Antropolog Ethan Powell byl váženým vědcem a uznávaným odborníkem patřícím k nejlepším ve svém oboru. Dlouhou dobu žil v džungli mezi horskými gorilami. Při jejich obraně před lovci dva z nich zabil a tři další zranil. Od té doby je Powell ve vězení a nemluví. Jeho případ zaujme ambiciózního psychiatra Thea Cauldera. Ten zpočátku bere Powellovu záležitost jako příležitost upozornit na sebe v profesních kruzích, ale složitost případu a jeho lidské aspekty nakonec učiní i pro Thea z případu osobní záležitost. Pomáhá Powellovi najít cestu zpět do normálního života a najít jeho smysl v rodině. Antropolog zase otevírá Caulderovi oči zaslepené blahobytem civilizace a po čase ho ve vyprávění zavede do afrického horského pralesa mezi gorily, s nimiž dva roky žil. (TV Nova)

Satan

Prvních 30-40 minut to vypadá na docela slibný thriller, ale pracně vybudovanou atmosféru zbourá druhý a třetí rozhovor C. G. Jr. s Anthonym. Poté už je další hodina a půl jen slabomyslným snímkem o gorilách a atmosféra z první půl hodiny je ta tam ... ()

kingik

Za přísných bezpečnostních opatření je z Afriky do USA dopraven vědec, který strávil dva roky mezi horskými gorilami a stal se členem jejich skupiny. Při jejich obraně zabil dva lovce a tři zranil. Od té doby nepromluvil ani slovo.Jeho případem se začne zabývat mladý psychiatr, který se snaží podivínského muže se zvířecími instinkty vpravit zpět do normálního života. To nejslabší na thrilleru podle románu slavného Michaela Crichtona jsou herecké výkony. Anthony Hopkins svého "divocha" nezahrál nijak působivě, ani excelentně a Cuba Gooding se svým psychiatrem nepřešel svůj obvyklý standard. Film však stojí za pozornost svým námětem, který je originální. Při menších diváckých nárocích by mohl uspokojit. 60% ()

nash.

Psychologické drama s dobrými hereckými výkony a zajímavým pohledem na téma civilizace a vztahu člověka a přírody. Dojemné, poutavé, nabízející několik zajímavých témat k zamyšlení. ()

Ratemus

nezajímavé, slabé i na poměry hvězdných herců...vím, jistě, že za pár dní na tento film zapomenu, nic co by stálo za pozornost ()

Slarque

Zcela nevěrohodný scénář je první problém, nevýrazná režie druhý, nepřesvědčivý Hopkins třetí. Zbývají jen ambiciózní námět, Winstonovy opice a skvělý Cuba Gooding Jr., což ovšem nestačí ani na průměrné hodnocení. Tak proč si tvůrci zbytečnou narážkou na Sigourney Weaver koledují o srovnávání s Gorilami v mlze? ()

heyda

Anthony Hopkins a Cuba Gooding tento film vytahují na nadprůměr, ale bohužel je tu i pár momentů, které tento film shazují, takže udělám kompromis a dám 3 hvězdičky. ()

Flakotaso

Otřesná hudba, zmatená režie a scénář průhledný jak bezbarvý lak na nehty - ne, tenhle film se tak úplně nepovedl. Například nad první scénou s Goodingem mi zůstává dosud rozum stát. Jasně, chápu její účel, ale musela probůh trvat snad deset minut? Zlatý Tarr :). Za zmínku stojí snad jenom Hopkins, který tu roli vzal asi jenom proto, že se nemusel učit dialogy. ()

Khalesi

Text jednej slovenskej punkovej piesne znie: " vy nechápete môj a ja zas ten váš svet, tak načo páliť mosty, keď ich medzi nami niet.. " Viem ako sa cítil hlavný hrdina filmu, zdieľam jeho názor na svet. Prichádzam každý deň do styku s ľuďmi, ktorí sú slepí a hluchý k utrpeniu zvierat. Dívame sa na seba, a tak, ako oni považujú za absurdnú moju lásku a rešpekt k prírode, tak ja nedokážem pochopiť ich nezáujem a absolútnu absenciu súcitu, alebo úcty k životu. Tento film predovšetkým interpretuje márnosť, ktorú cíti hlavná postava pri komunikácii a živote s ľuďmi, ktorí ho nedokážu, či nechcú pochopiť. Našiel svoj domov a korene medzi bytosťami, ktoré mu boli bližšie, ako vlastný druh, pretože len v ich prítomnosti dokázal byť naozaj šťastný a sám sebou, bez pretvárky, nenávisti a večného boja. Zvolil si rodinu a zvolil si život, prostý, jednoduchý a čistý. Netušil, aká vysoká bude cena jeho šťastia. Nečakám, že tento film bude pochopený, konečne, svedčí o tom aj vaše nízke hodnotenie. Tak sa len pousmejte a vráťte sa do svojej pohodlnej ulity a hlavne neotvárajte oči, ten pohľad na okolný svet, by bol naozaj veľmi nepekný, ale to už asi viete a preto ich máte tak pevne zavreté. ()

Lacike

Je to taky mix filmov Prelet na kukucim hniezdom, Gorily v hmle, Vykúpenie z väznice Shawshank a ktovie coho dalsieho. A aj ked to kvalit svojich slavnejsich predobrazov nedosahuje, tak stale je vysledkom nadpriemerny film. Najlepsie funguje linia odohravajuca sa v džungli. Ta je stale pôsobiva, ci uz tym co sa tam deje, tak aj vizualne. Rovnako dobre funguje aj postupne sa prehlbujuce puto medzi Goodingom, ktory mal zase raz stastnu ruku na ulohu a charizmatickym Hopkinsom, ktory aj ked hra len na pol plynu, tak zatieni vsetkych ostatnych. Najslabsie dopadla linia v base tykajuca sa vedlajsich postav blaznov a klisoidne zleho bachara. Ekomyslienka o vrateni sa k spôsobu zivota spred tisickami rokov je pekna ale nerealizovatelna. Tak aspon som si na konci zakrical s Goodingom sloboda a spomenul si na Shawshank. :) Cely cas film vyrazne podkresluje skvela Elfmanova hudba, ktora dodava scenam emocie aj napriek schematickym dialogom. Takze stale je to film, ktory ani na chvilu nenudi a kvôli hereckym vykonom dvoch hlavnych hercov sa to oplati vidiet. 6/10. ()

malylada

Drama z vězeňského prostředí, kde vyniká ústřední dvojice Hopkins, Cuba Gooding Jr.. Emotivní situace ala Shawshank, Zelená míle nebo slovní přestřelky mezi oběma hrdiny nemají takovou údernost a scénář místy šlape tak na půl. Nicméně i přesto se příběh s filozofickým podtextem nad lidstvem uteče a chtělo to jen šikovnější realizaci.......6/10 ()

Marsik

PRIMA - Byť je filmu 14 let, tak dle mého dokáže zaujmout diváka i dnes. Alespoň mě určitě, a tak nerozumím hodnocení 61% a vesměs záporným komentářům. Asi jsem byl velmi dobře naladěn na tento typ filmu, protože mi parádně sedl a s velkým zaujetím jsem ho sledoval. Anthony a Cuba předvádějí to, co je pro ně typické - tzn. kvalitní výkony. Samotný námět velice zajímavý a oslovující. Nebýt 5-ti (podotýkám 5-ti) reklam, které nám Prima "dopřála", byl by můj dojem ještě lepší. Ale tak...alespoň jsem si mohl dojít 5x na záchod :) 75% ()

fannah

Velmi působivé drama. Nabízí se srovnání s Přeletem nad kukaččím hnízdem či Gorilami v mlze, ale já nesrovnávám. Elfman, Rousselot, Hopkins, Gooding a překvapivě Jon Turteltaub - ti všichni odvedli víc než dobrou práci a natočili velmi dobrý film. 85% a nezajímá mě průměr který tu někdo nastolil. ()

Laxik

K filmu jsem přistupoval jako k hitovce (jak moc jsem byl vyveden z míry zdejšími 60%), ale hned ze začátku mi došlo, že jde o brak. Tenhle film se snad nemůže rozhodnout jestli má být psychologickým dramatem, thrillerem, ekologickou agitkou nebo snad jen popcornovkou pro každého. Nakonec je všechno a zároveň nic. Uznávám, pár pocitů to ze mě vyždímalo, to jak ty opičky smutně koukaly, ale bylo to až moc vynaložený práce na ždímání jen za pár kapiček emocí. Na filmu se dají vyzdvihnout jen dvě věci - Anthony Hopkins, který je perfektní jako vždy, a práce Stana Winstona. Kdybych si nepřečetl jeho jméno v úvodních titulcích, klidně bych i uvěřil, že se to celé natáčelo s živými ochočenými gorilami. Ale ani dva mistrové mistrů nezachrání film, který se měl jmenovat Nuda, a ne Instinkt. Nejlépe to asi vyjádřil POMO. ()

Vojcl

Určitě trochu zklamání, protože od filmu s takovým námětem a hlavně tak nabitým hereckým obsazením bych čekal přeci jen o něco víc. Anthony Hopkins, který tu vypadá spíš jak Sean Connery sice odvádí svůj tradičně profesionální výkon, ale jinak je to jeden kýč vedle druhého a nakonec vlastně ani pořádně není jasné jaké poselství se nám tvůrci snažili sdělit. Mělo to být o muži, který obětoval svůj život i rodinu své práci? O opicích, nebo mentálně postižených?? Díky solidním hercům a nepříliš složitému scénáři je to sice bez problémů koukatelné, Anthony se svým fanouškům zase představí v trošku jiné poloze, ale druhé Gorily v mlze rozhodně nečekejte. ()

vanadium

Výborný snímek. Film o dvou mužích uvězněných v klecích civilizace, jen každý z nich musí nosit jiný vězeňský úbor: jeden špinavé vězeňské hadry a pouta na rukou, druhý drahý oblek a kravatu na krku. V důsledku této rozdílnosti mezi nimi vzniká tenze a nepochopení, výborně psychologicky ztvárněné v průběhu jejich konfrontací. Člověk si to maximálně vychutná, když je schopný vcítit se jak do vnímání postavy Hopkinse, tak Goodinga. Oba byli excelentní, stejně tak ostatní herci. Celkově ucelené, příjemné. Zarazilo mě to zdejší nízké hodnocení. Že má Instinkt relativně snadno odhalitelnou hloubku i jednoduchý děj, to mi vůbec nepřišlo jako negativum. Mi bylo od začátku jasné, co se stalo, a ani mě nenapadlo, že bych snad kvůli tomu měl snižovat své hodnocení - vždyť je to psychologické drama, místo na děj jsem se zaměřil na psychologii, skryté myšlenky a nesčetné podněty k zamyšlení. Záleží jen na tom, kolik tam toho člověk najde; je tam toho mnohem víc, než se na první pohled zdá. A už vůbec bych nesnižoval hodnocení kvůli gorilám, což je trochu mimo. Podle mě dosti nedoceněný film. ()

Martin741

Hlavny herec Anthony Hopkins snad nedokaze sklamat svojich fanusikov. A nemusi pritom vela nakecat. Reziser John Turtletaub odviedol slusnu pracu. 70 % ()