Něco z Alenky

Animovaný / Fantasy / Loutkový
Československo / Švýcarsko / Velká Británie / Západní Německo, 1988, 86 min

Švankmajerův film Něco z Alenky je poctou nezměrné Carrollově představivosti, ale současně i záminkou k rozvinutí o nic menší představivosti vlastní. Je autorovou vzpomínkou na dětství, a zároveň pokusem evokovat prožitek dětství i v divácích. Infantilní vnímání světa totiž surrealisté vždy stavěli na roveň básnické intuici či myšlení příslušníků domorodých kultur. Všechny tyto formy lidské mentality jsou vzdáleny otěžím logického a pojmového chápání reality, v němž není místo pro obraznost, která je tolik potřebným prostředkem proti okorání lidského ducha. Jestliže postavě Alenky vyhradil režisér pro její hry prostor dětského pokoje, prostorem, který ve filmu vyhradil své představivosti, je sen. Čili fenomén, na němž se surrealisté rozhodli dokázat, že realita, jež člověka obklopuje, je jen fragmentem jeho života, který do plnohodnotného celku – surreality – doplňují neprobádané oblasti nevědomí. Něco z Alenky demonstruje propojení reality a snu velmi výmluvně. Když se dívka na konci filmu probudí, uvědomujeme si, že celé dobrodružství se odehrálo během jejího spánku. Až na jednu drobnost: terárium je opravdu rozbité a králík je opravdu pryč – sen se stává skutečností a skutečnost snem. André Breton, zakladatel surrealismu, definoval tento stav vzájemného prolnutí pojmem „spojité nádoby“. (oficiální text distributora)

blondboss

Keď som v predchodzích verziách hovoril o prvoplánovosti a okukanosti, tak toto je jeden z najbizarnejších snímkov, aké som kedy videl, a jednoznačne naujnikátnejší formát Alicinho príbehu vôbec. Švankmajer to poňal naozaj svojsky a aj keď neveriacky počas filmu krútite hlavou, čo to má byť, akosi vám to príde milé a také iné. Naozaj unikátny snímok, keby bola zaujímavejšia predloha, tak asi by som aj dal lepšie hodnotenie, ale tri hviezdy si toto určite zaslúži, aj keď v zásade je to dosť veľká kravina. 50 % ()

Facillitant

Skoro se mi to líbí víc než původní literární předloha. Jsem nadšená ze Švankmajerovy práce s materiálem (ve filmu) - v konzumním světě jsme jím sice obklopeni, ale neumíme jej využívat. Líbí se mi tento něžný "starosvětský" styl. Na filmu si mimo jiné cením jeho realističnosti a nádherného propojování světů. ()

Modeus

Geniální animované dílko plné fantazie v neustálém pohybu, která vás donutí nespustit zrak z obrazovky. ()

Gormie

Geniálně úchylné. Mimochodem, neznám jiný film, který má v titulkách "hraje" místo "hrají" - protože tam hraje jen jedniná herečka. (No dobře, je tam ještě jedna, ale není jí vidět hlava, je tam několik vteřin a není v titulkách.) ()

Desmi

Hrubě nedoceněná dokonalost? Věřím, že diváky této ohavnosti by měli být především děti. Neumím si ale představit, že by je mohl zaujmout tento studený depresivní počin. Nejen, že jsem se nudil, ale dokonce se mi to občas i hnusilo. Jakkoli geniálně se to může jevit, dívat se na to fakt nedá. Hnus. ()

Zerthimon

Člověk, co nikdy nečetl Alenku v kraji divů (já asi 10x), to nejspíš nedokáže ocenit. Člověka, který k tomu přistupuje jen jako k obyčejnému převedéní knihy do filmu to zmate a bude tvrdit, že to byla blbost. Takto by Alenku vnímalo malé, hodně hravé dítě. Tohle přímo přetéká geniálními nápady, je to strašidelné, je to hezké. Nejlepší film od Švankmajera. ()

Blažena

sorry, ale tyhle surrealistické filmy s hračkama mě nějak neberou. Výtvarníci si asi smlsnou, ale mě to bavilo prvních 15 minut a pak nuda, nuda, nuda... ()

Peabody

Krásná Alenka a že jich znám hodně a četl jsem to v několika jazycích. Myslím, že autor by byl spokojen, jakkoli jeho pojetí stojí na jiných základech. Jak může někdo napsat - Surrealismem pokřivený ?? OMG - kdo tohle napíše, moc toho o surrrealismu a vztahu pana Š k surrealismu neví. Krása nesmírná pana Š, jeden z nejlepších českých filmů a Tima Burtona by měli svázat a pouštět mu tuto Alenku tak dlouho, dokud nerozstříhá jednu kopii svého paskvilu na jednotlivá okénka. Nemám rád velká slova, ale tady mne moc než kongenialita nenapadá. Hlubosklon. ()

Dritzzt

Tak tohle je paráda, asi nejlepší adaptace Alenky co jsem mohl vidět. Dokonalá poetika filmového světa. Trhané a groteskně působící hororové animace. Poprvé zažívám u adaptace Alenky pocity jako u knihy, přesto jsou ale obě pojetí úplně jiné. Film se těžko popisuje, na to je moc ujetý a chce ho hlavně vidět U Švankmajera mám nejraději tu ošuntělost a obyčejnost prvků, které ve výsledku vytváří neobyčejnou a sakra zajímavou virtuální realitu. ()

tuberatanka

Najlepšie spracovanie tejto Carrollovej knihy, ktoré som zatiaľ videl. Autor nestavia na doslovnom prerozprávaní príbehu a impozantných trikoch, ktoré o päť rokov budú pôsobiť smiešne. Príbeh prerozprávava iba voľne, ale poctivo. Obrazová stránka je, ako to je u Švankmajera obvyklé, úchvatná. Skvelé animácie, prostredia, bábky, postavičky a celkový "podivný" pocit z filmu je na nezaplatenie. Namiesto sploštenia príbehu na disneyovský karneval plochých postavičiek a obrázkov, autor urobil film podobne zneisťujúci, podivný a uletený ako samotná kniha. Ukážkový príklad vydarenej adaptácie knihy, ale aj filmu ktorý obstojí sám o sebe. ()

ssarka

neuvěřitelná pecka...hororová verze mého oblíbeného tématu...pan Švankmajer zrealizoval moji celoživotní noční můru-jízda ve výtahu-děkuji,dneska se mi asi zase bude zdát :)...jinak příběh v rámci klaustrofobních místností ve starém pavlačáku je pecka...klaním se před tímto dílem ()

the_weaver

Animácia: pôsobivá↵  Fantázii: uzda zabudnutá v šuflíku↵  Pointa / scenárista: na dovolenke↵  Haló, pane Švankmajere, prečo ste sa oddali forme a štylizácii a úplne vykašľali na obsah?↵  To však asi skôr dostanem odpoveď na otázku, prečo je havran ako písací stôl. Počkať, stôl! Že Vy ste tesne pred natáčaním urvali držadlo šuflíka, v ktorom ste mali scenár a potom ste sa k nemu vôbec nemohli dostať? A z frustrácie ste potom vo filme do zblbnutia opakovali motív nedobytného šuflíka? A keď nebol scenár, tak ste otvorili šuflík s desiatky rokov starými konceptami a vytiahli z neho kritiku zinscenovaných súdnych procesov, ktorá mala o mnoho rádov väčšie meškanie než bílý králík u kráľovnej.↵  Jenom už žádné šuplíky, pomyslel si o tom divák filmu!↵  A čo Vás to napadlo, obsadiť sem to otrávené nesympatické dievča, ktorej i srazit hlavu je málo? Ibaže by ste ju vyberali podľa podobnosti tej údesnej bábike, v tom prípade ste neboli ďaleko! Haló, pane! Prečo sa vyhýbate odpovedi, ako ten bílý zajíc?↵  ↵  Ospravedlňujem sa za spoilery, keďže môj komentár obsahuje asi väčšinu replík z filmu. Buďte však radi, že aspoň nie sú prednesené hlasom tej znudenej bloncky Kohoutovej. ()

Kaleidoskop

Krásná, romantická až dojemná pohádka, oslavující imaginaci, fantazii a tajemno. Jan Švankmajer zde nic nenapodobuje ani pouze nepřevádí knihu do filmu. On pouze rozvijí to nejlepší co původní autor do knížky napsal. Pravda, rozvíjí to pro sebe tolik typickými surrealistickými motivy, ale o to je to pro mě krásnější film. Pomyslela si Alenka. ()

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen