Rudolf Bartoš, majitel statku, kamenolomu a továrny na zpracování kamene, je nejen velmi bohatý, ale také popudlivý, vzteklý, nerudný a hypochondrický. Je postrachem služebnictva a zaměstnanců. Jednoho dne se však zraní při pádu ze srázu na břehu řeky. Najde ho dobrácký skalák Fábera a dopraví ho do své chudé chalupy, kterou obývá s pohlednou dcerou Anči a dvěma malými osiřelými synovci, dvojčaty Tondou a Vaškem. Dny strávené v neobvyklém prostředí znamenají zásadní zlom v továrníkově životě. Laskavý, moudrý a dobromyslně nesmlouvavý skalák ho léčí zdravou stravou a slivovicí. Dny prožité ve společnosti chudých, ale láskou a dobrem naplněných lidí zcela změní Bartošův přístup k životu a jeho chování, zejména když od Fábery vyslechne řadu nelichotivých poznámek na adresu starého Bartoše. Po návratu do vily šokuje nejen služebnictvo laskavostí a nebývalým životním elánem, ale také zaměstnance, kterým zvýší výplatu. Rád a často se vrací do Fáberovy chalupy. Chvíle štěstí však pokazí sám, když zjistí, že jeho synovec Oldřich se chce oženit s Fáberovou dcerou Anči. Rozejde se se skalákem ve zlém, a dokonce ho vyhodí z práce. Když si uvědomí, že udělal chybu, a začne psát omluvný dopis, dochází v kamenolomu k neštěstí. (TV Nova)

booom

Tak v tomhle filmu se říká že kouření cigaret je zdraví neškodné a že je zdravé hulit...no paráda. Takže my nekuřáci jsme v pr...i:-) ()

honzic

Naprosto špičkový film pro pamětníky se skvělým Marvanem i Plachtou, hodně moralistní, ale chytne za city a srdce snad každého. Hodnocení: 90 % ()

Danulinda

Filmy jako Zlaté dno, Nebe a dudy apod. patří ke špičce české kinematografie a zaslouží si plným právem maximální počet bodů. I zde hraje pan Marvan, jako již tradičně, rozmrzelého bručouna, který se však po těžké životní zkušenosti stane milým a příjemným chlapíkem. Skvělí herci, výborný scénář a hezká příroda = minimálně pět hvězdiček. ()

Gig

"Nám už je to všechno jedno, nám už je to všechno jedno, my peníze nemáme....." Ty dva kluky si budu pamatovat navždy. Další dva kluci jako bratři Formanové v Homolkových nebo kluci v Takové normální rodince byli výborní. Ale na Vaška s Toníčkem nemají :) ()

jfaba

Opravdová pohádka! Ale kdykoli to náhodou vidím v televizi na jakémkoli programu, od kterékoli minuty, dokoukám to do konce. Jak kvůli dvojčatům, Plachtovi, Marvanovi, naivnímu a kýčovitému příběhu..., který mě stejně na konci dojme. Jeden z nejlepších filmů pro pamětníky. Nádhera! Paráda! Skvělé! ()

koza3

Naivní leč krásný příběh o možnostech změny lidského charakteru. "Tenhle Bartoš a starej Bartoš, nebe a dudy" :-) ()

natalanka

Škoda, že v dnešní době..... nemůžou někteří zbohatlíci a boháči zažít takovou lidskou proměnu. Je to pohádka pro dospělé. Utopie. Sci-fi tady na zemi. Ale tak náááádherná, protože nás ukolébá v tom, že se něco stane a Ti s kamennými srdci se probudí a změní a pochopí a svět.... svět se stane krásným. A co svět. Staší naše okolí :-) :-) :-) ()

brodži

Krása a uklidnění se skví v tomto filmu. Pokadé když to vidím tak se uklidním a nemyslím chvíli na to jaký svět je. Je to krásná nostalgie si představit, že v tom filmu je taková krásná doba kdy člověk nemá nic a přitom se vlastně má tak blaze :) ()

Desmi

Milé překvapení se skrývá za tímhle filmovým dědečkem. Více než 70 let starý film, a je pořád svěží. Humor v tomhle filmu nestárne a několikrát jsem se u něj od srdce zasmál. I když jde zdánlivě o poměrně laciný filmový motiv, tak výkony hlavních postav, zejména pak Plachty, Marvana a těch dvou malých rošťáků, vytahují celý snímek na pomyslný vrchol. Jeden z nejlepších českých černobílých filmů, to bezesporu. ()

Mejdzula

Je to prostě krásné...tolik slavných lidí...a jak nakonec byli všichni hodní...ještě někdy budu muset dokoukat ten počátek, to bude žůžo! :) ()

Prokii

Pan herec - Jaroslav Marvan. A pokud se k němu přidají další skvělí herci, zde Jindřich Plachta, můžete si být jisti, že zklamáni nebudete. Zaručeným trumfem, který Vás minimálně rozesměje je duo bratrů Bahníků. ()

Sakikura

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů, který o svátcích vždycky hledám v programu. Milá zápletka a úžasná dvojice Jindřicha Plachty a Jaroslava Marvana dokáže příjemně pobavit. ()