Rudolf Bartoš, majitel statku, kamenolomu a továrny na zpracování kamene, je nejen velmi bohatý, ale také popudlivý, vzteklý, nerudný a hypochondrický. Je postrachem služebnictva a zaměstnanců. Jednoho dne se však zraní při pádu ze srázu na břehu řeky. Najde ho dobrácký skalák Fábera a dopraví ho do své chudé chalupy, kterou obývá s pohlednou dcerou Anči a dvěma malými osiřelými synovci, dvojčaty Tondou a Vaškem. Dny strávené v neobvyklém prostředí znamenají zásadní zlom v továrníkově životě. Laskavý, moudrý a dobromyslně nesmlouvavý skalák ho léčí zdravou stravou a slivovicí. Dny prožité ve společnosti chudých, ale láskou a dobrem naplněných lidí zcela změní Bartošův přístup k životu a jeho chování, zejména když od Fábery vyslechne řadu nelichotivých poznámek na adresu starého Bartoše. Po návratu do vily šokuje nejen služebnictvo laskavostí a nebývalým životním elánem, ale také zaměstnance, kterým zvýší výplatu. Rád a často se vrací do Fáberovy chalupy. Chvíle štěstí však pokazí sám, když zjistí, že jeho synovec Oldřich se chce oženit s Fáberovou dcerou Anči. Rozejde se se skalákem ve zlém, a dokonce ho vyhodí z práce. Když si uvědomí, že udělal chybu, a začne psát omluvný dopis, dochází v kamenolomu k neštěstí. (TV Nova)

OG_Swifty

Přeměna továrníka Bartoše je celkem rychlá, ale zase když se dostanete do rukou skaláka Fábery, asi to jde rychle. Jindřich Plachta je totiž už sám o sobě mega ikonou dobráctví, zkrátka alfa dobrák. Nebe a dudy je film, ke kterému se vždycky rád vracím, a to nejenom kvůli Janě Romanové. ()

rakovnik

Téměř pohádka o tom, kterak zlý bohatý morous zjistí, že v životě nejde jen o peníze, ale štěstí přináší rodina, láska a dobrodiní. Dojemné vyprávění a hodném chudákovi, který přivede na správnou cestu člověka, který měl rád jen sebe a pro kterého peníze znamenaly moc a domnělé štěstí. Vynikající Plachta i Marvan. ()

Martin741

Len dva roky po kultovom filme U Pokladny stal /1939/ sa prihrnula dalsia komedia s nazvom Nebe a Dudy. A ja som sa bavil : sice nie az tak, ako u Burianovho snimku. 86 % ()

marcek

Tohle je můj nejoblíbenější český ČB film. Plachta a Marvan jsou božští. A malý Fáberovic kluci jsou ještě lepší :) Radost se na takovej filmeček koukat. Kdyby to někod měl na DVD na výměnu - na nic nečekejte a už mi piště ()

cariada

Tenhle film musel v době vzniku za války působit jako balzám na duši. Jenže léta plynou a film působí stále stejně a to je dobře. Spojení Jindřicha Plachty, který hrál sám sebe neboť on byl i v civilu člověk s ohromným srdcem a neskutečně lidskou tváří. Tady se stará o dva kluky svojí zemřelé sestry dvojčata a svojí dospívající dceru. pracuje v lomu a kde ho zaměstnává despotický nesnášenlivý továrník Bartoš v podání Jaroslava Marvana. Jednou má po cestě v autě poruchu a při opravě spadne ze srázu, kde ho najde právě Fábera a ujme se ho jelikož je zraněný. Bartoš nesmí dát najevo kdo je a musí se začít chovat jinak což mu během pár dní jde samo od sebe neboť pozná život z té chudé, ale dobré stránky, která mu otevře oči. Velice krásné je zlobení kluků ,když si hrají třeba na zebru a přemalují kozu. A pak je strejda Fábera trestá a povídá oba dostanete 5 ran na zadek vyplatí jednoho a druhému povídá, kde máš čepici. A on na to , že jí nemůže najít , tak zavolá toho prvního vyndá mu jí z kalhot dá jí druhému a vyplácí a on se ho ptá taky pět , jo taky pět vždyť jste bratři a začne 1,2,5 nemysli si mě neošidíš. Naprosto úžasně. Krásně dojemná komedie. Kde dominuje hlavně Jindřich Plachta a kluci Blahníkovi. ()

BarryLyndon

Jeden z nejhezčích a nejlaskavějších filmů, co jsem kdy viděl. Plachta s Marvanem byli Páni Herci a tady excelují . Dvojčata jsou k zulíbání. No nebudu to natahovat, ten film jsem viděl asi 10x a pouštím si ho vždy, když potřebuji zvednout náladu. :-) ()

Nach

Docela naivní snímek o proměně jednoho zlého továrníka na hodného a starostlivého dědečka (potažmo strýčka). Natočeno je to s prvorepublikovou bravurou, která je typická pro většinu tehdejších snímků. Herecky zde excelují Jindřich Plachta a Jaroslav Marvan. Hlavně díky nim a jejich interakcím hodnotím snímek tak vysoko. 80% ()

joker.george

Možná film neoplývá tou nejoriginálnější zápletkou, ale námět je zpracován, jak nejlépe mohl. Přerod z protivy na dobráka je možná až příliš rychlý, ale humorné situace, které z toho plynou Vám trochu toho sentimentu vynahradí. Humor je celkově povedený, dokáže Vás od srdce rozesmát a spolu s postavami patří k nejlepším stránkám filmu. Jenže i přes nesporné kvality se na tomto snímku už začíná pomalu podepisovat čas. ()

tomtomtoma

Nenáročná a trochu idealistická komedie o zlidštění jednoho buržoazního imperialisty. Průmyslník Rudolf Bartoš (dobrý Jaroslav Marvan), mrzoutský nelida a vášnivý hypochondr, najde svůj lék na zlidštění v podobě nucené péče u prostého vrtače v lomu Antonína Fábery (skvělý Jindřich Plachta) a jeho radostného přijímání života. Z dlaších rolí: malí nezbední caparti Vašek (Lumír Blahník) a Tonda (Jiří Blahník), Fáberova už dospělá dcera Ančí (Jana Romanová), její milý a zároveň synovec Bartoše ing. Oldřich Čermák (Raoul Schránil) a poslušný Bartošův sluha Jakub (Zdeněk Podlipný). Zábavné, humorné, pěkné herecké výkony, ale přesto jakoby tomu něco chybělo. ()

Cheeter

Klasický příběh o tom, kterak se zlý továrník polepšil, kdybychom to hodně přehnali, nechalo by se říct, že jde o takovou moderní pohádku. Ale to nemění nic na tom, že je to skvěle zahrané, Jindřicha Plachtu jsem viděl prvně a nějak mi sedl. A navíc, část scén byla točena u nás, a to se přece taky počítá. ()

C0r0ner

No, bylo to hodně naivní. Asi tak. Jinak to ale byla fajn komedie, která byla překvapivě i docela vtipná. Akorát jsem celou dobu nemohl přestat myslet na to, že v době, kdy se to točilo, umírali všude kolem tisíce lidí. Jak asi bylo hercům, kteří to nepochybně museli vědět? Přiznám se, že tenhle fakt zážitek trochu zkazil. 75% ()

zette

Pribeh sice neni nijak oscarovy, za to ale krasne pohladi po dusi. Jindrich Plachta vyborny, mel strasne prijemny hlas. Jaroslav Marvan opet ukazuje, ze je jednim z nejlepsich nasich hercu v historii a dvojcata Blahnikove jsou genialni. Prilis idylicke i tak ale strasne krasne! ()

Hans.

Krásný film, který se do současnosti hodí víc, než do doby kdy byl natočen. Jediná vada na kráse na něm je, že se to nikdy nestane a to je velká škoda... ()

Šimpy

Miluju prvorepublikové a protektorátní filmy, byť někdy jen hrají na city nebo jsou příběhově jednosušší jako tento, přesto Marvan a Plachta jsou vynikající. ()

otík

Zdařilá, i když tradiční stará komedie o dobrákovi od srdce a napraveném továrníkovi v jemu klasickém podání Jaroslava Marvana. Závěrečné scény mi sice už připadají příliš přitažené za vlasy, přesto jde o jeden z lepších průměrných starých filmů. ()

SoolenJV

Herecký koncert pánů Marvana a Plachty v poměrně standardním příběhu o proměně despoty v dobráka pomocí dobré duše vesnického člověka. Velmi dobrá kamera F. Pečenky a nezapomenutelní Blahníkové v rolích synovců Tondy Fábery. ()

dr.fish

Továrna na sny existovala evidentně i u nás. Obyčejní lidé v kině u nás taky potřebovali zapomenout na strasti všedního dne a věřit v lepší budoucnost. Vladimír Slavínský byl v oboru romantiky mistr a tady nám předkládá příběh o zlém boháči Bartošovi, který se vlivem úrazu polepší, pochopí, že život ve shodě s lidmi ho učiní mnohem bohatším a šťastnějším. Sice naivní, ale velmi příjemná komedie. Plachta výborný a dvojčata jsou třešnička na dortu ...90% ()

bartias

V souladu s dobou idylická, naivní ale nepopsatelně příjemná sociální pohádka potěší skvělým hereckým obsazením i očekávaným dobrým koncem. Nebe a dudy je komedie, která pohladí. ()