Legenda

Není Dobra bez Zla, Lásky bez Nenávisti, Nevinnosti bez Chtíče. A nade vším vládne Pán temnot (Tim Curry). V nastolení vlády noci a zla mu už brání jen drobnost: existence dvou posvátných jednorožců. Dokud ti budou běhat po Zemi, zlo nemůže život lidí ohrozit. Zbavit se jich ovšem nebude žádný problém. Věrný, nestvůrný skřet Blix je rád zabije, může-li se tím zavděčit svému pánovi. I když přiblížit se k nim nebude nijak snadné. Má-li se však Osud naplnit, naplní se. A princezna Lili (Mia Sara) netuší, že její obdiv k těmto nádherným zvířatům odstartuje tragédii netušených rozměrů. Zlo ale přece nemůže definitivně zvítězit! Princeznin přítel Jack (Tom Cruise), který tak trochu cítí odpovědnost za to, co se stalo, je o tom přesvědčen. A je odhodlán udělat vše, aby svět zachránil. (Cinemax)

Razzor_82

"Slunce je mojí zhoubou!" Vizuální mág Ridley Scott na začátku kariéry. Temná fantasy pohádka pro dospělejší publikum. Dokonale atmosférická až místy děsivá podívaná. Zpomalovačky a práce s kamerou mají úroveň. Jednoduchý a přímočarý děj, kde je jasně vykresleno dobro a zlo. Úchvatná výprava, báječné kostýmy a masky (nejvíc Pán temnot). Mladý Tom Cruise a sympatická Mia Sara ukáží lásku na život a na smrt. Málem bych zapomněl na krásnou hudbu. 8/10 ()

JimiH

Naprosto parádní fantasy pohádka o dospívání s úžasnou audiovizuální stránku. Ridley Scott je perfektní vypravěč a daří se mu ukočírovat i slabší části scénáře. ()

Karmin

** za dungeon Pána temnot + ** za jeho samotného - * za Toma Cruise - * za dementní bandu skřítků nešiků + * za surrealisticky úchylné, pro smrtelníka nepochopitelné chování elfa Gumpa - ** za nudný a neoriginální příběh + * za Oonu = ** ()

arkie

Dobrý je tam jedine Tim Curry v roli diabla, za neho hneď 2*. Inak je to len trapná, úbohá napodobenina klasického príbehu o hľadaní sebe sama, lásky a podobne. Herecký výkon Cruisa je na zaplakanie, ale hlavne sa tam celkom zbytočne serie taký malý zásadový elf, ktorý trúsi múdra ako jerevanská televízia. Hrozný film, netrestajte svoje deti v predstave, že ide o rozprávku. ()

HonzaMag

Tak to je kus nostalgické vzpomínky. Vizuálně dokonalá pohádková fantasy s vynikající hudbou a začínajícím Tomem "MI" Cruisem. ()

GodKnows

Oh, Mother Night! Fold your dark arms about me. Protect me in your black embrace. I sit alone, an impotent exile, whilst this form, this presence, returns to torment me! ()

Missi84

Legenda patřila na seznam filmů, které nám rodiče po určitou dobu zakazovali "dokud nevyrosteme" říkala vždycky máma, jinak by se nám mohly zdát škaredé sny. Skutečně pohádka, kterou ocení spíše dospělejší publikum. ()

Aurewen

Tak tenhle film mě zajímavě oslnil už jako pětiletou, zajímavé, co si člověk všechno pamatuje. Cruise mi tady kupodivu nevadil, stejně jako v druhém snímku-Poslední samuraj. Na tu dobu ucházející fantasy, která ve mně zanechala stopy-velkého strachu a temna, ale zároveň míru - jednorožec. ()

Ceberus

Nene, další Nekonečný příběh toto není, byť má velmi podobný nádech a pěknou hudbu. Možná právě kvůli Nekonečnému příběhu mi to nepřišlo nijak originální. Nikdo z postav tady neměl prostor k rozehrání něčeho výjimečného, i Curryho ďábelský záporák byl v jakýchsi zajetých kolejích. Film jsem zhlédl jen kvůli slibnému trojlístku Scott & Goldsmith & Cruise, ale po pravdě jsou jejich pozdější tvorby daleko lepší. ()

Acrobat

"V stokrát prerozprávanej legende je vždy kúsok pravdy." Boli časy mladosti, ktoré sa minuly, kde aj pokožka Toma nepotrebovala make-up a princezné nemali silikóny. Čierna vzrušovala, škriatkovia liezli na naervy, diabla sme sa báli. Mohutná červeň v poslednej akademickej pätnásťminútovke postačovala na vyvolanie negatívu aj v obývačke. Obrovská kopa snehu pri paradoxnom horúcom pekle, a výhoda, že ako ľudia, nevinní a čistí vyzerá len ústrední pár. Ostatní sú v maskách, ten najväčší v Maske červenej smrti. Likvidácia jednorožca, šíp v hlave škriatka to sú nerozprávkové momenty a pre toto som zbožnňoval Ridleyho, ktorý tento experiment skúsil v začiatkoch kariéry. Legendou sa to nestalo, no prinavrátiť si dej a niektoré momenty nie je ťažké, pretože atmosféra tam bola. Pri súčasnom trende UnHollywoodu oživovať rozprávky by bolo zaujímavé, ako by si s latkou poradil R.S. dnes. ()

RajAthen

Film vzniknuvší před mým narozením, kdy pohádky byly opravdu pohádkami, hrdinové se vnitřně nehroutili a na konci nemusela být velká bitva plná CGI. Právě ona poctivost natočení, krásné masky a lokace a ona "nevinnost", se kterou je Vám to celé podáváno, představuje hlavní tahák filmu. Pro někoho to možná bude snad ještě náctiletý Tom Cruise - dítě lesa pobíhající celý film bez kalhot. U mě to však vyhrál melancholický démon lehce trpící samomluvou, který na závěr učiní vcelku pravdivou poznámku. ()

loveless

Když jsem byla malá, tahle pohádka se mi hodně líbila. Možná to ale bylo tím hezkým, mladým Tomem Cruisem v hlavní roli... S odstupem času mi tenhle příběh přijde nedotažený, ačkoliv vizuálně zajímavý, s pěknou hudbou... ()

CGP

Ani dost dobře nevím proč, ale tenhle film ve mně jakýmsi pro mne neznámým způsobem zanechal dost hlubokou vzpomínku. Ano, uznávám, byl jsem tehdá malé dítko, ale přeci jen, za tři to stojí. Už vím, to muselo být těma jednorožcema =D ()