Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

J.Connor

SAMPLE Z FILMU - INTERPRET : Vanessa ALBUM: Vanessa Gun SKLADBA : Vyřazený z oběhu "Hey Deckard. Four, five, how to stay alive ? Six, seven, go to hell, go to heaven " (závěrečný souboj) ()

Janek

Viděl jsem to asi před šesti lety a hrozně jsem se nudil. Uvidíme, jak si s tím poradím teď, slibuju, že to dám ještě jednou. ()

ad-k

Dlouho předlouho jsem s Blade Runnerem otálel. Film měsíce chřadl pod nánosem prachu, ale já neměl to srdce nepřečíst si prvně knižní předlohu. Nakonec jsem Blade Runner viděl přesně v den, kdy jsem dočetl knihu "Sní androidi o elektronických ovečkách", na které je film více, ale i méně postavený. Ano, opakuji: "víceméně". Z původní knihy toho schází dost a dost, roztříštěná je hlavní dějová linie, která má zpřeházené noty, některé postavy jsou silně pozměněné, jiné chybí, ty další mají o to větší prostor. Film i kniha jsou jiné médium, vím. Přesto tahle sci-fi mohla být opravdu dokonalá, kdyby se držela právě více knižní linie a nasadila hlubší a táhlejší háv. Ve výsledku se film omezuje pouze na hon androidů Nexus 6 (což je však i hlavní náplní knihy), scházejí silnější filozofické nitky nad smyslem lidského plémě a androidů, otázky a odpovědi ohledně zvířat, mercerismus... Kdyby bylo méně neopodstatněných změn (naopak např. postava Roye Battyho dostala ve filmu zajímavější ráz), větší prohloubení vztahu mezi Rachael a Rickem, který je opravdu jednou z bran pro tak důležité existenciální myšlenky, ještě větší žánrový rozptyl (akce mě popravdě moc nebavila) a mnohem delší stopáž (říkejte co chcete, pro širší vyprávění by půlhodina navíc neuškodila), pak by tohle noir science fiction s působivou hudbou (Vangelis zde dosáhl úplného vrcholu) opravdu dechberoucí být mohlo... Jako epilog bych si dovolil závěrečnou filmovou větu (na samotné Dickovy myšlenky není bohužel prostor): "Škoda, že ona nebude žít. Ale kdo vlastně žije..." - komentář k DC / FC verzi, pozn. autora │90% ()

AlfaNumerO

(Viděna Final cut verze). Zhlédnuto doma na počítači, takže jsem nemohl plně vychutnat klady filmu plynoucí z velkého plátna.. Za vidinu světa, podání atmosféry, brilantní dialgoy a vůbec technickou stránku věci (zpracování, hudba, triky) by si film zasloužil 5*, Bohužel zde výčet mých pocitů nekončí. Film je taky, odpusťte mi to, dost vleklý, nebál bych se napsat nudný. A pocit plné spokojenosti to tak snižuje docela dost dolů, až někam ke 3 (silnějším) *. Dám tomuto kultu rozhodně někdy v budoucnu ještě šanci. Třeba vyzní lépe za lepších podmínek ke zhlédnutí. Prozatím však 74% ()

Ilicka

Dicka jako spisovatele mám moc ráda, s filmovými adaptaceni jeho příběhů je to už horší. Tahle mě nějak moc nezaujala, i když poslední čtvrthodinka stojí zato. Bylo to moc dlouhé, zpočátku utahané, i když hudba a výprava super... Navíc Daryl Hannah jako androidka... ()

Necrotongue

No jo, tak Blade Runner setkání po letech neustál. Největší problém filmu spočívá v tom, že tvůrci hodně stavěli na úchvatných záběrech na futuristické velkoměsto. Jenže to, co bylo v roce 1982 futuristické, dnes už nikoho neohromí, takže dnes už jsou tyto úchvatné záběry jen nudné. Příběh má sice i dnes své klady, ale tempo už mi nevyhovovalo, děj byl příliš rozvláčný a oživení by mohlo přinést jen radikální zkrácení stopáže. ()

Ištván87

Po shlédnutí special edition nemůžu dát méně než pět *. Perfektní akční sci-fi se skvělým Rutgerem Hauerem, který byl režisérovi nejvíc nakloněn. Tenhle film je prostě klasa a klasika a jako taková musí být i hodnocena. ()

JASON_X

Hmmm... Co se tak dá k Blade Runnerovi ještě originálního napsat... Snad jen nějaké osobní poznámky. Poprvé jsem ho viděl jako kluk ca v polovině osmdesátek u nějakého kamaráda na videu s jednohlasným dabingem a v nekvalitní kdovíkolikáté kopii. V hlavě mi tehdy spíše než děj utkvěl obraz - bizarní scénky z Los Angeles budoucnosti s bizarně vyhlížejícími lidmi, s obřími reklamami v japonštině a asijskými stánky rychlého občerstvení, neustálý déšť... Podruhé potřetí už na střední a v kině, to už jsem ocenil i jiné věci, jako třeba hudbu a všelijaké originální detaily (moc se mi líbila třeba scéna se zvětšováním fotografie, nebo s hadí šupinou), no a od té doby ještě aspoň desetkrát, tenhle film se zkrátka neokouká. A rád si kladu otázky typu: Mohl by se člověk zamilovat do androida? Nebo mohou mít androidi duši? (Jak už se ptá i originální název Dickovy povídky "Do Androids Dream of Electric Sheep?") Musím zmínit ještě nezapomenutelného Rutgera Hauera (parádní je hlavně jeho poslední scéna). Jediné moje subjektivní mínus filmu je Harrison Ford, je mi děsně nesympatický, kdyby tak tuhle roli dostal radši někdo jiný. Ale co naplat. ()

vypravěč

Zaslepení předchozí (barevnou) tmou se vždy podepíše počátečním, vteřinovém i delším, nerozuměním ději, který se před těma bolavýma očima rozehrává a nárokuje si pozornost plnou. Zde jsem se předlouho rozkoukával a litoval, že nečelím vesmírné perspektivě velkého promítacího plátna a pomaleji přecházejícímu zraku kamery. A to už vůbec nemluvím o expozici, která by mi umožnila rozkoukat se velkoryseji. Tolik vjemů se ke mně každou zachycenou scénou vztahovalo, že jsem si připadal téměř jako moucha lapená sítí, počítající lanka, místo, aby hleděla střemhlav zmizet, a když jsem se konečně zorientoval, seznal jsem, že jsem uvízl v banalitě. Děj se střídal s efektními záběry, imaginativní světotvorba s napínavým vyprávěním, ale u každého z těchto hledisek (či ohnisek) jsem postrádal ono právě šizené. Tak se celé sledování Blade Runnera, tolik vychvalovaného díla, jemuž jsem se naschvál dosud vyhýbal, změnilo v klopýtání po různě neschůdných skaliskách a nakonec mi zbylo v dlani snad jen to málo, co bylo na začátku. Očekávání. Ale ono to vlastně není tak málo... ()

mm13

Je to ako púšťať si obľúbený album, kedy je jedno, koľký to už vlastne krát a skoro jedno v akej nálade, pretože hoci v nijakej, stačí pár úvodných sekúnd a som tam! Je to ako galéria plná obľúbených obrazov, kedy je pri stej návšteve jedno, kde začnem s prehliadkou, ako budem pokračovať, či ju dokončím celú alebo sa len pristavím pri najobľúbenejších výjavoch. Je to ako vracať sa k obľúbenej knihe (básní?), kedy je jedno, kde ju otvorím a kedy zatvorím. Je to... jeden z najúplnejších filmových zážitkov (hudba, slová, obrazy), aké sa nám núkajú. Fenomén, ktorý si musel prejsť veľmi dlhú cestu, kým vykryštalizoval do definitívnej podoby! Sám o sebe neprekonateľný, nestarnúci, naopak stále znova fascinujúci, chvíľami fascinujúcejší než naposledy a s ojedinelou previazanosťou na predlohu - dva čo do deja rôzne príbehy, predsa však o tom istom, rovnako silné. ...a ešte niečo: Napriek "ubezpečeniam" pána režiséra odmietam vnímať Deckarda ako replikanta. Niet tu jedinej scény, ktorá by to potvrdzovala a posledná scéna s origami jednorožca sa rovnako tak môže vzťahovať k Rachel (jej vzťahu s Deckardom), nie k Deckardovi a jeho snu. Sú tu potom už len momenty, ktoré dávajú tušiť, že Deckard stráca stále viac záchytných bodov, začína pochybovať o jasne vymedzených hraniciach a či Voight-Kampff, dokonalý to identifikátor androidov, určuje aj mieru ľudskosti a čo to vlastne ľudskosť znamená. Môžeme sa na to, bez šance na jednoznačné odpovede a preto vždy a znova a ako dlho len budeme chcieť, pýtať spolu s ním. Aj takto je definovaná nadčasovosť a nesmrteľnosť. [100%] ()

Mgb21

Temná sci-fi s děsivou atmosférou. Vize temné budoucnosti plné tmy a smrti. Film je hodně působivý. Harrison Ford je skvělý, ale mě nejvíce zaujal Rutger Hauer. Jeho replikan byl děsivý. Vůbec replikanti tento film ovládli. Kdo by odolal Saen Young s rospuštěnými vlasy! ()

Bauer

Konečně jsem se dostal k tomuto opěvovanému filmu! Zatím jsem viděl jen pár filmů ( Minority Report a Total Recall ), které byli zpracovány podle knižní předlohy od Philipa k. Dicka. A každý ten film měl něco do sebe a Blade Runner mezi ně patří taky. To jak Ridely Scott ukázal futuristický svět, tak to klobouk dolů. A ta výborná atmoséfera. Ta je díky tomu stálemu dešti a depresivní hudbě. Samotné tempo filmu je poněkud pomalé ale tak nějak mně vcucla ta atmoséra a já jsem se nemohl odvrátit od obrazovky. Výborný scénář, který nese něco hlubšího. Harrison Ford je ve své roli cool, jen nevím proč a určitě je to po Indiana Jonesovi nejdůležitější role v jeho kariéře. Rovněž role Rutgera Hauera je nejlepší jeho role vůbec! Kultovní film a hlavně by ho měl vidět každý, protože je i v knížce " 1001 filmů které musíte vidět, než umřete "! A věřte, že tento film za to stojí!! ()

Beastmaster4

I když všude čtu, o jakou jde klasiku atd., tak mě osobně film ničím neohromil, spíše naopak. Nejvíce zamrzí děj, který je velmi jednoduchý, nemá žádné kudrlinky a není zde nic k zamyšlení - scénář tedy absolutně nezajímavý. Proto nechápu celý ten humbuk kolem tohohle dílka. Jediné co mohu pochválit, je hudba od Vangelise. ()

luka4615

Geniální a průkopnické dílo s výborným Harrisonem Fordem v hlavní roli. Co víc byste ještě chtěli vědět? Snad jen to, že Blade Runner od Ridleyho Scotta se řadí do prvních příček "must see" filmů, který si žádný fanoušek tohoto žánru či brilantně soustružené vizuální stránky nemůže nechat ujít. Za zmínku samozřejmě stojí i geniální soundtrack, jež celé toto dílo obestírá svými dunivými tóny. Přidejte si k tomuto všemu i finální vtahující poselství, jež celý snímek obestírá a dostanete kultovní mistrovské cyberpunk dílo, které postupem času nabývá na stále větší síle. „All those moments will be lost in time, like tears in rain.“ ()

Morholt

Ridley Scott sice neměl po ruce všemocnou digitální techniku téhle doby, bez které by se dnešní filmaři v žádné sci-fi nejspíš neobešli, ale přesto všechno stvořil nesmrtelnou klasiku s vynikající atmosférou i příběhem, přinášejícím na konci i jakýsi morální podtext. Harrison Ford nahánějící replikanty vedené charimatickým, nadpozemsky árijským Rutgerem Hauerem má zkrátka svoje nezaměnitelné kouzlo a Sean Young je sakra šmrcovní biobotka. 90% ()

Sawy

Čistý filmový ambient (nejen kvůli Vangelisově hudebnímu doprovodu!), ve kterém vše nemusí dávat dokonalý smysl. Stačí si jej od začátku do konce procítit. Tenhle postmoderní klenot není od začátku do konce zábavná sci-fi jízda, ale tklivá óda na odcizení a skoro až hmatatelnou touhu po životě. Sci-fi ve své nejhutnější podobě. 90 % ()

Lucasion

Tak moc dlouho mi trvalo, než jsem se podíval na sci-fi kult Blade Runner. Ridley je jeden z mých oblíbených režisérů a vím, že sci-fi má vždy promyšlené do puntíku. Blade Runner není vyjímkou. Potenciál scénáře je obrovský. Trikové efekty jsou na rok 82 nevídané. Dost mi film připomínal Pátý element, nejspíš díky své stylizaci. Ovšem co je pro mě nepřípustné je vizuál, který je nebarevný a nezajímavý. Hudba od Vangelise je krásná a místy opojná. Jenže když patříte k těm, pro které je vizuální zpracování iritující, tak to holt prostě nejde si film užít. Harrison Ford a jeho detektiv/lovec v jedné osobě je (jak jinak) skvěle zahraný. Finále je tak jak se patří vyostřené s hlubší myšlenkou. Proto je Blade Runner obstojnou sci-fi záležitostí, která má neuvěřitelný potenciál. Jak už ale bylo řečeno, černo-modrý svět, kde neustále prší, to vše neuvěřitelně potápí. (70 %) ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků