Jídlo

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie
Československo / Velká Británie, 1992, 16 min

Animovaný film Jana Švankmajera o věčné pažravosti lidstva. V animovaném snímku Jídlo Jan Švankmajer svým typickým fantaskním výtvarným vyjádřením ironicky nahlíží na věčnou pažravost lidstva a pomíjivost života. V tomto snímku z roku 1992 výtvarník a režisér kombinuje, podobně jako dalších svých filmech, animaci s živými herci. Ve filmu si zahrál Jan Kraus, Ludvík Šváb, Pavel Marek, Jaromír Kallista a Karel Hamr. (Česká televize)

jarripekka

Co dělat, když se v restauraci nemůžete dovolat vrchního? Nechte se inspirovat Janem Krausem! Jan Švankmajer je jako vždy ve formě. ()

Forsetino

Zajímavý snímek jednoho z českých guru moderního surrealismu, který svou tvorbou zasáhl i zahraničí. Kvalitu snímku zhodnotit neumím, a tak jí hodnotit nebudu. Snídaně byla zajímavým rozjezdem, oběd byl překvapující a večeře šokující. Nejdřív jsem měl chuť, pak mě chuť přešla a nakonec jsem cítil odpor jíst. Co autora motivovalo si můžete přečíst zde. A kdo by měl zájem, tak snímek je ke shlédnutí zde. ()

kubilov

Další z řady Švankmajerových "hladových" filmů. Délka na hranici únosnosti, ale surráč humáč dobrej, ne? ()

MartyMcFly89

Jídlo je žrádlo, to se musí nechat. Pro ty, kdo dokáží ocenit Švankmajerovo dokonalý styl animace a vyprávění jednoduchých (i složitých) příběhů, je to vrcholné dílo. Já mám prostě rád jeho styl, ani tohle dílo nezklamalo a navíc je to nostalgie. ()

Sunwise

Hmm, klobouk dolů nad nápadem, první a třetí část (Snídaně a Večeře) byly opravdu super, vitpné a děsivé tak jak to Švankmajer umí, a taky trochu nechutné... Oběd mi přišel trochu moc dlouhý, takže se výborný nápad lehce rozplil... ale celkově spojitý celek, který vypráví o vztahu člověka k jídlu a skrze jídlo k sobě samému. ()

ynot

Nechtěl jsem se dívat, nechtěl jsem vidět nechutnosti, nechtěl jsem se bát, co přijde v každé další scéně. A přece jsem se díval. Jak ho nemusím, dostal mě, uznávám. Pointa oběda byla sice očekávatelná a přesto ji udělal tak, že překvapila. ()

Angelo987

Pointa tohto spotu mi akosi nedáva zmysel...na to aby som sa iba zasmial, tak to bolo dosť nechutné a hlbší zmysel to pravdepodobne ani nemalo alebo mi snáď niečo uniklo?! ()

nanamarak1

Od Švankmajera jsem zatím nic neviděl, tak jsem se rozhodl rozšířit si obzory. A nedopadlo to špatně. Nejlepší je rozhodně část s Krausem žeroucím (nejen) své oblečení. 70% ()

diogenés

oběd, snídaně, večeře.....kdyby Kraus nesnědl své kožené boty, málem bych si pomyslel, že je vegetarián..geniální.. ()

Pesamenteiro

Nažrat se a chcípnout.. na ničem jiném už nezáleží... dokážeme konzumovat vše tak dlouho, až budeme nuceni konzumovat sami sebe? Ta otázka by po shlédnutí tohoto díla měla pronikat do každého mozku diváka.. geniální detailismus, hra s pohyby kamery... vrchol českého surrrealismu ()

vincbenet

Že já blbec jsem se s tvorbou pana Švankmajera neseznámil dřív. No lepší pozdě, nežli později. U nás ne moc známý, ale ve světě uznávaný tvůrce.Skutečný mistr. ()