Sociolog Víťa Jakoubek je tuctový třicátník, otec dvou dětí. O sobotách pomáhá tchánovi na chatě, přes týden obíhá obchody s nákupní taškou a v práci se marně pokouší uplatnit své znalosti. Jeho nezáživný život, plný zmatků a banálních katastrof, se změní, když dostane od ředitele úkol - prozkoumat hodnotový žebříček čerstvých maturantů. Když si ho na gymnáziu spletou s novým studentem a on se marně snaží omyl vysvětlit, rozhodne se přijmout nečekanou roli, aby snáze pronikl k názorům mladých. Do jeho skutečné identity je zasvěcena pouze ředitelka školy, emancipovaná žena, které se očividně líbí. Zatímco Víťovi se začíná v bezstarostném světě maturantů líbit, jeho rodinný život se dostává do stále větších problémů a roztržka s manželkou Janou se stále prohlubuje. Mezi "spolužáky" tráví pořád víc času, jde s nimi na diskotéku, koupí si oblečení pro mladé, pomalu se sbližuje se spolužačkou Evou a poznává, že středoškoláci dospělými opovrhují stejně jako jejich názory a hodnotami. Situace se vyhrotí, když se třídou odjede na chmelovou brigádu a zúčastní se nočního tahu, při němž studenti zdemolují kolotoč. (TV Nova)

Profík

Velmi příjemná komedie se zajímavými charaktery. ociologii a psychologii mám rád i v dokumentech a tady je to hezky okořeněno humorem. 75%. ()

Bila_pani

Tohle můžu vidět fakt i po sté :D Jakoubku, vy nevíte, kolik vám je let? To je naše maminka! Vždyť umřela... legendary ()

Wolta

Jsou dány dvě kružnice a jedný kouká z kapsy bagr. Pár nezapomenutelných hlášek a těžký flegmatik Šteindler. Dobrý průměr. Možná, že po pár dalších shlédnutích hvězdičku přidám, ale zatím pěkné tři. ()

mr_radek

Jooo, všichni jsme to zažili, byli jsme mladí, plní ideálů a jediný akceptovatelný pohled na svět byl ten náš. Ale stačí pár let, dospějete a uvědomíte si, že to bylo vlastně všechno úplně absurdní, a že jsme byli neskutečně tupí blázni. A tento film je přesně o tom střetu těchto dvou světů. Geniální scénář a geniální Šteindler. Kdo by se do těch bezstarostných let nechtěl vrátit, že? Takhle můžete aspoň pomocí televize. ()

DavidAAAA

Na svoji dobu hodně dobrá komedie, která ani s časem neztrácí příliš mnoho ze své síly. Když vyfiltruju komunistický bláboly, kterejch tam pár je, zbyde čistá prdel... ()

andy60

To nejlepší, co vzešlo ze spolupráce Šteindler - Pawlowská. Vše ostatní nestálo ani za zlámanou grešli. ()

Jirkacek

Vrať se do hrobu! Anebo si raději přečti můj komentář k filmu se stejným názvem, na kterém jsem byl kdysi v kině. Tenkrát na mne působil jako zjevení na prázdném filmovém nebi, který tam nahoře nejen zazářil, ale přinesl i svěží vítr do dusné atmosféry komunistického snímkování. Jméno Milan Šteindler mi nebylo úplně neznámé, protože jsem o něm již o rok dříve slyšel a dokonce jej na vlastní oči viděl v jiném ulítlém filmu Kopytem sem, kopytem tam. Nicméně Vrať se do hrobu! byl úplně o něčem jiném a v té době slavného roku 1989 nakousl něco zcela nového. Režisérovi se povedlo nám divákům předhodit docela vážné téma dospívající mládeže a jejich potřeb ve zcela komediální kostce o délce 96 minut. Nebylo opravdu mnoho filmů, díky kterému bych se tak nasmál, protože tenkrát mne to vážné téma bylo zcela ukradené. Nevím co by se dalo natočit o dnešní mládeži, snad by to nebyla jen tragédie....Každopádně poslat třicátníka Víťu Jakoubka, manžela a otce dvou dětí do školy v rámci sociálního výzkumu, byla trefa do černého. Jeho vydávání se za studenta, opětovné prožívání pubertální lásky na střední škole a řešení úplně jiných problémů než těch dospěláckých, bylo vtipné, svěží a neotřelé. A i když postupně děj snímku zvážněl spolu s narůstajícím lhaním našeho hlavního hrdiny, pořád to byla dobrá komedie. A taky jí zůstává i po letech, takže film Vrať se do hrobu! ode mne získává čtyři gymnazijní hvězdy ****. ()

Mr.Neutron

Sice se fim točí okolo sociologické sondy mládeže, ale ve skutečnosti jde o náhled na život pracující populace "v nejlepším věku". Mladí v čoudu, společenský status žádný, místo toho spousta deziluzí. Nakonec se ale všechno v dobré obrátí a poslední závan jara potvrdí, že i léto má své kouzlo. Jediná škoda, že občas film ztratí tempo. Své si užijou i vědci - viz používaný metodologický aparát a závěry (předběžných) studií o dnešní (vlastně tehdejší) mládeži a o dnešních (vlastně tehdejších) seniorech:) Poselství: 7/10 majitelů restaurací doporučuje průběžně se učit matematiku a dávat bacha na učitelku ... ()

cartouche

Moje oblíbená komedie, která se opravdu povedla. Ačkoli mi připadá dost nevěrohodné, že by byl nekňuba Jakoubek tak zbožňován a obletován děvčaty. ()

Richard768

Téma je zaujímavá, no spracovanie je dosť povrchné a klišéovité. Mladí predsa nie sú všetci rovnakí. A hlavný hrdina sa chová úplne nemožne, takto by medzi nich vôbec nezapadol. Chcelo by to iného herca, ktorý by pôsobil uveriteľnejšie. Možno by stálo za to spraviť remake na súčasnú dobu a trochu viac rozvinúť rôzne situácie, ktoré by mohli nastať. ()

Andrmen221

Za prsa Kláry Pollertová-Trojanová to stojí. Zapůsobila na mě Dana Batůlková, kterou jsem do té doby znal jen jako marcelku. Takže 3/5. Šteindlera nemusím proto nespíš hodnotím tak, jak hodnotím. ()

GrooteLulu

...jako děcko na škole, jsem si díky roli Víti, zamiloval "Šteindlera" a chlámal se nad Vávrou a celým ansáblem (divadla Sklep) při České sodě. Tak se mě jako snad každému diváku zaškatulkoval a hrál už jen role ušité jemu na "míru", nesympatické blbce, bez jediného směšného vtipu... snad to bude lepší. :D ()

Dan_K.

Velmi, ale velmi netradiční sociologický výzkum. Samozřejmě je na filmu vidět, v jaké době a s jakým rozpočtem vznikal, ale těžko hledat někoho, kdo tu dobu pamatuje, a neznal by hlášky z filmu. Ale dnešní mládeži už bych ho nedoporučil. Určitě ne jako celek. Jen vybrané scény. Zbytek by stejně nepochopili. ()