Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Havíř Dařbuján (R. Deyl ml.) má kupu dětí, které nemůže uživit a zrovna se mu narodilo další. Je potřeba najít kmotra a nabízejí se hned tři. Pánbůh, Čert a Smrťák. Dařbuján si vybere Smrťáka (O. Šimánek), neboť jedině on je spravedlivý, měří stejně chudým, jako boháčům. Když Dařbuján uvažuje, co dělat, aby zajistil rodinu, Smrťák mu poradí, aby se dal na doktořinu a hned mu také v novém řemesle nabízí pomoc. Pokud bude Smrt stát u nohou nemocného, Dařbuján ho do tří dnů uzdraví. Pokud ale bude stát u hlavy, je s nemocným konec a Dařbuján se do jeho řemesla nesmí plést... Dnešní Pohádka pro pamětníky vznikla podle předlohy spisovatele Jana Drdy, režii měl Ludvík Ráža. (Česká televize)

(více)

Recenze (15)

Nick321 

všechny recenze uživatele

Byla by to hezká pohádka, kdyby v tom nebylo to klasické komunistické klišé. Dělnický chuďas je hrdina a má víc rozumu než vyžraný feudál, který je automaticky za záporáka. Tyhle pohádky psychologicky hodně zapůsobily na český národ, protože jsou brané za nepřekonatelné kulturní dědictví a tudíž jsou často opakované a opravdu to utváří národní mentalitu, proto je mimo jiné v Česku komunismus tak silně zakořeněn i po revoluci. ()

Šimpy 

všechny recenze uživatele

Zajímavé zpracování hlavně svým obsazením...ale všude tu píšou rok vzniku 1959, i na český televizi, jen v titulkách samotného filmu je rok 1963 (a též na imdb), což mi moc nesedí....Heda Marková umírá v roce 1960 a Láďa Potměšil je ročník 1945 a na 18 tu fakt nevypadá. Překvapila Alena Kreuzmannová, hraje zde tu samou roli, co ve známějším zpracování. :-) ()

Reklama

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Vydarená televízna inscenácia zrejme známej rozprávkovej predlohy. Produkcia je lacná až papundeklová, ale svojím spôsobom malebná. Herci sa veľmi nepretrhnú, no našťastie nejde o nejakú náročnú psychologickú drámu, ale prostý, zábavný príbeh, takže všetky tieto vady nemajú až takú váhu. Rudolf Deyl v hlavnej úlohe Dařbujána, Otto Šimánek ako Smrťák a Felix Le Breux v roli Pandrholy však hrajú svoje úlohy bravúrne. 70% ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Srovnání s barevnou verzí se člověk nevyhne. Barevná verze měla několik výhod proti této. Byla natáčena mimo studia, točil ji velký režisér Martin Frič, který se velkých filmů nebál (např. Císařův pekař - Pekařův císař), a v neposlední řadě obsazení. Sovák, Lohniský, Hrušínský, Záhorský, Hlinomaz a ještě pár dalších jmen. Černobílá verze pak samozřejmě nemá moc šancí na pobodný úspěch, přesto špatná není. Otto Šimánek zase tak špatný jako Smrťák není a totéž se týká i dalších rolí. Studiové kulisy jsou holt studiové kulisy, s tím se toho moc nenadělá. Zvláště nepomůže, když jsou pěkně malované, pokavaď to v černobílé verzi vůbec nejde poznat. Horší je to ovšem s kvalitou obrazu a zvuku, ta je opravdu dost špatná. Obě verze mají na minutu stejnou stopáž a přesto, že verzi se Sovákem si a geniálním Rudolfem Hrušínským jako Pandroholou pustím stokrát raději, tato verze nakonec při pominutí té televizní kvality nevychází nejhůře. ()

Stejšn 

všechny recenze uživatele

O této televizní verzi jsem neměl vůbec tušení a je pro mě úplnou záhadou, protože se jedná o téměř doslovně stejný film, jako pohádka od Martina Friče se Sovákem a Hrušínským. Pokud vznikly ve stejném roce a barevná verze není remake této černobílé, tak se musely točit podle stejného scénáře, neboť mají de facto identické dialogy. Bohužel televizní provedení prohrává na celé čáře ve všech aspektech. Obrazová kvalita není tak důležitá, je daná technikou tehdejší doby, ale herecké výkony (vč obsazení), práce s kamerou, kostýmy - to vše má berevný film na úplně jiné úrovni. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (1)

  • Televizní pohádka byla natočená ve stejném roce jako známější celovečerní film Dařbuján a Pandrhola Martina Friče. Premiéru v televizi měla dříve, než zmíněný film v kinech, na Štědrý den roku 1959. V závěrečných titulcích pohádky byl dodatečně přidán chybný rok vzniku 1963, kdy byla pohádka poprvé reprízovaná. (Bart)

Reklama

Reklama