Rudolf Bartoš, majitel statku, kamenolomu a továrny na zpracování kamene, je nejen velmi bohatý, ale také popudlivý, vzteklý, nerudný a hypochondrický. Je postrachem služebnictva a zaměstnanců. Jednoho dne se však zraní při pádu ze srázu na břehu řeky. Najde ho dobrácký skalák Fábera a dopraví ho do své chudé chalupy, kterou obývá s pohlednou dcerou Anči a dvěma malými osiřelými synovci, dvojčaty Tondou a Vaškem. Dny strávené v neobvyklém prostředí znamenají zásadní zlom v továrníkově životě. Laskavý, moudrý a dobromyslně nesmlouvavý skalák ho léčí zdravou stravou a slivovicí. Dny prožité ve společnosti chudých, ale láskou a dobrem naplněných lidí zcela změní Bartošův přístup k životu a jeho chování, zejména když od Fábery vyslechne řadu nelichotivých poznámek na adresu starého Bartoše. Po návratu do vily šokuje nejen služebnictvo laskavostí a nebývalým životním elánem, ale také zaměstnance, kterým zvýší výplatu. Rád a často se vrací do Fáberovy chalupy. Chvíle štěstí však pokazí sám, když zjistí, že jeho synovec Oldřich se chce oženit s Fáberovou dcerou Anči. Rozejde se se skalákem ve zlém, a dokonce ho vyhodí z práce. Když si uvědomí, že udělal chybu, a začne psát omluvný dopis, dochází v kamenolomu k neštěstí. (TV Nova)

Dr.dogous

Někdy ještě za 1. republiky, žil byl nějaký blasfemický, zpupný a trochu hypochondricky statkář Bartoš na svém velkolepém zámku. S rozkoší od rána do večera sekýroval své poddané na svém panství. Shodou okolností se dostal do nesnází, z kterých mu chudý poddaný, chudý i duchem, ale se srdcem na dlani, jménem Fabera, pomohl. Fabera a jeho dcerka, učiněná krasavice, mu podala nezištnou ruku a vytáhla ze šlamastyky. Bartoš, procházejíce se na břehu řeky, spadl ze srázu a pochroumal si tělo. Dobrosrdečný Fabera mu otevřel oči i zatvrzelé srdce. Bartoš se rozhodl, že bude sekat latinu a začal konat dobré skutky. Např. Faberovi odpustil pytlačení v jeho revíru. Ovšem na své předsevzetí velice rychle zapomněl, hned po té, co zjistil, že jeho synovec se tajně schází s Fáberovou dcerou. Synovce okamžitě vydědil, protože ho chtěl oženit s bohatou statkářkou. Inu, chtěl spojit majetky a rozšířit své bohatství, co by člověk neudělal pro své příbuzné. Opět se z něj stal starý, nerudný Bartoš. Přece jen semínko pochybnosti v něm zůstalo. Bartoš se vrátil na cestu správného křesťana, když. se Fáberovi stál pracovní úraz , povolal k němu věhlasné lékaře z Prahy a ti mu už napravili jeho pochroumané končetiny. 88% ()

Chlo0opek

Taková pěkná pohádka pro dospělé. Ale dobře se na to kouká, i když je to jen černobílé;). Oba hlavní představitelé skvělí. Lepší 4*. ()

the_weaver

Rozprávka o vyliečení otravného hypochondra a vegetariána a súčasne poľudštení nemilosrdného továrnika v jednej osobe. Znie to hrozne klišoidne, ale najmä to vyliečenie hypochondra je presvedčivé a pôsobivé. V roli správneho pracovitého chlapa Tondu Fáberu sa vyznamenal Jindřich Plachta, ale mňa ešte viac za srdce chytili nezbední chlapci Tonda a Vašek. Nad priemer vyniká ešte vzťah továrnika s Fáborom, zvyšné dejové línie sú dosť schematické, ale pozerateľné. ()

Nechic

Na svou dobu skvělý, příjemný film a náhled do tehdejší doby. Efekty (hlavně pády) jsou poplatné době, herní výkony jsou ale skvělé. Příběh jednoduchý a prostý, nicméně sledovat jej je radost. ()

Tomiczekk

"Nám je to jedno, nám je to jedno my peníze nemáme" "A kdo má peníze má pěknou paní a kdo je nemá ten mu chodí za ní" :-D ()

Xmarc

Český film, který zahřeje u srdíčka, ať už je jeho podstata jakkoli prostá a naivní. O to tady ale nejde, je to pohádka, která pohladí po duši, na čemž má samozřejmě lví podíl ústřední dvojice protagonistů, mistrů herců. ()

Qer

Nádherný laskavý film s vynikajícím obsazením o lidské dobrotě a přátelství, které nakonec překoná všechny společenské rozdíly. "Lidé by si měli pomáhat...". ()

FireFox

Jeden z mých nejoblíbenějších pro pamětníky. Jak Plachta vyplácí zlobivé kluky - to je nezapomenutelná scéna. ()

ouf

I zde hraje pan Marvan, jako již tradičně, rozmrzelého bručouna, který se však po těžké životní zkušenosti stane milým a příjemným chlapíkem. Velmi nepravděpodobné předělání člověka tak zkaženého a otráveného mocí.Ideální prostředí pro tento snímek a výborně zvolený protihráč bručouna Bartoše - Jindřich Plachta ,který se na převýchovu v dobrou duši naprosto hodí.Tuto černo-bílou pohádku pro dospělé mohu jen a jen doporučit ,stojí za to. ()