Tanec v temnotách

• Dánsko Dancer in the Dark (více)

Svérázné československé emigrantce Selmě Ježkové hrozí brzká slepota. Sama emigrovala do Spojených států 60. let, aby tu zajistila oční operaci synovi postiženému dědičnou chorobou. Přestože Selmu obklopují dobří lidé, zůstává ve svém údělu sama. Potíže překonává zejména díky vášni k muzikálům. Trierovský dokumentární způsob snímání pomocí ruční digitální kamery tvoří zvláštní a často diskutovaný kontrast k žánru melodramatu a muzikálu. Závěrečnému snímku Trierovy “trilogie zlatého srdce” dominuje islandská zpěvačky Björk, která se zde se svou výjimečnou rolí zcela identifikovala bez dalších ambicí na filmovou kariéru. Za svůj výkon si odvezla hereckou cenu z Cannes, kde byl film oceněn i cenu nejvyšší, Zlatou palmou. (Aerofilms)

vojo

Strašne ma tento film iritoval,a ešte stále aj po rokoch som nenabral silu znovu si ho pozrieť, veľmi dobrá práca majster Trier. ()

martiňák odpad!

Bjork v jednou rozhovoru prohlasila, ze Lars von Trier toci filmy proto, aby se mohl vyzivat v utrpeni jejich hrdinek. A presne tak na me Tanec v temnotach pusobil. Dalsi ciste me subjektivni pocity z filmu jsou, ze chtel natocit neco opravdu hnusneho a snazil se tim divakum co nejvic zkazit naladu, coz mu v mem pripade vyslo stoprocentne. Vetsine mych znamych se film libil, takze v tomto pripade spis vybocuje muj nazor, ale za sebe musim dat nejnizsi hodnoceni. ()

farfalino

Já miluji Bjork a v tomhle filmu Larse mě fakt dostala. Já jsem to prožíval s ní. A ten konec....čekáte, čekáte .. a pak to příjde. To byla teda oběť. A já se ptám -dokázal by to někdo z Vás... nebo já sám? ()

Miki68

Jen málokterý film mě tak dostal jako "Tanec"... Ještě dnes stačí, abych slyšel hudbu z toho filmu, nebo jen krátký záběr a začne mě mrazit v zádech... Neskutečná atmosféra filmu, výtečné herecké (ale i taneční) výkony, pohádka pro dospělé, ve které má zlo prostě navrch... Dávám 5*. Nemůžu jinak. ()

Barak

Moc hezky vyprávěný příběh s pěknou kamerou. Jediné, co mi vadilo, byly prvky muzikálu. Nemůžu si pomoct, ale ty muzikálové "scény" - nevím, jak to mám přesně nazvat -, se do toho filmu prostě nehodily. Smutné situace a najednou si do toho hlavní aktérka začne zpívat a tančit - blbost! Kdyby se to odfiltrovalo, byl by to vynikající film. Takhle to jen kazí celkový dojem. Škoda.... ()

asentra

Šla jsem do toho s tím, že je to hodně rozporuplný film a musím říct nelituju. Sice trochu pomalý rozjezd, hodně zvláštní kamera, ale celý dvě a čtvrt hodiny jsem zírala na obrazovku a jenom občas jsem se vzpamatovala a zavřela pusu. Neuvěřitelně depresivní film s hodně emotivníma scénama, jako když zabila toho policajta, nebo jak ji nakonec pověsili uprostřed písničky. Co na tom, že Selma není moc české jméno, že se tady nemluví rusky a že Oldřich Nový moc nestepoval, stejně to byla strhující podívaná. ()

Gabretta

Film jako celek se mi líbil, výborný výkon Björk mě dostal, Catherine Deneuve svou hereckou kvalitou taktéž nezaostávala, ale co tomu dávalo neskutečně na prdel - hudebně-tanečně-poetické/poeticko-tanečně-hudební scény! Tam Trierovi asi hráblo či co. Konec filmu mi tím vyloženě zkazil. ()

kersten

Dejovo veľmi dobre, horšie to bolo s kvázi amatérskym spracovaním, to môjmu srdcu rozhodne neulahodilo. Pripomínalo mi to skôr študentský film. Bjork skvelá, vzhľadom na jej vek..... netypovala by som jej viac ako 20. ()

NightPorter odpad!

Jeden z nejpříšernějších filmů, co jsem kdy viděl, možná vůbec ten nejpříšernější. Ani Catharine to nezachránila, a to ji mám tak rád. Kdo má rád prvoplánové ultrapřehnané superemocionální megavýlevy alá Shawshenk a Zelená míle, jistě se v tom najde, jinak doporučuji vyhnout se obloukem, mně už ty 2h nikdo nevrátí :-/ ()

Joski

Dobrý nášup!!! Ani mi to nepripadá depresívne či morbídne. Muzikál nemusím, ale z výstupu Bjork a jej silného príbehu Selmy Ježek som mal slušný zážitok. Trier z divákom pekne vyzametá aj tie najtemnejšie zákutia ľudskej duše. Nedá Vám vydýchnuť ani na konci neodvratného procesu..! V kine nastala "chvíle nachápavého ticha". Nemôžem ešte naplno doceniť a posúdiť Tanečnicu v kontexte celej Trierovej tvorby. Bohužial po skvelej EURÓPE je tento čudácky film moje druhé stretnutie. Jedno je ale isté. Lars von Trier je originálny európsky režisér svetovej kvality a každý jeho film je novým prekvapením a udalosťou na zamyslenie. Len pre extra náročných cinefilov:-) ()

Panacek

Von ten Trier často a rád tlačí na pilu a tady to dost přepísk. Ještěže my Čechoslováci tu máme pro rozveselení Ouldriče Nouvyho (vedle Victora Laszla další parádní čekoslouvek filmové historie) , tanečníka z Prahy. Mám podezření, že Salma Džežkouva neemigrovala kvůli operaci, ale že jí vypudila StB za to, že pojmenovala svýho syna Džín podle oblíbených kalhot pražských rebelů a muzikálových tanečníků. Ale...zas tak špatný to taky není. ()

skalican

Film je natočený bez statívu, z ruky, čo dodáva ešte viac autentickosti, vyvoláva to dojem ,že ide skôr o dokument a nie hraný film. Naopak muzikálové časti boli natáčané z viacerých kamier klasicky. Hudba vo filme dotvorila veľkú časť tohto naozaj až majstrovsky prevedeného diela. Bjork sa v tejto úlohe naozaj vyznamenala, pôsobila úprimne a dokázala jednoducho a spontánne stvárniť postavu Salmy. Má veľký podiel na vysokej úrovni celého filmu. Čo dokážu ľudia vo finančnej núdzi ,v podstate z povrchných dôvodov. Akí bezcitní dokážu byť. Naopak čo dokáže milujúca matka, ktorej ide o zdravie svojho dieťaťa. Film ako celok mňa osobne naozaj zasiahol, donútil ma premýšľať nad tým, ako môže byť materinská láska silná a úprimná. ()

PedroPo

Tak si nás Lars zase podal a vodil, jak se mu líbilo. "Mimoňka" Björk mu v tom hodně pomohla, stejně jako hození na staroswingovou muzikálovou vlnku. Nějak jsem v kině odmítal mu to sežrat. Ještě připojím poznámku od kamarádky, která na konto Tance v temnotách prohlásila: ten film má přece jasný happyend. Vždyť ten kluk na konci uvidí... ()

ljukyljuk

Počas celého filmu ma Bjork udivovala a nepostrehol som ani jediné nepresvedčivé slovo, pohľad či pohyb. Kamera ma vtiahla do deja a už nepustila. Miestami sa mi síce zdalo, že by stačilo povedať možno len jednu vec a pravda by vyšla najavo, ale asi to malo byť práve také komplikované, aké to bolo. A hoci muzikály ja naozaj nemusím, tu mi tento prvok vôbec nevadil, asi preto, že bol použitý úplne inak, ako je to bežné (veď Lars von Trier, čo by som vôbec čakal)... Summa summarum: Emotívni ľudia si pri tom miestami porevú a miestami budú nadávať na nespravodlivosť. A ja som emotívny človek. 78% ()

007.

trier má evidentně talent obsazovat do hlavních rolí totálně nesympatické herečky. Jak v Prolomit vlny, kde herečka neustále špulila otřesně pusu, tak i zde, kde na mě herečka působí, jako by byla odpusťte mentálně postižená. Do toho otřesná kamera, která lítá sem tam, jako kdyby byla špatně upevněná a měla za chvíli ulítnout. 20% ()

Wann

Já se na muzikály nedívám ale vzhledem k tomu že je Lars můj 2. nejoblíbenější režisér, jsem si řekl, že se na to prostě musím podívat. Samozřejmě takový muzikál v Larsově podání nemůže být normální. On to ten "Mr. Cynik" vždycky musí mít co nejzvláštnější a nejnenormálnější. V tomto případě se mu to zase povedlo. Tohle jsem opravdu nečekal... geniální zápletka, geniální hudba, geniální Björk a geniální kamera. Myslím že ke konci filmu se Lars snaží rozbrečet diváka a ne nadarmo. Neřikám že jsem bulel jak bůh ví co ale pár slz jsem upustil. Samozřejmě to Lars musel zakončit Larsovsky, to by to totiž nebyl Lars.... ()

spacylemon

"What about China? Have you seen the Great Wall?" "All walls are great, if the roof doesn't fall!" Nejlepší song, který stojí za to, si občas zopáknout... jinak je to přestřelený na všech frontách. ()

mira.l

Tanec v temnotách už mám připravený delší dobu, teď jsem se k němu odhodlal. Hodnocení volím takové střední, je to hodně rozporuplný film. Na jednu stranu obdivuhodný výkon jinak vpodstatě neherečky Björk, ze které Lars von Trier vyždímal tak, jak on to umí, asi o něco víc než 100%. Nějak dvakrát jí nemusím, ani jako zpěvačku, ale tady to zvládla velmi věrohodně. Na druhou stranu, ten film měl několik trochu zvláštních momentů. Už to, že československá emigrantka má rysy tak trochu jako Esykmák, je poněkud zvláštní, scéna, kdy zastřelí souseda, mi taky přišla celkově taková divná, soudní proces byl řekněme trochu svérázný a proboha ten strejc Ouldrič Nouvy (tady mi zas tak nevadila ta výslovnost, chápu, že Amíci mají asi s naším "ř" problémy) měl být kdo?!? Oldřich Nový - herec? Žijící, jak tam zaznělo, tuším v Kalifornii? To mělo znamenat co??? Některé taneční sekvence mohly být buď kratší nebo vůbec, možná by tomu prospělo celkové zkrácení pod 2 hodiny. Závěrečná sekvence je sice působivá, ale taky docela natažená, a koneckonců si nemyslím, že v Americe byla zrovna obvyklá poprava oběšením, no ale budiž. A v neposlední řadě nesmím zapomenout na tu zas***ou roztřesenou kameru, beru to, že Trierovi se to - nevím proč - líbí, je to jakýsi jeho "podpis", ale když na to mám koukat dvě a čtvrt hodiny a ještě číst titulky, mám z toho trochu tik. Takže co se týká Björk, nadprůměrný výkon někde mezi 4 a 5 *, za zbytek tak dvě, celkově za tři, tak kolem 60%. Víckrát to ale vidět nepotřebuju. Logickou, nebo spíš nelogickou stránku věci vyjádřil řek bych docela trefně uživatel "pytlik..." ()

m4xp4yn3

Jo, hezký písničky, got the point, ale to nic nemění na tom, že měla emigrovat spíš do Kanady. Tam by jí i syna odoperovali v rámci veřejného zdravotnictví, a za průměrnou mzdu by mohla bydlet v něčem lepším než v maringotce. Ale blbka holt chtěla za každou cenu do země muzikálů, vysvětluj to těmhle lidem tvl. ()