Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

Latec

Trier je brutálne pesimistický filozof, čo dokazuje tento neobvyklý film. Nemusíte súhlasiť s jeho myšlienkami na to, aby ste vychutnali taký skvost, ako je Dogville. Nicole Kidman som hrať lepšie zatiaľ nevidel. ()

Tomulka

Tento film podle mně není film je to záznam divadla. Divadlo uznávám a mám jej rád, ale v divadle. Herecké výkony jsou super a za to ta hvězda, ale jinak jsem se u filmu tak strašně nudil, že ani sebelepší herecký výkon by to nezachránil. ()

embee

Jak mi mohl tenhle skvost tak dlouho unikat? Dostalo mě hned na začátku městečko namalované na podlaze obrovské haly. Nevěřila jsem, že s tak malým prostorem, lze vystačit na skoro 3 hodiny příběhu (viděla jsem tu delší verzi). Nejen, že to šlo, ono to i zanechalo (aspoň ve mně nesmazatelný dojem). Tolik hnusu, lidské malosti, manipulace a neskrývaného vyděračství, se sešlo, v této malé komunitě, že její závěrečné vyhlazení mi přišlo jako humanitární čin. Nicole byla skvělá! ()

Saprofag

Kleopatra má pravdu. Tohle je jediná správná forma, jak v minimalistickém prostředí zmaximalizovat to ostatní. Já mám pro Larse slabost a vždycky se mi to vyplácí. Je to jako vždy dlouhé a těžké. Jen když to člověk vydrží pozorně sledovat až do konce, pak teprve je čas sklízet ovoce :). Super herecké výkony jsou v jeho filmech standartně vždy. Někdo by řekl, že Lars tlačí moc na pilu. No a co? Tak ať na ní tlačí (nepříjde mi to jako nevkusné nebo nehodící se).Když si chci pustit depresivní hudbu, tak se pak taky nemůžu tlouct do hlavy, že je to depresivní moc. Jít do Larsova filmu s tím, že člověk čeká zábavu nebo pohodu, je nesmysl. Prostě se mi to líbí a tohle neřeším. Nebo spíš řeším. Mám vlastně tlačení na pilu rád. No a Lars je můj nejoblíbenější dřevorubec :)! Ještě doplněk: parádní dojem z filmu u mě znásobil na konci výstup hafana. To byla sladká tečka. ()

Ounak

Pamatuji si jak do mě tenkrát spolužák ve vlaku celou cestu hučel, abych si pustil nějaký film od pro mne neznámého režiséra s dost podivným ztvárněním. Nakonec jsem přišel domů a tuhle lahůdku si pustil. Pro mě je to upřímně největší citový zážitek z filmů. Film mi doslova zničil náladu, poslal mě do deprese a jen jsem s otevřenými ústy sledoval co se to děje. Překrásný, tragický, depresivní film který si nebere servítky. Úžasný tah režiséra který Vám odebere vše, co by Vás jen mohlo rušit ( krajina, obloha, fauna, flora ) a naservíruje Vám neuvěřitelnou podívanou. Na začátku Vám vše přijde tajemné, okouzlující ( ta forma je přeci boží ! ). Postavy se vyvíjí, atmosféra houstne, že by se dala krájet a konec Vás ještě více usadí. Neuvěřitelně krásný snímek. ()

joywork

Jako každý film Larse vonTriera, tak i tento nutí k zamyšlení. Výborné a neokoukané zpracování, podobné divadelnímu představení, kde to minimalistické podání plně podporuje možnost plně se soustředit na děj. Pro mne konec předvídatelný nebyl a dost mě dostal. Dlouho jsem shlédnutí filmu odkládal a nyní to mohu zhodnotit jako velkou chybu, nebot to je jeden z mála filmů, na který se mám chuť podívat znovu. ()

havikmann

Triumfálne víťazstvo obsahu nad formou. Lars von Trier ma len utvrdil v tom, že ho bezpochyby môžem označiť za najlepšieho ,,severského,, režiséra. Skvelá Nicole Kidman, ktorej dokonale sekunduje celé skazené mestečko Dogville. Mňa osobne potešila aj účasť Stellana Skarsgårda, ktorý patrí medzi mojich obľúbených hercov. Jediné čo by sa dalo filmu vytknúť je jeho dĺžka. Predsa len 140min je poriadna porcia. ()

Kecman

Vynikající vykreslení podlých lidských charakterů s minimalistickými prostory.Ovšem,myslím,že sestříhání režiserské verze,tak o hodinku,by filmu jedině prospělo. ()

kerouak

Nakreslíme čáry a zčneme bejt zhusta rozcapatěný. Vyhrála obsah nad formou? A jestli on to mist šovinista nemyslel jinak. Jestli on nechtěl svým minimalismem udělat ďouru do světa. Megaloman jeden. ()

Sakashi

Kontroverzní snímek. Líbilo se mi spojení filmu a divadelního světa. Minimalisticky ztvárněno a stačilo to, nebylo třeba nic dalšího přidávat. Jednoduché prostředí a přitom kouzelně reálné. Po umělecké stránce nemůžu absolutně nic vytknout. Skvělé herecké obsazení, výborné a přesvědčivé charaktery postav. Psychologický a lehce abstraktní snímek, který možná nepřinesu světu nové poselství ale ukáže na to, co už víme a co je všude kolem nás. Lidé jsou nástrojem zla, jsou sobečtí, ovlivnitelní a dají se lehce zmanipulovat. Myslíme si, že někoho známe a přitom se mýlíme.. ()

Sacrex

Trier vedel čo robí. Týmto sa posúva na mojom rebríčku režisérov do predu. To je tak krásne vykreslenie celej problematiky spoločnosti. Divadelné javisko zo stenami vyznačenými iba na podlahe, na prvý pohľad chaotická trasúca sa kamera, pôsobiacia amatérskym dojmom, a podivné prestrihy, kde sa postavy, počas dialógu náhodne premiestňujú... Je to tak zvláštne. Po piatich minútach som si na to plne zvykol a prišlo mi to úplne prirodzené. Muselo to byť presne takto spravené. Ako nejaké divadlo. Forma skoro žiadna, riadená iba podľa symbolov. A práve tieto symboli tu zanechávajú hlavné posolstvo. SPOILER - SPOILER - SPOILER: Prečo to preboha takto skončilo? Začal som si trieskať hlavu o stôl, keď sa hlavná hrdinka, ktorá do vtedy hrala Kristus-Gandhi style mučeníčku, na konci zmenila na násilnú vrahiňu. Prečo sa to stalo? Veď ešte aj zo svojím otcom mala debatu o odpustení a nesúdení ľudí, o nenásilnej ceste. Nie, ona sa rozhodne celú dedinu vyvraždiť. To je jedna vec, ktorú by som vyčítal, že osobnosť hlavnej hrdinky sa náhle zmenila. Avšak po čase mi došlo, že režisér to spravíl zámerne. Vyslovene skúša nie len postavy, ale aj samotných divákov. Vtom je práve to majstrovstvo. Skúša to, ako sa k tomu diváci postavia. Nemyslím si, že cielom bolo povedať, že ľudia sú svine. Určite nie. Cielom bolo skôr zobraziť Grace ako božskú osobu, ktorá prichádza na svet, aby otestovala ľudí. Ľudia však skúšku nezvládnu a preto ich stihne krutý trest. Ďalší problém, ktorý by som vyčítal bolo, že sa nechala Grace vydierať, aj keď gangstri, pred ktorými utekala, pre ňu neboli až tak nebezpečný, ako to počas celého filmu vyzeralo. Grace si vôbec nebránila svoje práva, aj keď to mohla pokojne spraviť, samozrejme, nenásilnou cestou. Vychádza mi s toho, že hlavná hrdinka si s toho spravila iba hru a skúšala dedinčanov. KONIEC SPOILERU. 90% ()

cajda77

Přiznám se, mám jednu neřest, často si vytvářím názor a hodnocení na film daleko dříve, než ho vůbec vidím úvodní titulky nebo úvod do děje. Zde se mi to ale nevyplatilo, původně lákavě příliš nevypadalo tři hodinové představení s nejasně bláznivou až zpočátku komediální atmosférou. Zvrat přišel brzy a celý film jsem zhltl rychleji než oběd ve školní jídelně. Lars von Trier neuvěřitelně překvapil, měl jsem ho za severského šílence (umělce), který umí natočit stejně šílené filmy jako on sám. Skrývá se v něm ale mnohem více, jeho hluboce filosofické morální drama ve vysoce nekonvenční provedení nedá jen tak někomu lehce spát. Prostě bomba! ()

chlievik

Všetci tomu dávajú 4 alebo 5 hviezdičiek, a možno to môže byť aj myšlienkový a zaujímavý netypický film, ale keď 20 minút prežívam nudu takéhoto formátu, nezvládnem si film pozrieť, a to som povaha, ktorá nekomerčné filmy zvláda a dokonca vyhľadáva, ale toto som nezvládol pozrieť si ani do polovice, prepáčte, čistý nevkus. ()

zigi

Nejprve jsem chtěl jednu hvězdu ubrat za délku filmu (viděna režisérská verze). Pokud ale někdo od filmu očekává emoce, tak je Dogville učebnicovej příklad. Geniálně vyjádřenej pocit, že lidi jsou bezcitný svině. Pocit vyjádřenej tak silně, a tak drsně, že je člověk štastnej za Happy End v podobě brutálních jatek. Alabastrová Nicol Kidman se tím pro mě stala hodně váženou a obdivovanou herečkou. ()

demovka

Ohromilo mě to, ale důsledek je jiný! Za to, co nám chce Lars sdělit, tak dávám jednu hvězdu (a míň), za to, za způsob, jak je je to natočené dávám pět hvězd. Průměr je tedy tři. První filmy Larse mě oslovily, přišly mi odvážné a novátorské. Po zhlédnutí tohoto filmu jsem přišla na to, že už o ně nestojím. Asi jsem vyrostla a zjistila dost věcí sama. Že jsou lidi hnusní, cyničtí a bezcitní se mi nemusí ukazovat ve filmu. U tohoto filmu si neodpočinu a nebavím se. Sice přemýšlím o něčem novém, ale o spíš tom, že Lars nemůže být normální, když vše, co ukazuje, jde z jeho hlavy. A v takové přesvědčivé podobě. Ano, film, formu, scénář považuju za velice kvalitní. Jinak by to ve mně ani nevyvolalo takovou reakci. Vše, co neřekla krajina a prostředí (co nebyly) muselo být dosaženo scénářem. Jak udělat temný (černobílý) svět, co ve skutečnosti černobílý není? Od tohoto filmu si myslím, že P. Bettany je velice dobrý herec. ()

whitewater

Brilantní dílo. Komentovat nebudu, vše parádně shrnul uživatel Renton (i mě "pobavily" závěrečné fotografie "amerického snu"). Kidman skvělá, Bettany parádní pokrytecký slizoun. ()

Snakefinger

Lars prostě umí a tady pracuje s naprosto minimalistickou formou a fantazií diváka, co jsem snad ještě nikdy nezažil. Skoro jevištní představení, které nenechá mysl ani vteřinu v klidu a vibruje celým tělem. Jako vždy se jedná o temné, demonické dílo, kde se střídají až poetické scény se zvrácenými představami. Nutno vidět ještě jednou. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall