Legenda

Není Dobra bez Zla, Lásky bez Nenávisti, Nevinnosti bez Chtíče. A nade vším vládne Pán temnot (Tim Curry). V nastolení vlády noci a zla mu už brání jen drobnost: existence dvou posvátných jednorožců. Dokud ti budou běhat po Zemi, zlo nemůže život lidí ohrozit. Zbavit se jich ovšem nebude žádný problém. Věrný, nestvůrný skřet Blix je rád zabije, může-li se tím zavděčit svému pánovi. I když přiblížit se k nim nebude nijak snadné. Má-li se však Osud naplnit, naplní se. A princezna Lili (Mia Sara) netuší, že její obdiv k těmto nádherným zvířatům odstartuje tragédii netušených rozměrů. Zlo ale přece nemůže definitivně zvítězit! Princeznin přítel Jack (Tom Cruise), který tak trochu cítí odpovědnost za to, co se stalo, je o tom přesvědčen. A je odhodlán udělat vše, aby svět zachránil. (Cinemax)

Pete

První nemožná mise Ethana Hunta proběhla v říši snů na záchranu jednorožců proti úkladům Hellboye za pomoci otravných skřítků, a mně tedy krajně nesedla, i když musím ocenit Scottovu neskutečnou obrazovou imaginaci v dávných dobách království analogu. ()

ostravak30

Tom Cruise měl teprve před sebou film, který ho měl udělat slavným. Pro herečku Mia Sara to byl debut a Ridley Scott si naopak po slavných bijácích střihl něco méně úspěšnějšího. Legenda se snaží tvářit jako fantasy, které by snad dokonce mohlo být pro děti, jak jsem se dočetl. No, nevím... To spíše ne. Hlavně postava Pána temnot je dost děsivá. Tvůrci se snaží i o humor, který mají zastupovat přátelé Jacka. Ti mu pomáhají zvítězit nad zlem. To celé nevypadá až tak zle, ale pravda je, že nejvíc to asi vyhráli maskéři. Ty ostatní záležitosti, například z kulis vytvořené prostředí je někde na půli cesty. Jsou povedené části a ty méně. Na jedno podívání je to snesitelné. Ale pro fanoušky Harryho Pottera či Pána Prstenů je to už málo. Ačkoli nutno brát v potaz, že se nacházíme v době zcela odlišné, trikově mnohem méně přívětivé ve které se ale například zrodil skvělý Nekonečný příběh... ()

brabi

Docela povedená fantasy. Ale možná se mi to líbylo jenom proto, že když sem Legendu viděl poprvé, ještě u nás podobných filmů moc nehrály. ()

ric

Vidět o 20 minut delší DC verzi, možná bych změnil názor, ale v běžné verzi to bylo pro mladší diváky lehce chaotické. Střihač se musel snažit a taky že se činil, aby do 90 minut namačkal vše nutné a potřebné. V konkurenci fantasy filmů osmdesátých let ale obstojí i jako celek. Představitel skřítka Smíška, myslím, že to ho hrál David Bennent, byl skvělý! ()

Weirdman

3/10... Občas celkom interesantná výprava takmer uchváti, ale inač je celý film neskutočne rozvláčny a nudný... ()

huhulalka

Super fantasy, krásné prostředí, super masky, správná hudba, zápletka plná romantiky a jendé žárlivé víly, tak takhle to má vypadat. Pokud si rádi popustíte fantazii na špacír, nevadí Vám opravdu pohádkové nasazení s jednorožcem, doporučuji. ()

maxnot

Perfektní počátky fantasy: hudba, kostýmy, kamera, režie... Úžasné a Tim Curry jako Lord of Darkness nepřekonatelný!! ()

DooFooS

Strach a napětí mi už při sledování tohohle filmu neklepají tělem, jako dřív, ale stále je to skvostně natočené a být dítě, tlačil bych opět maggi v kostkách v očekávání dobrého konce jako před lety. ()

ESNYR

Rozhodně patří mezi ty lepší kousky. Mia Sara je tady tak roztomilá až to hezký není. Celá ta fantasy je hezky udělaná a když přehlédnete pár kiksů, tak se musíte sami sebe ptát, jestli ty moderní PC splácaniny nejsou na hony vzdálené tomu kouzelnému poctivému řemeslu, zvaného trikařina a maskérství. ()

tomics

Nejspíš první celovečerní hraný film na který se pamatuju. Zcela určitě první VHS kazeta, kterou sem si přehrával jako malej kluk až do zblbnutí ještě s jednohlasným dabingem. V dětství na mě působila Scottova Legenda jako příběh ze sna a částečně tento pocit převládá i dnes. Skvělý příběh s nadprůměrnou vizuální stránkou. Nadčasové masky. Nejděsivější satanáš jaký se na filmovém plátně objevil. Tim Curry je v Legendě po ,,Rocky Horror Picture Show,, opět naprosto k nepoznání. Omamná hudba Jerryho Goldsmitha působí velmi sugestivně a podtrhuje celý děj. Vše se zahalí do temnoty poté, co se zlý skřeti zmocní rohu jednorožce a nastane věčná noc. Temnota je z celého filmu divákovi patrná a snímek tak řadí uplně do jiné kategorie, než v jaké se nachází běžné pohádky. Tohle je výborně odvedená práce a Legenda patří mezi moje srdcové záležitosti a vždy bude, protože tahle Legenda nikdy nezestárne. ()

Zoltar78

Už ani nevím jak dlouho se chystám shlédnout tuto fantasy pohádku a snad blížící se vánoční svátky a těšení se na ně mi vnukly myšlenku tento rest dohnat. A musím říct, že jsem si to fakt užil. To co mě hned usadilo na zadek byl opravdu nádhernej vizuál celého filmu. Každé filmové políčko by se dalo zarámovat a pověsit na zeď. V kombinaci s podmanivou hudbou Jerryho Goldsmithe na mě pohádka působila až magicky (asi podobně jako když jsem svého času prvně viděl Nekonečný příběh). A Pán Temnot je taky kapitola sama pro sebe... Krása! Takovéhle pohádky ANO! ()

Joe16210

Pohádka, která mi připomíná mé mládí a filmy co jsme měli na VHSkách. Tehdy ještě neznámý mlaďoučký Tom Cruise je fakt fešák a celkově ta pohádková a zároveň děsivá atmosféra je skvělá. Rozhodně doporučuju všem, kdo tenhle film ještě neznají. ()

Leonisa

Poprvé jsem viděla Legendu jako dítě a byla jsem z tohoto filmu opravdu hodně vystrašená. Ani mne nepřekvapilo, když jsem včera viděla upozornění, že má film omezení 13+. Příběh bych hodnotila na tři hvězdy, ale za masky a vizuální stránku filmu přidávám ještě jednu. A ta maska Pána temnot je neuvěřitelně dobrá. ()

tsatsiki

Takový jiny Nekonečný příběh.Počátek zářivé kariéry Toma Cruise a už jako mladý hrál výborně.Na tu dobu ucházející triky a kostýmy.60%. ()

Drozdo57

Viete si predstaviť, že by túto vec niekto natočil v dnešnej dobe? Chápem, že tie praktické efekty by boli asi CGI. Ale keď zvážim, aké filmy už v tej dobe existovali (Votrelec, Star Wars, Terminator), pôsobia niektoré rekvizity a kostýmy v tomto filme veľmi lacno. Smiať som sa začal už na jednorožcoch, ktorým skákali rohy na hlavách. Alebo tie škaredé prilepené elfie uši... Film je plný sporoodetých ľudí a vo väčšine prípadov to nie je príjemné pozeranie. Tom Cruise má asi len jeden výraz, neviem, či to bol cieľ. To drzé decko vedľa neho je skrytý sadista a zaslúžil by si nakopať do zadku už v prvej scéne. A hlavne: Ja asi chápem, čo sa vo filme dialo, lebo nešlo o žiaden komplikovaný príbeh. Ale takto škaredo natočený film, som už dávno nevidel. Neviem, či by sa to vôbec dalo nazvať plnohodnotným filmom. Mne to väčšinu času prišlo skôr ako nejaké artové audiovizuálne dielo. Celé je to nejaké unáhlené, niektoré scény nenadväzujú, niektoré sú zbytočné, niektoré nezmyselné. Občas je scéna natáčaná príliš zblízka, občas príliš zďaleka. Niekedy som sa musel zamyslieť, či vlastne rozumiem, čo sa práve snaží autor zobraziť. Ja nechápem, ako toto niekto môže porovnávať k iným skvelým fantasy predtým aj potom. Tim Curry je skvelý a jeho maska je ikonická. Určite bol najlepší vo filme. Takže jedna za Tima. Jedna za Miu, napísal by som, že hlavne za jej čierny kostým, ale neviem, či mala vtedy už 18, takže nepôjdeme do detailov. A jedna dole za Toma Crusia bez nohavíc. Ako, seriózne. Neviem, aký divný fetiš si na tomto filme Ridley Scott vyriešil. Ani tá hudba nebola taká skvelá, ako tu niektorí píšete. Celé to asi má zmysel vidieť iba ak ste veľkým fanúšikom niektorého z hlavných hercov, alebo režiséra, alebo si chcete odškrtnúť, že ste videli film Legenda. Vizuálne najkrajšia filmová rozprávka? Vy tu snáď všetci fetujete, alebo čo? ()