Tanec v temnotách

• Dánsko Dancer in the Dark (více)

Svérázné československé emigrantce Selmě Ježkové hrozí brzká slepota. Sama emigrovala do Spojených států 60. let, aby tu zajistila oční operaci synovi postiženému dědičnou chorobou. Přestože Selmu obklopují dobří lidé, zůstává ve svém údělu sama. Potíže překonává zejména díky vášni k muzikálům. Trierovský dokumentární způsob snímání pomocí ruční digitální kamery tvoří zvláštní a často diskutovaný kontrast k žánru melodramatu a muzikálu. Závěrečnému snímku Trierovy “trilogie zlatého srdce” dominuje islandská zpěvačky Björk, která se zde se svou výjimečnou rolí zcela identifikovala bez dalších ambicí na filmovou kariéru. Za svůj výkon si odvezla hereckou cenu z Cannes, kde byl film oceněn i cenu nejvyšší, Zlatou palmou. (Aerofilms)

Mr.Shock

Bez hlubší znalosti Trierova díla jsem se těšil na takový "netradiční muzikál" s Bjork. Slova jako FANTASTICKÝ nebo DECHBEROUCÍ nechám protentorkát stranou, nicméně mě film oslovil. Jedna věc, kterou by si u mě režisér, případně scénáristi nebo zkrátka NĚKDO, kdo tohle má na starost "šplhli" by bylo, kdyby někdo v tom filmu vyslovil jméno Oldřich normálně, česky, ne jako "starý bohatý" - [old:rič]. U režiséra takovýchto (nesporných) kvalit a známého jména bych tenhle krok čekal. Pro větší autenticitu se to mohla naučit pořádně alespoň Björk... Souhlasíte? Těžko hodnotit umělecké kvality hudebních scén, nejsem (PROFESIONÁLNÍ) filmový ani divadelní kritik. Za sebe řeknu, že scéna na mostě mě rozbrečela.. Celé to "Jede vlak, uhni z kolejí" a následně píseň I've seen it all mi vehnaly slzy do očí. Ta písnička je vážně moc pěkná. Peter Stormare "zpíval" tuhle písen Björk - to mi přišlo hodně roztomilé :) Nebudu řešit to, co se mi nelíbilo (třeba nelogičnost její smrti - platba právníkovi se přece dala vyřešit i jinak...), přeci proč bychom si měli kazit pocit z filmu hledáním věcí, které se nám nelíbily... Pro mě 85% a příjemný večer. (I když trochu depresivní závěr filmu prostě NENÍ to, co mám rád) Ad. Radek99: Catherine Deneuve byla kouzelná v postavě obětavé Kathy, nicméně Lindu, manželku policisty Billa, nehrála Deneuve, nýbrž Cara Seymour. Asi sis je spletl. :) ()

vdv

Na tenhle film sem se díval hlavně proto, že rád poslouchám Björk, a byl jsem na ni zvědavý jako na herečku. Musím říct, že mě překvapila solidním hereckým výkonem. Kromě hudby a Björk se mi na filmu líbil zajímavý příběh matky, která je ochotna obětovat i svůj život pro svého syna. Trochu na rozpacích sem ale z konce filmu. Myslím, že to mělo být vážné, ale bylo to podané tak, že mi to přišlo spíš směšné. ()

quasar

Pokud pominu češství hlavní představitelky a vše co s tím souvisí, tak je to pro mě skvělé muzikálové drama. Nadlimitní slzotvornost mi nevadí, naopak ještě nikdy jsem neviděl odcházet z kina plačícího pankáče - až teď! ()

Juuroo

Neskutočne depresívny film od ktorého sa nedá odtrhnúť. Muzikály nemusím, ale tu to celé fungovalo. Hudba a spev perfektné. 5* ()

blondboss

Záverečný diel trilógie, ktorou si Lars von Trier zosobnil svojich vnútorných démonov a ktorou značne pozmenil európsku kinematografiu. Dejovo je tento snímok niečo medzi bizarnou dvojkou a epickou jednotkou. Prudko ťaživá atmosféra tomuto snímku dodávala na kvalite, ktorú ale následne zrazili tie muzikálové vystúpenia. Tých síce nebolo veľa, ale ako muzikál to proste neprešlo. A Bjork v hlavnej úlohe je skôr prúser a vôbec mi tam nesedela. 65 % ()

TotalFilm

Když před čtyřmi lety přišel do našich kin snímek Larse von Triera Prolomit vlny, stal se i přes své nekomerční zaměření velkou filmovou událostí a proslavil nejen jméno režiséra, ale i hlavní představitelky Emily Watson. Zatím vše nasvědčuje tomu, že nový Trierův film Tanec v temnotách bude v tomto ohledu ještě úspěšnější. Uvedení filmu předchází triumf na festivalu v Cannes - Tanec v temnotách tu získal Zlatou palmu a představitelka titulní role islandská zpěvačka Bjork přidala ocenění za ženský herecký výkon. Podobně jako u snímku Prolomit vlny i v případě Tance v temnotách se Lars von Trier prezentuje nejen jako zkušený režisér, ale i jako skvělý scenárista. Tanec je narozdíl od prvně jmenovaného filmu natočen ve velkorysejším experimentálním pojetí. Specifická technika snímání a kompozice, která je v případě Tance v temnotách jasně zřetelná, filmu v některých místech pomáhá, ale někdy mu ubližuje. Rychlé střihy připomínající videoklipy jsou funkční v závěru- Zatímco v prvním případě přispívají k tomu, že divákům běhá mráz po zádech, v tom druhém jsou rušivé a působí samoúčelně, podobně jako někdy až příliš pohyblivá kamera. Spolupráce mezi představitelkou hlavní role a režisérem nebyla zrovna idylická. Když si uvědomíte, že u Tance v temnotách došlo k velice originálnímu spojení de facto nezávislého filmaře, který spoluvytvořil příručku nezávislého filmu manifest Dogma, a obletované popové hvězdičky, jež prodává miliony desek po celém světě, jinak to snad ani nemohlo dopadnout. Výsledný film dá ale na všechny možné realizační problémy rychle zapomenout. A tím se znovu dostáváme k Larsu von Trierovi. Ten dobře věděl, že Bjork je vynikající zpěvačka, ale bez potřebných hereckých zkušeností. První skutečnost pro realizací svého filmu nutně potřeboval, druhá mu paradoxně často pomohla. Nadto dokázal z islandské hvězdy vymáčknout maximum, což se na výsledku příznivě odrazilo, i když pro Bjork to asi moc příjemné nebylo. Co však Trierovi český divák rozhodně neodpustí, je obsazení role Oldřicha Nového, který se jako svědek dostaví k závěrečnému soudu, Jsme asi jediná země na světě, kde v tomto okamžiku prošumí kinosálem smích. A to i přesto, že jinak ho Tanec v temnotách naprosto nepřipouští. ()

rochelka

"Říkali,že je to poslední písnička,ale to nás neznají.Vždyť poslední písnička by to byla,kdybychom to tak nechali." ()

Sekel

Jak to jen Von Trier umi, velmi zranujici a syrove pusobici snimek s vybornymi hereckymi vykony, kdy v podstate kazda postava majici dulezitost, nebo hovorici vice nez vetu, ma jako predstavitele velmi kvalitniho herce. Zaverecna poprava je natocena az srdceryvne. ()

Remielia

sice styri hviezdy ale ta kamera ma neskutocne rozculovala, je mi ajsne ze to bol zamer ale proste kazila mi zazitok, bjork je skvela aj ked ju uprimne neznasam herecky talent sa jej tu upriet neda a zaver bol podla mna dost realisticky-kazdy koho idu obesit by sa spraval podla mna rovnako ()

Jack Boban

Před nějakým časem jsem viděl jakýsi koncert zpěvačky Björk a říkal si, že tohle rozhodně není můj šálek kávy. Jenže pak přišel pan Lars von Trier a obsadil Björk do hlavní role filmu Tanec v temnotách a já si uvědomil, že zpěv téhle Islanďanky má opravdu něco do sebe, a přestože tuhle hudbu asi nebudu nikdy hltat po velkých soustech, dokážu pochopit, že někomu přijde geniální, protože ona svým způsobem geniální je. Co se týká filmu samotného, myslím si, že herecký projev Björk ční nade vše (na neherečku opravdu obdivuhodný výkon). Také Catherine Deneuve opět nezklamala a ukázala, proč je jednou z nejuznávanějších francouzských hereček. Na onu zde často zmiňovanou roztřesenou kameru jsem si asi po půl hodině zvykl a nemyslím, že by nějak výrazně snižovala kvalitu filmu. Jediné, co bych asi vytkl, je pro mě poněkud nudný začátek, při kterém jsem si i chvíli říkal, že Lars von Trier nejspíš nebude režisér, kterého bych zrovna vyhledával. Naštěstí se vše v dobré obrátilo a já jsem hodně zvědavý, čím mě tento vskutku neobyčejný režisér překvapí příště :-) ()

jiricek86

Pro mě by Tanec v temnotách fungoval, kdyby to nebyl muzikál. Nelíbí se mi zpěv Bjork, tudíž velkou část filmu nedokážu ocenit. K celkové stopáži bych měl také výhrady. Zkrátka vystříhnout muzikálové pasáže a jsem spokojen. ()

LucMosss

V původním znění jsem neorzuměla ani slovo. Přísahám! Ovšem, zde slova nebyla třeba. Stejně, jako u mého kometáře. Zkrátka a jednoduše: Klišé proměněné ve zlato! ()

aannemer

Hudba vcelku dobrá, tance mě neberou, příběh syrový, konec drsný a šokující. Ale páni tvůrci si alespoň minimálně mohli nastudovat československé reálie. Alespoň jednu Selmu na území této republiky ve svých sedmačtyřiceti letech stále ne a ne potkat a s Oldřichem Novým to fakt přepískli! Viděno podruhé s odstupem několika let. Nedokoukal jsem to, protože mě to zkrátka nebavilo. ()

Katy19

Zvláštní film. Bjork je pro mě špatně identifikovatelná osoba, ale utahaný film oživovala dobrým zpěvem. Konečná scéna oběšení sirová a děsivá. Mě snímek stačilo vidět jednou. ()

schwejk

Trierův nejzlomyslnější film! Naprosto netypické muzikálové drama se skvělými herci a neuvěřitelně krutým scénářem. Zhruba po klidné první hodině filmu přijde zásadní zvrat a potom už Lars nemilosrdně trestá famózně hrající Bjork jednou krutou ranou za druhou. A když už jsem si myslel, že nic horšího už přijít nemůže, tak von Trier s lehkostí sobě vlastní přijde s novou ranou osudu... Hodnotím třemi hvězdičkami protože 1) nesnáším muzikály, 2) hudba v tomto filmu mi přišla příšerná, 3) Bjork hrála fantasticky, 4) Ostatní herci za ní příliš nezaostávali a 5) Tanec v temnotách je správně depresivní Trierovina s pořádným přesahem. Závěrem poznámka: Československá emigrantka??? Ouldžič Nouvý (Oldřich Nový)??? Ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne... I přes všechny výhrady film fantasticky vygraduje... ()