Tanec v temnotách

• Dánsko Dancer in the Dark (více)

Svérázné československé emigrantce Selmě Ježkové hrozí brzká slepota. Sama emigrovala do Spojených států 60. let, aby tu zajistila oční operaci synovi postiženému dědičnou chorobou. Přestože Selmu obklopují dobří lidé, zůstává ve svém údělu sama. Potíže překonává zejména díky vášni k muzikálům. Trierovský dokumentární způsob snímání pomocí ruční digitální kamery tvoří zvláštní a často diskutovaný kontrast k žánru melodramatu a muzikálu. Závěrečnému snímku Trierovy “trilogie zlatého srdce” dominuje islandská zpěvačky Björk, která se zde se svou výjimečnou rolí zcela identifikovala bez dalších ambicí na filmovou kariéru. Za svůj výkon si odvezla hereckou cenu z Cannes, kde byl film oceněn i cenu nejvyšší, Zlatou palmou. (Aerofilms)

wito

našli by sa tu síce hluché miesta (alebo skôr slepé?), napriek tomu emociálne úžasne vypäté, silné až drastické, tak ako to trier vie najlepšie. navyše bjork je tu na rozdiel od niektorých názorov podľa mňa skvelá a so selmou pôsobí dokonale stotožnene. o tom mimochodom hovoria i známe problémy počas natáčania, kedy sa bjork nezhodla s režisérom, údajne kvôli problému prameniacemu s postavením ženy do tak zložitej situácie, v akej sa hlavná predstaviteľka ocitla...tento herecký prejav skvele podčiarkujú hudobné vstupy, v ktorých minimálne jedna pasáž je ukážkovo zimomriavková. tá bola použitá i v upútavke na tento film, ktorú som svojho času sledoval v kine a priznám sa, že taký zážitok som veru nemal ani pri mnohých filmoch. ()

elCroCo

Vzhledem k obecně známému hnutí Dogma 95 může divák od Tance v temnotách čekat neobvyklé zpracování. Tím mám na mysli pravidla, kterými Lars von Trier společně s několika evropskými režiséry protestuje proti břitké hollywoodské produkci bez špetky inovace. Používá handycam zásadně bez stativu, podpěry, ani se nesnaží záběry stabilizovat. Veškeré pohyby jsou zcela přirozené, bez vozíků a jiných zařízení používaných běžně pro „uhlazený“ záběr. Zvuky jsou původní, pořízené přímo na place, nedochází k dodatečným postsynchroním úpravám. Těchto regulí je samozřejmě víc. Celá tíha tak spočívá na bravurních hereckých výkonech ( zejména Björk ) a celkové stavbě syžetu. Těmito kroky se dobrovolně von Trier vrací prvopočátkům čisté, totální kinematografie a nutno dodat, že jeho snímkům neubraly nic z jejich působivosti. Jak už to bývá, nic není dokonalé a v tomto případě dochází k porušení přísných pravidel jejich mecenášem. Hudební a taneční – tedy muzikálová čísla se jim vymykají, ale působí jako snové sekvence, tudíž je jejich přítomnost opodstatnitelná. Osobně mi tyto intermezza příliš nesedly, trochu narušovaly rytmus smutného vyprávění ( hlavně ke konci, kdy se jejich množství značně zhušťovalo ), proto ubírám pátou hvězdu. Přesto mě Björk společně s Davidem Morsem a dašími rozpumpovali krevní oběh na maximum a zároveň ukázali cestu neomezených možností „alternativní“ filmové tvorby. Bravo! ()

winstonik odpad!

Keby Lars von Trier čítal noviny, tak by sa asi dozvedel, že v Číne obesia každoročne tisíce ľudí bez objektívneho procesu, že v Severnej Kórei strieľajú ľudí okamžite po zatknutí, že na Kube hnijú v base desiatky ľudí len kvôli svojmu názoru a možno aj to, že na Slovensku sedia dvaja ľudia za vraždu Cervanovej, ktorú celkom evidentne nespáchali. Ale čo robí náš Larsík namiesto toho? Pohoršuje sa nad "prehnitou" americkou spoločnosťou a nad jej súdnym systémom, ktorý je, medzi nami, dosť prepracovaný vo veci spravodlivosti. Podľa neho sú americké súdy strašne zvrátené kvôli tomu, že nechcú uveriť nejakej ženskej, ktorá im tvrdí, že je slepá, hoci pracuje na plný úväzok v fabrike na páse. Ešte dojemnejšie je však na Larsíkovi to, že považuje okrádanie slepcov za národný šport Američanov. Oukej, však keď je niekto hlúpy, nie je čo riešiť. Len keby o svojej hlúposti netočil filmy. ()

Černákočka

Björk a její hudbu nesnáším, ale to není to, co mě na tomhle filmu otrávilo nejvíc. Ovšem českoslovenští emigranti, kteří chudáci ani nevědí, jak se správně vyslovují jejich jména, naprosto nevěrohodná motivace i jednání postav a absence nadhledu, to mě vážně znechutilo. V tomto absurdním drámu jsem postrádala trochu humoru a ironie (pokud je tam von Trier umístil, tak jsem to tedy přehlédla), která by trochu odlehčila tu urputnost. ()

Ewík

28.2.2010 Tenhle film je symfonie. Od té doby slyším melodie všude a cítím život mnohem plněji se všemi krásami a krutostmi. Inspirující skvost plný síly. ()

Magoor

Ať už je to jakoliv, tak Golfista asi viděl insruktážní film o řezání dřeva! Proto nechápu jeho postoj k tomuto perftktnímu filmu! Asi je tu někdo, kdo nemá nemá vkus, ale já to rozhodně nejsu! Co ty na to pozérskej Golfisto! ()

Izz

Slova zbytečná.Lars von Trier je umělec a Tanec v temnotách je filmová poezie nejvyššího kalibru. ()

Honziczech

To nebyl film, ale úspěšný pokus o citové vydírání diváka, temný a nervy drásajcí cynický kousek...a kdo to vydržel až do konce, budiž mu odměnou ještě větší dávka cynismu, drásání nervů. Ukázka toho, že to co zvítězí nemusí být vždy jen pravda. Božská Björk a její zpěv k tomuhle filmu naprosto sedí. ()

Dizzy_eM

Tenhle film je prostě... PECKA! A to v pravém smyslu slova! Asi jako když vás někdo bouchne pěstí do břicha a vy se následujících 140 minut nemůžete nadechnout... přesně... tak. Jen sedíte zaražený hluboko do gauče a mlčky s pusou dokořán hltáte každou další minutu týhle hořký lahůdky... A věřte, že v tom gauči budete beze slova sedět ještě minimálně hodinu po zhlédnutí závěrečných titulků. Lars von Trier tu spolu s Björk odvedl opravdu grandiózní práci. Jen se obávám, že mi bude trvat pár let, možná i pár desítek let, než v sobě najdu sílu na další projekci. Ale hodnocení 5 hvězdami zůstává v tomto případě bez diskuze. ()

1mArc0

Dávajte si pozor, s kým tancujete! Je to hriešne, ako tento film. Björk by mala s Trierom spolupracovať na ďalšom projekte. Prepojenie typu Williams - Spielberg. Zlatá palma zaslúžene ! Čerešnička na záver Catherine Deneuve. Klenot a vrchol Trierovej kariére. /100 %/ Breaking the Waves, Idioterne, Dancer in the Dark - You must have it! ()

Amonasr

Tento film byl evidentně natočen jako protest proti trestu smrti, což by ovšem nemělo smysl bez silného příběhu. V tomto směru se záměr jistě zdařil, přesto však má snímek i své mouchy. Nejvíc mi to ale zpočátku kazila ruční rozkolísaná kamera, kterou považuji za zbytečnou režisérskou manýru, jejímž jediným smyslem je snad mučit diváka. Takže je to vlastně zvrácenost, kterou si někteří režiséři uspokojují své nízké pudy. A je mi jedno, jak jsou slavní. Nezvyklou kombinaci vážného děje a muzikálových vsuvek, které ho odlehčují, naopak vnímám jako zajímavý experiment, který diváku alespoň kompenzuje to mučení ruční kamerou. ()

FrankieCZ odpad!

Na festivalu v Karlových Varech jsem udělal několik zásadních filmových objevů svého života (za všechny jmenujme J. Ozua), ale zažil jsem i několik zásadních zklamání. A jedním z největších, byl tento film. To snad von Trier ani nemohl myslet vážně. Vážně mě to iritovalo prakticky každou svou složkou... ()

imarvin

Ačkoliv jsem tento film shlédl až na potřetí a je nezištně brutální, nemohu se zbavit dojmu, že se mi moc líbí. ()

lobodlak

I když musím hodnotit plným počtem, protože je to mistrovský kousek, nechci už nikdy vidět(to abych si uchoval duševní zdraví). ()

monikka87

Prvý Trierov kúsok, ktorý sa ku mne dostal... a vypálil u mňa na 4*. Nie som veľký fanúšik muzikálov, ale moja obľúbená Björk spolu s dramatickým príbehom urobili z Tanečnice v tme naozajstný zážitok. Akurát tá "Selma" Jezkova kazí dojem. ()

Verunka84

Proboha, Selma češka co neumí česky, nikoho nenapadne jaktože má její údajný otec jiné příjmení, k tomu Bjork kterou nesnáším,pomoc..zachraňuje to jen Catherine Deneuve (která taky nevim, kde se tam vzala) a David Morse. ()