Legenda

Není Dobra bez Zla, Lásky bez Nenávisti, Nevinnosti bez Chtíče. A nade vším vládne Pán temnot (Tim Curry). V nastolení vlády noci a zla mu už brání jen drobnost: existence dvou posvátných jednorožců. Dokud ti budou běhat po Zemi, zlo nemůže život lidí ohrozit. Zbavit se jich ovšem nebude žádný problém. Věrný, nestvůrný skřet Blix je rád zabije, může-li se tím zavděčit svému pánovi. I když přiblížit se k nim nebude nijak snadné. Má-li se však Osud naplnit, naplní se. A princezna Lili (Mia Sara) netuší, že její obdiv k těmto nádherným zvířatům odstartuje tragédii netušených rozměrů. Zlo ale přece nemůže definitivně zvítězit! Princeznin přítel Jack (Tom Cruise), který tak trochu cítí odpovědnost za to, co se stalo, je o tom přesvědčen. A je odhodlán udělat vše, aby svět zachránil. (Cinemax)

Prochy38

Nádherný příběh. R. Scott nás tentokrát zavedl do pohádkové říše, kde se ovšem nesetkáváme jen s její dobrou stránkou. Úžasné masky, T. Cruise ještě sympaťák, M. Sara nádherná. Moc povedené! ()

Holubicqa

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Pohádek pro dospělé spíš, protože jako malá holka jsem z téhle pohádky měla noční můry. Krásný příběh, hudba, o vizuálu ani nemluvě. Tom se mi tu moc líbí, hraje výborně. Ale stejně nejlepší jsou skřítci. A pán zla, samozřejmě. Na ten jeho čvachtající trůn nezapomenu do smrti. :D Rozhodně doporučuji všem, kdo mají rádi fantasy. Nebo Toma. Nebo oboje. ()

Lionheart

Moc se mi to nelíbilo. Bylo to až příliš pohádkově naivní a díky všem těm elfům a vílám a skřítkům otravné. Scény s démonem byly krásné a celkový vizuál byl pastva pro oči, ale to je tak vše. ()

peetriss

Vizuální drahokam se slabším dějovým pohonem. Na pohádku příliš temné, na fantasy občas příliš naivní a sladké. Příběh mě však nedokázal zcela pohltit, což je zásadní problém, proto nemohu jít výš, přestože Ridley Scott odvedl opět mistrné řemeslo, podobně jako maskéři či Jerry Goldsmith. Legenda je tak velmi líbivá svou až snově-temnou atmosférou a vizuálem, když pohlédnu pod tuto skořápku, nedostalo se mi více než jednoduchého romantického příběhu o lásce bojující proti temnu, myslím že nikoli náhodou vzdáleně připomínající Nekonečný příběh. Mladý Tom Cruise do role výborně zapadl, Mia Sara je kouzelná. ()

Vejrrr

Film neznám z dětství, že bych ho uznával jako nějakou klasiku, ale podíval jsem se na něj třiadvacet let po jeho vzniku pln očekávání jaké to bude. Mile mě překvapil jak děj, tak fantastická výprava a kostýmy. Podruhé si ho jistě nepustím, ale vzpomínám na něj rád jako na moc pěkně (na svou sobu skvěle) natočenou pohádku pro malé i (jako já) odrostlejší děti ()

AlchENEMY

Má dětská láska. Vždycky jsem nesnášela tu vílu co chctěla ulovit Toma Cruise a milovala scénu s jednorožci, pro mě nezapomenutelný film :-)) ()

tlamiczka

Skvělá a hodně nedoceněná pohádka hraničící s klasickou fantasy. V druhé polovině trochu ztrácí dech, ale rozhodně je to ve svém žánru výjimečně povedený film. ()

gumolit

Vedľa Nekonečného príbehu jedna z dalších fantasy rozprávok , ktorých som sa v detstve bál !!!Po čase je to stále originálne a krásne !! ()

spiritus

Tento film jsem neskutečně dlouhou dobu hledal. Měl jsem ho uložený v dávných vpomínkách z dětství, kdy jsem ho na jakémsi německém kanálu shlédl. Vracel jsem se k němu ve snech a pomalu mizících vzpomínkách. Některé fragmenty filmu se mi ale nikdy nevymazali, jako např.ohavný rohatý démon, lidojedi, konec světa v podobě příchodu děsivé doby temna a třeskuté zimy. To ale bylo vše. Kdo měl tehdy sakra vědět, že to natočil geniální Ridley Scott. Nakonec se mi ho i díky ČSFD, podařilo nedávno sehnat. Jakou já mněl radost. Sice se po těch letech Legenda "transformovala" v pěknou fantasy pohádku, ale s velkou radostí a zadostiučiněním jsem si jí vychutnal. Každý kdo má rád tento žánr se dočká všeho co k tomu patří, včetně jednorožců, trpaslíků, démonů atd a navíc se dočká začínajícího Toma Cruise. Sice to po letech působí někdy až úsměvně, pro mě ale zůstává Legenda skutečnou legendou ve fantasy žánru. ()

Matros

Tak jsem už konečně viděl tu slavnou (pro mnohé kultovní) Legendu Ridleyho Scotta. A jsem docela spokojenej. Spokojenej s tím, že Ridley se s tím nesral a natočil docela temnou podivnost, která rozhodně narušila klidný spánek nejednomu usmrkanci. Začátek a konec bohužel přeslazenej až to bolelo. Pravděpodobně nejhorší herecký výkon Toma Cruise (a nemá tam kalhoty ...a má tam ještě křivé zuby). Masky a celková vizuální stránka filmu je zatraceně dobrá (na tu dobu výborná). Bohužel to má nějaké hluché momenty, herecké výkony nejsou úplně stoprocentní a jednorožci mají rohy přidělané až MOC okatě (říkáte si, že je to detail, ale fakt to až praští do očí). Rozhoduji mezi 3 a 4 hvězdama, ale nakonec dám tu čtverku a to hlavně kvůli skvělým padouchům Timu Currymu, hrajícím arcidémona s absolutní noblesou a Robertu Picardovi, který se zhostil role odporné Meg z bažin. ()

kritiklon

Vynikající fantasy dobrodružství od Ridleyho Scotta je jeden z nejvíce nedoceněných filmů co znám! Přitom vytvořil překrásnou říši kouzelných bytostí - skřítků, víl a elfů...... jednu z nejlepších vůbec, což ocení hlavně děti ale určitě i dospělí fanoušci fantasy žánru! Pravda je, že "Legenda" je mírně přislazená záležitost ale co jiného by jste od natolik pohádkově laděného příběhu chtěli že? Zkrátka to k této pohádce patří a myslím že i ostatní věci si zde výborně sedli, včetně postavy Démona který je jedním z nejlepších vyobrazení "Temného pána" nejen v žánru "Fantasy" ale ve filmu jako takovém. 4,5* za 85% ()

Lovely.Bones

Vynikající pohádka, která sice ze začátku nudí, ale celkově to je strašně kouzelné. O trochu horší než Neverending Story, ale furt bomba ;-) ()

bobstock

Naprosto úžasné pohádkové kulisy zářícího lesa v duhových barvách kontra ohnivého pekla s podmanivým Timem Currym. 75% ()

El Loco

Táto fantasy bola pre mňa dosť šok. Nechce sa mi veriť, že Ridley Scott natočil takúto hovadinu. Tom Cruise ako mladý hrdina zachraňujúci svet nebol tiež ohurujúci. Sem tam nahodil vystrašený ksicht a to je asi zhruba všetko, čo predviedol. Na to, že to bola fantasy, zdalo sa mi, že v príbehu figuruje dosť málo postáv - zhruba 7. Všetky scény boli zjavne nakrúcané v štúdiu a nie v exteriéroch, čo tiež nevytváralo dobrý dojem. Primitívne vyzerali aj „jednorožce“→ kone, ktorých prilepené rohy hompáľajúce sa im na čele by si všimol aj slepý. Kostýmy škriatkov boli tiež jednoducho príšerné. Jediným dobrým zážitkom pre mňa bol vzhľad Darknessa, ktorý vyzeral diabolskejšie než sám Lucifer. Keď sa tak zamyslím, neviem prečo dávam až 2 hviezdičky. Ach už viem, je to kvôli R.Scottovi a ten má u mňa menšiu protekciu. Odpustite. ()

Nightbreed

Jeden z Ridleyho slabších filmov ale aj tak stoji za zhliadnutie. Zaujímaví príbeh a na svoju dobu super masky. Pamätám si ako som mal nahnane s hlavného záporáka. ()

kamil.i

Podobne ako v predošlej tvorbe (Duelanti, Votrelec, Blade Runner) ukázal Scott svoj neuveriteľný talent rozprávať obrazom. Aj na miestach, kde scenár krýva a to je pomerne často, hrá prím očarujúci vizuál. ()

Ulrich

Ani opětovné shlédnutí tohoto filmu, kterému jsem ani jako malý kluk nějak zvlášť neholdoval mě bohužel o jeho kvalitách nepřesvědčilo. Masky jsou ok, ale nijak zvlášť originální nebo vyjímečné. Ač jsem se snažil sebevíc, tak při pohledu na Curryho jako Pána Temnot jsem se nemohl vyvarovat úsměvu a vzpomínce na Saddáma Hussajna, jak říká něco o gigantické červené prdeli :). Režie je samozřejmě velmi dobrá. Problémem filmu je ale scénář, který je splácaný z celé řady jiných fantasy a pohádkových příběhů a kterému navíc zchází silnější emocionální náboj. Na to že tam jde o klasický boj o záchranu světa, tak celý film člověku připadá že o nic moc nejde. Navíc, na to že jde o fantasy svět, se mi často zdálo, že je to tam dost vylidněné. Asi je to dáno dobou - dneska by Scott určitě natočil něco mnohem velkolepějšího. Osobně kdyby po mně někdo chtěl pustit dobré fantasy z let osmdesátých, spíše bych sáhl po Nekonečném Příběhu, Dark Crystal nebo Posledním jednorožci, nicméně Legenda rozhodně není špatný film a má své nepopiratelné kvality. ()