Rudolf Bartoš, majitel statku, kamenolomu a továrny na zpracování kamene, je nejen velmi bohatý, ale také popudlivý, vzteklý, nerudný a hypochondrický. Je postrachem služebnictva a zaměstnanců. Jednoho dne se však zraní při pádu ze srázu na břehu řeky. Najde ho dobrácký skalák Fábera a dopraví ho do své chudé chalupy, kterou obývá s pohlednou dcerou Anči a dvěma malými osiřelými synovci, dvojčaty Tondou a Vaškem. Dny strávené v neobvyklém prostředí znamenají zásadní zlom v továrníkově životě. Laskavý, moudrý a dobromyslně nesmlouvavý skalák ho léčí zdravou stravou a slivovicí. Dny prožité ve společnosti chudých, ale láskou a dobrem naplněných lidí zcela změní Bartošův přístup k životu a jeho chování, zejména když od Fábery vyslechne řadu nelichotivých poznámek na adresu starého Bartoše. Po návratu do vily šokuje nejen služebnictvo laskavostí a nebývalým životním elánem, ale také zaměstnance, kterým zvýší výplatu. Rád a často se vrací do Fáberovy chalupy. Chvíle štěstí však pokazí sám, když zjistí, že jeho synovec Oldřich se chce oženit s Fáberovou dcerou Anči. Rozejde se se skalákem ve zlém, a dokonce ho vyhodí z práce. Když si uvědomí, že udělal chybu, a začne psát omluvný dopis, dochází v kamenolomu k neštěstí. (TV Nova)

xmarek

Člověk který nikdy nezažil nouzi a jehož hlavní životní náplní je pláč a stěžování si jak se má špatně, nepochopí pravdivost toho filmu nezapomenutelně ztvárněným Plachtou a Marvanem. Je úžasné na chvíli "vypnout", udělat si něco k snědku, otevřít si např. pivo a užívat si tento film. Další komentář netřeba, ostatní sdělení patří tomuto dílu. Děkuji. ()

Markal

Tenhle film patří k nejkrásnějším filmům natočeným v době Protektorátu B und M. Vezměte si jen tu atmosféru. Ano, může působit jako sentimentální kýč, co hraje divákovi na city. Ale v roce 1941 je to doping, dovolený doping pro Všechny normální lidi, a to nemyslím pointu "hodný dělník a zlý kapitalista." A je to herecký koncert pánů Plachty a Marvana, které dojemně doplňují dva mrňousi no name a Raoul Schránil. ()

M_slon

Je to naivní? Je. Je to pohádka? Je. Ale má to tak skvělou atmosféru, že člověk má chuť být lepší. Za mě devět z deseti. ()

plachejD

Vím že dávat pět hvězd jen proto že je to klasika je blbost. Ale tohle zkrátka klasika je...Je to krásná pohádka, kterak chamtivý kapitalista a zlý vykořisťovatel(omlouvám se za používání socialistických přirovnání) je laskavým a chudým, svým zaměstnancem přiveden a správnou cestu dobrodiní a laskavosti. Ale teď vážně, výkony jsou stoprocentní z Jindřicha Plachty laskavost kapala i v civilu a on to uměl krásně přenášet i na plátno a pan Marvan zahraje cokoliv. Samozřejmě je to skutečná pohádka i v přirovnání s dneškem.....nicméně i přes toto vše je tam pět hvěz proto, že je jeden ze dvou filmů u kterého jsem rozplakal a slzičky se mi objevují i dnes , když se na něj dívám. ()

Vyjola

Pan Plachta a dvojčata mi vždy udělají dobrou náladu. Je to taková "pohádka" , že by dobro mělo vítězit. Vždy se ráda podívám! ()

Lonelybiker

Nemám rád staré filmy, ale tenhle je velkou nádhernou výjimkou s krásným poselstvím pro každého z nás. Moudrost, laskavost a pokora už se ale bohužel moc nenosí. ()

Vakklav

Nijak zapeklitý příběh je koncertem dvou hlavních představitelů. Opakovaně jim to celé baštím a chlapci a slečna dcera jsou kouzelní. / Jestli nebudete dostiženi romantikou tohoto filmu, tak nemáte srdce! / Patří do mé top 10! / 5 hvězd a basta. ()

Máraˇ5ˇ

Daleko příjemnější komedie než ty od Vlasty Buriana, které jsou na můj vkus uřvané a herci až moc přehrávají. Tohle je milý film, který má sice jen pár opravdu vtipných momentů, ale kouká se na něj hezky. Hodně autentický výkon Plachty, zajímavě vykreslený vývoj (bez klišé) pana továrníka a pochopitelně neuvěřitelný výkon bratrů Blahníkových. Neuvěřitelné, co ve svém věku dovedli. ()

RadekV

Co k tomuto filmu ještě dodat. Pominemeli tendenci zlý a bohatý kapitalista a hodný a chudý dělník z lomu, je to výpověď o lidství a hluboká sonda do lidských vztahů, výchově dětí atd. A jako rybáři mi plesá srdce. ()

ArdeliaLortz

Já ten film miluju. Tu laskavost, kterou do filmu vnáší postava pana Plachty a po nějakém čase i pan Marvan. Filmy pro pamětníky mám daleko radši, než současné zamilované komedie, nebo fekální puberťácké filmy. Můžu na ně koukat pořád dokola. ♥️ ()

Radeck

To je prostě herecký koncert pana Marvana a životní role pana Plachty no vlastně všichni jsou tady úžasní. Desítkykrát jsem tenhle nestárnoucí film viděl a jediné slovo co se k němu nejvíce hodí tak je ta LASKAVOST. ()

horskejvlk

Nejlepší filmy se točili za protektorátu, UFA měla zájem na kvalitní filmy a obsahově měla byt pozitivní, no a ono to funguje i po 80 letech, dnes se točí příšerné sociální analízy kde se mladí režizéři předhání jak jsou napojeni na okolní svět naivkové. Zde jednoduchý námět a kvalitní scěnář k tomu dobří herci a protektorátní klenot je nasvětě, jasná důkaz že Češi pod německým vedením rovná se kvalita. ()

pupidup

Muj nej...film pro pametniky. Pohádka o lidske dobrote. A uzasni kluci...Blahnikovi... to byli showmani!!!❤❤👏 ()

gggggg

Za mňa najlepší snímok starej školy natočený u nás v Československu. Plachta s Marvanom sú vo svojich postavách prvotriedni a skvelo ich doplnila Jana Romanová. Film mal síce jednoduchú zápletku, avšak o to krajšie sa na to pozeralo. Je to proste klasika, ktorá sa neopozerá ani za ďalších 50 rokov. ()