klíše počínaje Brucem, který zase všechny zachrání (to není spoiler - Bruce totiž skutečně vždycky všechny zachrání) a konče u zapšklého zlouna, kteří má neovladatelnou touhu zničit lidstvo. Páty element = kýčovitě zábavný film. ()

Sheldra

Někdo má rád plyšová zvířátka, někdo tetování, mým fetišem je Pátý element! Připouštím, že je to úchylné až na půdu, místy možná i infantilní, ale když já tohle sci-fi tak miluju! Co na tom, že to vypadá, jako kdyby Besson vykradl hračkářštví. Všechny protiargumenty rázem umlčí Bruce Willis se svým kvérem, naprosto uchvancancující Gary Oldman, popletený Ian Holm nebo křehounká Milla Jovovich. A ty kulisy, a ten Serra, ach jo! Jen toho úchyla Rubyho bych vyškrtla, případně rovnou sejmula - je to sice naprostý úlet, ale o hvězdičku kratší kvůli tomu Pátý element nebude! ()

Mikarda

Jako dítě jsem si tento film absolutně zamilovala. Pamatuji, jak se mi už v ukázce v televizi strašně líbila lítající auta, zachraňování světa (jinu, když je vám devět tak vám toto téma ještě nepřijde okoukaný :)) a mimozemšťani. Teď už se na to koukám trošku jinak, ale pořád se bavím :) Blonďatý Willis chrlící ze sebe bezkonkurenční hlášky, roztomilá Milla, jejíž vlasy jsem chtěla jednu dobu mít, děsivý Oldman se šílenou image a Chris, z jehož ukecané huby jsem se válela smíchem po zemi; i když spousta lidí kvůli jeho přítomnosti strhává hodnocení dolů, já bych naopak přidala, moc se mi líbil, obzvláště v originálním znění (slyšeli jste někdy chlapa pištět?! boží!). Suprzelený? Věřte mi, že jo :) jeden z nejlepších filmů, co znám! ()

Petroff

Dokonalá pohádka, ve který je všechno. Krásná holka, správnej drsňák, skvělá hudba, perfektní vizuál. Záchrana světa, láska, humor, akce. Jeden z nejlepších záporáků všech dob, modrá zpěvačka, vesmírnej parník, ZLO samo a nádavkem nejotravnější rádiovej speeker v celým vesmíru. "Azízi, světlo!!" ()

Moena

Prostě tu jednu hvězdičku za Tuckera ubrat musím... je mi líto. Jinak nemám výtku, Bruce a Garyho mám rád, Millu miluju a tu futuristickou přeplácanost rád přehlédnu. Ale ten černoch v šatech prostě! ()

GILLWANDER

Besson je kostýmový kráľ! Toľko gýčových postáv odetých do ešte gýčovejších kostýmov je žrádlo! Besniem po nich, neviem prečo ale štýlovejšie odeté postavy inde nenájdete. A výsostne oblečenie pána záporáka Oldmana bolo nevkusne geniálne. Celé to malo svieži nádych ako návrat zároveň do minulosti a budúcnosti. Nie je to ani dnešný svet ani minulý. Je to svet génia Bessona. Človek aby sa takto vyhral s farbami a celkovým vzhľadom postáv a ich charaktermi. No...klobúk dole pred týmto režisérom. Trošku temného svetlo na tento geniálny "oblek" vrhá dej, trošku odmeraný a tak povediac o ničom. Začiatok nezameniteľný no od polovice to má našliapnuté niekam inam. Vskutku vydarený záver to aspoň do 50% prekryje. Kvôli tomu hodnotím iba "chválitebne". Je mi to ľúto pán Besson, ale Leon je váš drahokam. 80% ()

OG_Swifty

Z tohohle filmu bych byl asi mnohem vic odvarenej, kdybych ho videl ve svy aktualni dobe jako teenager - v dobe, kdy vsechny ty cinkrlatka a efekty nepusobily jeste tak strasne zastarale jako dnes. I v remasterovany edici uz to ztraci lesk - co ale na lesku asi nikdy neztrati je sexy mlada Milla Jovovich s oranzovou parukou (dneska uz by si o ni clovek ani kolo neoprel). No ale jinak pres jistou prestarlost je to prima akcni film s napaditym scenarem, zajimavyma kostymama a spetkou humoru, pripominajici americke klasiky 80. a 90. let. ()

dyfur

...i  po opakovanom pozretí musím povedať, že to bolo nezáživné  a tie kulisy komické....také umakartové sci-fi....slabota.... ()

zipexx

Film, na který se můžu dívat do nekonečna. Vždy mě skvěle pobaví. Brůs jen nevěřícně kouká (stejně jako divák), co že se to kolem něho děje a co za PODIVNÉ kreatury potkává, Milla je k nakousnutí a Oldman je pro záporné role jako dělaný. ENJOY ()

kagemush

90% prostě musím,když už pro nic jiného,tak takhle nádherně pitvořit se, už asi Gary Oldmana neuvidím. -Jen ten přeslazaný konec trochu prudí. ()

lioncel

Musím s úsměvem a hlubokou poklonou podotknout, že ten bláznivý Ruby Rhod, ta střelená rozhlasová hvězda s tím úžasným neodolatelným sex apelem (fakt jsem se bavil a bavím pokaždé, když ho znovu vidím) má v české verzi mnohem (!), mnohem lepší hlas než v samotném originále .. Nemohu si teď nějak vzpomenout na nějaký jiný film, kde bych to mohl prohlásit podobně .. Nekompromisně dávám ***** a vždy si za tím budu stát … ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí