Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Malá televizní komedie o tom, jak je možné zbavit se příbuzných... Mladí manželé Karel (J. Hartl) a Irena (D. Veškrnová) konečně získali byt. Jejich radost z nabytého soukromí však netrvá dlouho. Rodiče se jim svou starostlivostí stále pletou do života. Navíc se na nový byt přijde podívat spousta tetiček a strýčků. Potíže nastanou, když Karlovi a Ireně přivezou nový křišťálový lustr, který si koupili za peníze na nábytkovou stěnu. Po malé přeháňce se vyjasní a strýček (P. Nárožný) hned lustr zavěsí. Pochopitelně tak, že okamžitě spadne. Rozjíždí se kolotoč chytrých plánů a dohadů, jak vyzrát na pojišťovnu. Zda se to celému příbuzenstvu povede, uvidíte v televizní komedii, kterou autoři Jiří Just a Hynek Bočan nazvali Lustr, i když mohla by se také jmenovat Konečně sami aneb Jak to zařídit, aby katastrofa v rodině se stala pravým požehnáním... (Česká televize)

(více)

Recenze (34)

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Televizní fraška, jejíž žánrové pojetí jako prostoru pro kvalitní herecké exhibice zestárlo. ... v paneláku by se to nemohlo stát !" ... "Nejsme ve Švédsku, tady všechno dělaj lidi, a ne stroje ... a s lidma se dá jednat ... Nebyl bych to já, abych neměl řešení." Nadčasově srozumitelné ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československá krátká televizní komedie s velmi dobrým hereckým obsazením o příliš starostlivém příbuzenstvu, jež se snaží vymámit z pojišťovny peníze za rozbitý drahocenný lustr v bytě novomanželů. Mladý manželský pár, v jejichž bytě se odehrávají ony události, hrají J. Hartl a D. Veškrnová, avšak přes nepřekonatelný vodopád slov od svých rodičů a příbuzných se pořádně nedostali ke slovu a jejich výkon byl rozpačitý. Hlavní komická postava strýček Bohouš ze Záběhlic, nesmírně výstřední osoba mající na každý problém řešení, byla svěřenu excelentnímu P. Nárožnému, jenž se v té době pomalu začínal přibližovat české komické elitě. Režisér této pětačtyřicetiminutové veselohry H. Bočan mu později svěřil hlavní roli ve své komediální pentalogii o Šéfovi, v níž mohl Nárožný naplno rozvinout svůj mimořádný komický talent, vyznačující se roztomilým pedantickým vystupováním s perfektní dikcí. Přestože se v případě Lustru nejedná o žádný převratný počin, hlavně scénář není zrovna dokonalý, nicméně kvůli jako vždy výbornému P. Nárožnému se s přehledem vejde do průměru, obzvláště když ho doplňují v menších rolích umělci jako oblíbená M. Myslíková, J. Hálek, D. Medřická, S. Zázvorková či O. Lipský. ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

Tak to dopadá, když se mladým manželům motá každý z vlastní rodiny do života a zařizování nového bytu. Jenže když pak neodborně zavěšený lustr spadne a rodina se pustí do pojišťovacího podvodu, dobře to dopadnout nemůže. Ani když hlavním strůjcem pojišťovacího podvodu je Petr Nárožný. Tato situace byla zde dovedena ad absurdum a tato malá komedie, jakých se natočilo spousty, se určitě povedla a patří k tomu lepšímu. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Lustr není takovou neznámou zápletkou. Každý určitě občas zažil své příbuzné a minimálně štiplavé poznámky o interiéru. Nebo pak to horší a tím jsou nečekané zásahy. Lustr je ještě něčím zajímavý. Je to hlavně celou řadou ucelených návodů jak vyzrát v socialismu na stát. Petr Nárožný byl výborný. Byla to taky komedie přesně pro něj. My měli takovou babičku, která k nám chodila neočekávaně a doslova kafrala do všech úprav bytu mojí máti. Lustr ovšem doplácí na celkovou nerealističnost. Například doslova hysterické chování rodiny při každém plánu. Dokládá to třeba situace, kdy přes dort hodí dámy dvě hadry ač čekají návštěvu. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Možná dávám o jednu hvězdu víc než by Lustr zasloužil, ale když si vzpomenu na to, co v něm předvedl Petr Nárožný, nemůžu jinak. Řekl bych totiž, že zde více než skvěle ztvárnil jednu ze svých nejlepších postav vůbec. Strejda Bohouš ze Záběhlic, který se zpočátku jeví jako nenápadný upjatý hlídač tetičky - kleptomanky, přičemž pouze čeká na příležitost aby vynikl, je neskutečný. Stačí jedna velká "švédská" krabice, jeden lustr a jeden hák ("Ten hák že je malej?") a je to. Rozjede se série pohrom, z nichž každou se strýček okamžitě chystá řešit, přičemž doufá, že je všemi pozorně sledován, aby mohl svoji výkonnou a nesmírně logicky založenou mysl dávat na odiv. Je schopný vymyslet lež, kterou popře lež, která popírá jinou lež popírající pravdu. Je schopný svoji nepatrnou chybu omlouvat zemětřesením nebo stavbou metra, nedělá mu problémy donutit vlastní rodinu, aby jej soudně žalovala, neboť to vlastně všechno dělá pro její dobro a plní si tím svůj vlastní smysl života. Strejda Bohouš je monstrum, vedle něhož vypadají všechny domácnost mladých novomanželů postupně zaplňující tetičky jako krotké ovečky. Strejda Bohouš dokáže neuvěřitelně zdatně psychicky týrat lidi. Strejda Bohouš je tak hrozně chytrý, až je hrozně blbý. A přitom může být stále sympatický. Petr Nárožný mě zkrátka několikrát rozesmál k slzám a já mu alespoň tímto komentářem děkuji. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama