Já, Victor

USA, (2020–2022), 13 h 26 min (Minutáž: 24–34 min)

Předloha:

Becky Albertalli (kniha)

Série(3) / Epizody(28)

Seriál sleduje nového studenta střední školy Creekwood Victora na jeho vlastní cestě sebepoznání, kdy čelí problémům doma, přizpůsobuje se novému městu a bojuje se svou sexuální orientací. Když se mu zdá, že je toho na něj příliš, obrátí se na Simona, aby mu pomohl zvládnout vzestupy a pády střední školy. (Disney+)

Handle

1. SÉRIE (50 %): Jakkoli miluju Love, Simon, jakkoli nedám dopustit na coming of age kousky a jakkoli jsem byl nadšenej z realizace Love, Victor, tak nemůžu jít výš. Jestli se Love, Simon vyčítala americká nereálnost, tak nevím, co se píše o tomhle seroši. Nicméně srovnávání s Love, Simon se raději rovnou vyhnu, protože kvalitativně je tohle hned o několik tříd níž. Všechno zde působí tak nějak béčkově od režie až po herecké výkony - a když už to nějaké silnější místo má, pak najednou přijdou momenty, kdy je vám při sledování vyloženě trapně a máte pocit, že sledujete nějaký Disney kýč pro děti. Vše je tu totiž doslovné jako nějaká klišé příručka s mottem "Be yourself". Škoda. Ještě tu jsou ale malé naděje do druhé řady, protože scénář sám o sobě vůbec nebyl zajímavej a v podstatě v tom nejlepším skončil. ()

YumiOkami

stravila jsem 6 hodin divanim se na tenhle serial. bylo to vlastne jako alex strangelove. porad to najizdelo na nejaky originalni napad, ale pak se z toho stala nejaka typicka spanelska telenovela s hlavni postavou, ktera je gay (aby to nebyla zas tak obycejna telenovela😼). postavy byly mega cute a sexy. pribeh stereotypni, ale za to hlasky uzasny. propojili to nejak s love, simon, ale (spoiler?) kdyz se tam objevil simon, tak se ani nepriblizil k bramovi i kdyz byli porad spolu?😁 tolik rozporuplnych momentu, ale zaroven i tolik krasnych. nevim, je to neoriginalni skoda. btw na zacatku jsem si myslela, ze bude victor bisexual, ale tak prej ne🥴 zhlednuto 20. cervna 2020✨ ()

Skeksis odpad!

Čo som to zase pozerala?! Už viac stupídnu, klišoidnú, gýčovú kravinu pre deti si ani neviem predstaviť. Gay "v utajení", ktorému nakoniec rupnú nervy, tak sa prizná, a znáša dôsledky od homofóbnych kresťanských čurákov, aj od toxických maskulínov. A zyšok ľudí je s ním akože v pohode, a budú s ním vyplakávať, a tľapkať ho po pleci. Splašky! ()

Stanislaus

Film Já, Simon měl sice svoje mouchy, ale i tak to byla sympatická oddychovka, ze které i přes přítomnost vážnějších linií sálala neuvěřitelně pozitivní atmosféra. Proto jsem byl zvědavý na seriálovou verzi s podobným námětem. Všiml jsem si, že čím jsem starší, tím se mi zdají být filmy a seriály ze středoškolského prostředí vzdálenější, proto se musím na takové kousky dívat trochu s nadhledem - alespoň co se chování a vývoje postav týká. To byla jen taková malá vsuvka na začátek. "Já, Victor" si bere od svého filmového předchůdce základní kostru, nicméně se zaobírá i dalšími problematickými tématy než jen uvědomováním si sebe sama v období dospívání. Řeší se zde manželské problémy, první zamilovaná opojení a s tím spojená vystřízlivění a celkově rodinné a přátelské vztahy, které jsou jak křehké, tak i skálopevné. Jak už jsem ale řekl - je lepší se na některé dějové linie dívat očima náctiletých. Líbilo se mi nenásilné napojení na původní film a s tím spojené menší roličky herců z Já, Simon. Jak už tomu u středoškolských filmů a seriálů bývá, tak i zde se tvůrci v případě pár herců trochu sekli s výběrem - tím nemám na mysli herecký výkon, ale vzhled 25+, což pak vypadá trochu uměle. Ale budiž! Závěr poslední epizody člověku nabídl celkem zásadní cliffhanger, takže jsem zvědavý, jestli se dočkáme pokračování (nejen) Victorova příběhu - pokud tedy seriál nepropadne u diváků. Za mě ve výsledku slabší čtyři hvězdičky! /// Druhá série byla kvalitativně na obdobné úrovni, co se týká řešených problematik a (místy lehce na pěst) vývoje a chování postav, přičemž bych vedle Victorovy linie vyzdvihl zejména tu s Felixem a jeho nemocnou matkou. Postava nováčka Rahima je sympatická a potěšila mě menší rolička pro "simonovského" Joshe Duhamela. V závěru se tvůrcům podařilo mě opět slušně napnout. ()

Michalechal

První "gay" seriál, kterej jsem měl možnost vidět (a doufám, že v tom budu mít možnost pokračovat). Dobře, zase jsme na střední škole, problémy, které tu postavy řeší, nemusí sednout každýmu, právě proto, že jde o ty první lásky, "vyoutování", obvyklé problémy v rodině, jako krize rodičů a vlastně problémy, u kterých až později člověk zjistí, že to vlastně žádný problémy nebyly :-) ALE, všechno na mě působí tak nějak mile, bez extrémů (bez pocitů úzkosti z důvodu vžívání se do postav), že každej díl ze zatím dostupných dvou sérií bylo radost sledovat. Nemluvě o nějakých sympatiích k jistým postavám ;-) Divil bych se, kdyby si tu každý nějakou "favorite character" nenašel ;-) ()

• Vlajka, která visí ve Viktorově pokoji nad postelí, patří americkému státu Texas, odkud se rodina přistěhovala. (emkon)
  • Victorova rodina bydlí v domě ve druhém patře (byt 201) a Felix (Anthony Turpel) s matkou ve třetím (byt 301). Když je ale v úvodu seriálu celkový záběr na dům a na Victora (Michael Cimino) koukajícího z okna, lze vidět, že dům třetí poschodí nemá. (emkon)
  • Michael Cimino, představitel hlavní role, si mezi natáčením první a druhé série nechal na pravém předloktí vytetovat výrazný ornament, s čímž filmaři také dost bojovali. Většinou byl proto oblékán do košilí s dlouhým rukávem a ve sportovních scénách má vždy na pravé ruce rukáv. Některé scény ale musely být digitálně upraveny a rozmazány až v postprodukci. (emkon)