Celie. "Pán." Sofie. Nettie. Shug. To jsou nezapomenutelné postavy románu Alice Walkerové oceněného Pulitzerovou cenou, jež rozjasňují obrazovku ve filmové adaptaci režírovanou Stevenem Spielbergem. V hlavní roli příběhu je Celie (Whoopi Goldberg ve svém filmovém debutu), která se snaží láskou přemoci krutost a radostí překonat bolest. Brilantní herecké výkony a dokonalé filmařské řemeslo těch, co se na filmu podíleli, to je Purpurová barva. (Magic Box)

Bau.Baushka

To mi jako vysvětlete, jak to že Whoopi toho Oskara nedostala.... A taky mi vysvětlete, jak to že Margret Avery toho Oskara nedostala....Tohle je prostě TOP. Neuvěřitelně silný příběh, skvělé charaktery postav, které jsou ještě lépe zahrané. Opravdu jediné co lze říct je TOP! ()

pollstro

Spielbergův první odklon po několikaletých blockbusterech. Stejnojmenný román o afroamerické ženě na počátku 20. století o domácím násilím, incestu, pedofilii, chudobě, rasismu a sexismu si vyžaduje skutečně odvážného a schopného režiséra, jehož vypravěčské schopnosti dosahují vysokých hodnot - což Spielberg jednoznačně splňuje. Jeho přístup k námětu a filmu je pečlivý, shovívavý a opatrný. Dobové drama obsahuje jisté náznaky sentimentálních a stereotypických momentů, které doslova prahnou po divákovo citech, ale vždy vítězí emotivním a statečným vyzněním, které si zaslouží úctu a respekt. Jednotlivé násilné a depresivní scény střídá nadšení a nádherné lidské emoce, přičemž tyto přechody jsou nepředvídatelné, přesto přirozené a nabízející filmovou hybnost, vřelost a výdrž. Přesto závěrečný zlom a vzepření svému okolí působí lehce nepřirozeně a uspěchaně, což je s ohledem na předchozí dění celkem překvapivý jev, který v daný okamžik působí jako hořký sen. Upřímně je ale těžko uvěřitelné, že režisér bílé pleti byl schopen zfilmovat takto dojemný, lidský a citlivý příběh o afroamerické komunitě v jižanském prostředí. ()

Elessar.

Na svoj obsah, tento film z Juhu spojených štátov nepôsobí vôbec temne a tam je zrovinka ten kontrast, o ktorý sa Seňor Spielbergo snažil. Vytvoril pôsobivú mozaiku života jednej Cecílie, ktorá zrejme strávila čas so Scarlet, aj zajtra je deň. A veru aký to. Človek by priam krútil hlavou nad tým čo sa jej neustále deje. A to je ešte aj krásne natočené, knihu som nečítala neviem posúdiť ()

rln

Důkaz, že od Spielberga lze očekávat i neočekávané-SOCIÁLNÍ DRAMA. Bravurní režie i herecké výkony všech zůčastněných. ()

Misterioso

Ve filmografii S. Spielberga tak trochu zapomenutý film, ale rozhodně neprávem, protože se jedná o skutečně působivé drama, které získalo jedenáct (!) nominací na Oskara (tehdy ho porazily ještě o ždibek lepší Vzpomínky na Afriku). Silný příběh podle stejnojmenného románu, jehož filmovému zpracování vévodí perfektní herecké výkony všech (!) herců (záměrně nebudu jmenovat, stačí když vás odkážu na kolonku Hrají a ihned víte, kdo hraje výborně, protože tu tak hrají prostě všichni). Dále je třeba pochválit hudbu a nesmím opomenout ani perfektní režisérskou práci (dokonalost snad v každém záběru, tleskám ve stoje S. Spielbergu!). Popisovat mé pocity při a po sledování tohoto filmu nemá smysl, to se musí vidět a prožít. ()

josefklimes

***Rozpočet-$15 miliónů***Tržby víkendové-$5,330,126***Tržby USA-$98,467,863***Tržby celosvětově-???*** ... Steven Spielberg opravdu umí. Dokázal mi to tolikrát, že jsem o něm nepochyboval, ale až takovou pecku jsem nečekal. Whoopi Goldberg předvádí to nejlepší z celé její kariéry a Oprah Winfrey aka Krev a mlíko Sophie mě pobavila jako nikdo jiný (proč už sakra nenatáčí, ta by překonala i Meryl Streep). Výjimečná podívaná, co víc k tomu dodat.*95%* ... +senzační Whoopi Goldberg a Oprah Winfrey, +dokonalá režie a +úžasný, dojemný a dokonalý příběh ()

ALchemik

Nemůžu si pomoct, ale byla to nuda. Taková ta americká nuda. Děj se držel standardní linie s zaoblenými hranami a happy endem...A moc dlouhé... ()

Paserak

Tenhle film má svoje léta....nic neubraly. Nemůžu než se připojit k ovacím na herecké výkony a jednoduše konstatovat: Krásný film. ()

ElisD

U tohoto filmu jsem byla ochotná strávit i extra porci sentimentální šlehačky na konci, jak se říká, Spielbergovi jsem to žrala. Pomalejší tempo zde dává prostor pro vlastní přemýšlení a pro celý film se odehrává je jedna velká symfonie emocí. Kdo přes emoce moc není, tomu asi bude připadat prázdný, protože emoce zabírají většinu toho, co se na diváka hrne. Ale jsou to emoce snadno stravitelné, nejsou to hysterické výlevy nebo temná deprese, jak si lidé protahují sval po svalu před a po cvičení, tak mi připadá tento film jako protahovač všech emocí. Docela dobré se občas protáhnout. ()

Edgerton

Moc pěknej film, na kterym bych vůbec nepoznal, že ho točil Spielberg. Whoopi Goldberg i Danny Glover zahráli svoje role opravdu skvěle, celkově mě to opravdu strhlo, i když to byl vlastně především příběh ztrápený manželky. ()

Ivulla

Krásný, květnatý film o utrpení, svobodě a lásce. Film působí celkově velmi pozitivně, dalo by se říct, že povznáší. Není tam beznaděj i přes to utrpení, které hlavní hrdinka - skvěle podaná Whoopi Goldberg a i ostatní ženy prožívají. I přes značnou délku filmu, mě to hodně bavilo. ()

Shaman::..

Jedenáct oscarových nominací a jen něco přes tisícovku hodnocení? Spielbergův film, který po letech (trochu neprávem) zapadl v povědomí. Neslyšel jsem o tomto snímku prakticky nic, tak jsem si ho pustil… Přeci jen se už na filmu trochu podepsal čas a na rozdíl od jiných Spielbergových děl mi vadila trochu delší stopáž. Ta mi obecně nevadí, ale u tohoto snímku jsem ke konci sledoval hodinky už přeci jen častěji. Úvodní hodina je trochu zmatená a chvilku mi trvalo, než jsem se zorientoval. Pak však, ke konci hodiny druhé, nastává velmi bravurní zvrat, či spíše až přechod, hlavních ženských charakterů. Zde se velmi dobře ukázala dobře vedená ruka režiséra. Tento přerod není samozřejmě náhlý, ale vedený po celý film hezky postupně. Zde měl film ale skončit. Bohužel pro film, pak další půlhodinu Spielberg dovypravuje konec příběhu, který není pro diváka žádným překvapením. Poslední scéna je se svým emočním vypětím kvalitativně vzdálena od výborné vrcholové „stolové scény“. Tohle, nejspíše přílišné držení se knihy, snažit se přesně dovést film do vysloveného konce, trochu celkový dojem z dobře natočeného snímku, včetně výborných hereckých výkonů, sráží. ()

Aria

Tak tenhle film mne VELMI překvapil. Upoutávky na Nově z něj udělaly rádobyhlubokomyslný patos (jak to tak oni hezky umějí), takže jsem se při jeho shlédnutí nestačila divit, jak mne zaujal. Tím největším lákadlem je samotný děj, na nějaké exkluzivní a dechberoucí kamerové záběry se tu nehraje (proč také, když stejně vnímáte hlavně děj). Výborná Whoopi, která za celý film skoro nepromluví, ale bez přehánění a zbytečného důrazu nakonec pochopíte, že Celie je neskutečně silná žena. A nakonec třešnička - dechberoucí Oprah, která předvádí snad nejfamóznější výkon! Za to překvapení, které mi tohle drama udělilo dávám plný počet. ()

skepticka

No,román bol ocenený a myslím,že Pulitzera, len tak niekto nedostane.Vôbec mi neprišiel,ako film bielych o čiernych-práve naopak.Celý čas som si hovorila,že tento príbeh snáď už "čiernejší" byť nemôže.Ja, zo svojej pozície, si absolútne nedokážem predstaviť,aké to je,byť celý život ponižovaný a utláčaný.Nechápala som, prečo hlavná hrdinka nekonala inak,odvážnejšie,alebo proste inak-tak,aby si pomohla von z tej mizérie v ktorej žila.Myslím,že som to nechápala,lebo som nikdy nič podobného nezažila.Taktiež som ešte nevidela film, natočený takýmto zvláštnym spôsobom,myslím tým atmosféru a konanie postáv,ich charaktery a rozhodnutia.Myslím,že si toho Oscara zaslúžil a ak mu ho nedali,má aspoň príbeh ešte vždy Pulitzera,tam aspoň vedeli,čo robia.Mimochodom Whoopi je skvelá:-) ()

gael83

Život dokáže být velmi krutý. Chuť a odvaha přežít, bojovat za svá práva a nevzdat se. Výborná práce po všech stránkách, prakticky neni co kritizovat, spousta silných okamžiků, za všechny ten kdy Oprah slovně inzultuje Whoopi v poli kukuřice a křičí, jak s ní bylo v dětství zacházeno, bohužel to Oprah nehrála v tu chvíli řekla svou životní pravdu v dětství byla totiž sama obětí incestu ze strany příbuzných a to už je sakra silná káva. Výrazné herecké výkony a k tomu navrch skvělá hudba a samotný závěr, dojemné jako oslava lidství, rodiny a lásky. ♥ Oprah. ()

D1705

Film, ktorý si ocenenia zaslúžil, a nie len jeden Zlatý Glóbus. S.Spielberg opäť ukázal, že to na filmovom plátne vie. Dej je úplne originálny a zápletka tiež. Film, v ktorom sa nehovorí len o zlom zaobchádzaní žien a ich povstaniach, ale aj o neustálej nádeji na lepší život. Film našťastie skončil šťastne, čoho som sa najviac obával, že neskončí. W.Goldberg mi viacej sedí ako legendárna Oda Mae či sestra v akcii, ale úlohu zakríknutej, a odvážnej ženy C.H.Johnsonovej zvládla na výbornú. O.Winfrey neberiem ako herečku, a v tomto filme sa objavila ako silná a spravodlivá žena, ako sa prezentuje aj naozaj, M.Avery som inde nevidel hrať, ale úlohu chápavej a milej speváčky tiež zvládla na výbornú a D.Glovera som videl len v Smrtonosnej zbrani. Tento film určite stojí zato si pozrieť a podľa mňa by mal patriť do zlatého výberu Warner Bros. ()

Prequel Šíleného Maxe má datum premiéry

Prequel Šíleného Maxe má datum premiéry