Legenda

Není Dobra bez Zla, Lásky bez Nenávisti, Nevinnosti bez Chtíče. A nade vším vládne Pán temnot (Tim Curry). V nastolení vlády noci a zla mu už brání jen drobnost: existence dvou posvátných jednorožců. Dokud ti budou běhat po Zemi, zlo nemůže život lidí ohrozit. Zbavit se jich ovšem nebude žádný problém. Věrný, nestvůrný skřet Blix je rád zabije, může-li se tím zavděčit svému pánovi. I když přiblížit se k nim nebude nijak snadné. Má-li se však Osud naplnit, naplní se. A princezna Lili (Mia Sara) netuší, že její obdiv k těmto nádherným zvířatům odstartuje tragédii netušených rozměrů. Zlo ale přece nemůže definitivně zvítězit! Princeznin přítel Jack (Tom Cruise), který tak trochu cítí odpovědnost za to, co se stalo, je o tom přesvědčen. A je odhodlán udělat vše, aby svět zachránil. (Cinemax)

StaryMech

Neslavný závěr režisérova vrcholného, raného období. Z příšeří keltských lesních bájí se vynořuje postmoderní srostlice pohádky, temné alegorické fantasy, komiksu a televizních reklam na přírodní produkty, jíž chybí srdce, duch i poezie. Namísto vystoupení nadšeného vypravěče tu před námi šikovný aranžér rozkládá leporelo z krásných živých obrazů. Kýč, přiznaná složka jeho díla, občas vzkypí ; co má dojmout/vyděsit/rozesmát, často nepohne, leda k rozpakům ; řečeno úhrnem, rohy na čele jednorožců se povážlivě kývají. Dobou vzniku, výpravou i některými dějovými motivy blízké Hensonovy snímky "Temný krystal" a "Labyrint" působí přesvědčivěji a svěžeji. Ve verzi určené pro americká kina "Legenda" (česky snad lépe "Báj" ?) utrpěla sestřihem a zejména výměnou Goldsmithovy hudby za doprovod Tangerine Dream, který se prý měl více líbit dospívajícímu diváctvu. ()

predsedaH

děcka ze školky hltali rychou rotu a já ujížděl na legendě,nikdo z mých vrstevníků tenkrát,když mi bylo 5 nebo 6 neměl šajna,co to je za pohádku a když už se našel někdo,kdo rodičům doma řekl,že by to chtěl vidět,tak jsem se druhý den na to dozvěděl,že mu to zakázali...ale já si to vždycky rád pustim znova a nejsem si vědom nějakého psychického narušení v dětství z tohoto filmu. A těm 69% co to aktuálně má se hodně divím...Vždyť je to Scottovina,,to nemůže být špatný :) ()

pouzivana

Ridley jako vždy ve formě, vše včetně hudby je nádherné, místy až moc, ale ten scénář je tak ubohej, že i když jsem nadšenec fantasy a fanoušek Scotta, tak prostě nemůžu dát víc jak tři. Tohle muže uspokojit snad jen malé děti a pro ty sou zase některé scény a masky moc strašidelné. ()

BStone

Pěkná fantasy pohádka.... Ale jak už to u Ridleyho častokrát bývá,i tady vítězí forma nad obsahem. Na jedné straně radost pohledět na celkové zpracování a Scottův neuvěřitelný filmařský grif, na té druhé poměrně rozvleklé,místy nudné vyprávění,které se bohužel velice slabě snaží o nějakou gradaci. Přitom téma si vyloženě říká o nějaké ty odvážné paralely a moudra. Tak je z toho aspoň hezká pokoukaná na odpoledne. 50% ()

Aerilynn

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Viděla jsem ji ještě jako malá holka a už tenkrát mě uchvátil ten svět. Legenda je klasická pohádka o boji dobra se zlem a je to jeden z hmm pěti filmů kde vidíte Toma Cruise skutečně hrát ()

Tauloo

Temná pohádka je na pohled a poslech tak intenzivní, plná různorodých vjemů, že všechny další nedostatky jsou najednou úplně neduležité. ()

IndominusRex

Tato lesní výprava není nic pro alergiky, neboť vzduch v těchto končinách je silně zamořen nějakými odpornými spory, které ale Legendě dodávají tu správnou pohádkovou atmosféru a bude to právě atmosféra, kterou se zde chystám vyzdvihnout. Nevím, jak velké množství osazenstva CSFD vidělo Legendu v originálním znění, dokonce ani nevím, jak zní český dabing, ale jsem si jistý, že právě dabing tomuto filmu může dosti uškodit, protože Tim Curry si svou roli nanejvýš vychutnává a celkové ozvučení filmu je naprosto dokonalé a kvalitní, takže perfektně vykresluje nezapomenutelnou atmosféru a spolu s úžasným vizuálem vytváří celou řadu ohromně intenzivních scén plných pocitů, nálad a emocí. Bohužel střídání nálad je někdy příliš prudké a tak intenzivní, že místy Legenda působí jako nějaký megalomanský artový snímek, ale myslím, že druhá projekce by mohla divákovi dolovit takové scény si lépe vychutnat. Všechny ty hrátky s působením obrazu a zvuku jdou ale na úkor příběhu, pročež je tento film pak vystavěn trochu jako divadelní hra, která se snaží příběh podat co nejzkratkovitěji, což ale nemusí být úplně špatně. Přes tato negativa dávám čtyři hvězdy, neboť film je to výjimečný a mě osobně dal něco nového. ()

70s80s90s

Vdaka maskam a kulisam zarucene jeden z naj fantasy filmov vsetkych cias. U nas vydalo Lucernafilm s jednohlasym dabingom a Goldencrown s uz remastrovanou verziou s kvalitnejsim obrazom a plnym nadabovanim. ()

Rhaegar

Podívaná jen pro otrlé estéty. Nejlepší kumštýři přes masky a vizuální efekty a zvuk si vytvořili tohle dílko. Ale příběh je jen lepidlo, které drží zbytek pohromadě. ()

miso.simon

Je docela škoda, že na tuhle poměrně drsnou pohádku málokdy narazíte v televizi. řekl bych, že málokdo o ní vůbec ví. ()

alienable

Mám slabost pro bizarní kýčovitý věci. Jednou z nejoblíbenejších v mojí sbírce jsou umělý svítící tulipány do zásuvky. Řekněme, že Legenda jsou takový umělý tulipány Scottovy tvorby.  Vizuální stránka vypadá z dnešního pohledu spíš úsměvně, jedině snad Pán temnot je jako vystřiženej z komiksu. Všechny ostatní postavičky byly spíš creepy (Gump a jeho kanibalistickej výraz), Tom Cruise byl už tradičně špatnej. Přesto jsem vydržela dokoukat do konce. ()

drkaldj

Opravdu pěkný vizuál (mě se na toto kouká lépe než na avatara). Ano, scénář není rozhodně dokonalý (když někdo tvrdí že ví vše a potom se stejně na všechno ptá),  ale pro mě je toto nostalgie, takže se jedná o malý nedostatek. Takové masky jaké jsou k vidění tady, jsem viděl jen opravdu málokde. ()

OnasisuHovne

Krásná mysteriózní pohádka pro kluky, neprávem na ČSFD zmodralá. Skvělá kamera, kulisy, masky,  podmanivá hudba, hnusná blátivá babizna i nejdémoničtější démon v dějinách filmu, kterej vyděsí i dojme! Jeden z kolujících vhs filmu 30 let na zpět a pořád stejně prcá. A to nemám Cruise moc rád ) ()

Elanornegra

Po legendárnych filmoch, Ridley Scott natočil, “rozprávku skôr pre dospelých, ako malý by som mal na 100% nočné mory. Negatívne prekvapil pomerne jednoduchý dej, kedy sa na nič nečakalo, nevysvetľovalo. Vizuál na tu dobu čarovný, Devil vyzeral a hovoril, fakt desivo. Aj prostredie bolo fajn. Škoda toho scenára, ten bol určite jasný minus, Tom Cruise fajn……65% ()

Sejkorka

Fantasy pro pamětníky z dílny mistra Ridley Scotta. Na tehdejší dobu skvělá vizualizace, ale příběh moc nenadchne. A vůbec, za všechno můžou trpaslíci. ()

Baerdeller

V komentářích vidím veskrze nadšení z Ridleyho Scotta, ale abych přiznal barvu - já bych vůbec nepoznal, že to točil on. Ano, ztvárnění je veskrze unikátní, ale je opravdu i dobré? Já vám nevím, ale mě film sám o sobě nepřesvědčil a působil na mě hrozně archaicky. A to mi staré filmy obecně nevadí a mám zhlédnuté tuny kousků ze šedesátek, sedmdesátek apod. Legend přináší hloupý příběh, vyprávění je zmatené, postavy nesympatické... uznávám Tim Curry super, Mia Sara taky docela ok, ale Tomáš Cruisů? Ten Tomáš, který září prakticky ve všech filmech (Legenda je dvaatřicátý film, který jsem s ním viděl, přičemž Tom dle mě podal nic moc výkon snad jen v All the Right Moves a v Cocktailu, ale i v Cocktailu, přes jeho teatrálnost oceněnou Zlatou malinou, byl jeho výkon minimálně výrazný), tu vypadá jak béčkový herec... Nechápu, ani nejsem okouzlen. Hodnocení na imdb za 6,3 mi přijde příliš... Za mě jen 1*. ()