Sedm královských dcer proměnila zlá Jezerní královna v sedm labutí. Jedné z nich, princezně Odettě, se podaří z podmořského zámku uprchnout. V podobě labutě je zraněna Štěpánem, přitroublým sluhou prince Viktora. Mladíci místo labutě najdou zraněnou dívku. Princ se do krásné dívky zamiluje, ale pro záchranu své lásky musí podniknout dlouhou a nebezpečnou cestu… Filmovou pohádku pro celou rodinu natočil v roce 1998 režisér Václav Vorlíček podle scénáře Miloše Macourka. Tentokrát se tvůrci inspirovali klasickou pohádkou "Labutí jezero" i legendárním baletem Petra Iljiče Čajkovského. Tragický děj baletního představení však přepracovali do podoby dobrodružné pohádky se šťastným koncem. (Česká televize)

MM_Ramone

V dobách totalitného režimu bol Václav Vorlíček výnimočný režisér, ktorého diela boli plné fantázie, humoru a dobrodružstva. Stačí spomenúť snímky ako napríklad "Dívka na koštěti", "Jak utopit Dr.Mráčka", "Tri oriešky pre Popolušku" alebo úžasne televízne seriály "Arabela", "Létajíci Čestmír" a "Křeček v noční košili". To sú výborné filmové diela, ktoré si vždy rád pripomeniem. Avšak po roku 1989 začala Vorlíčkova tvorba viditeľne upadať. No do úplnej krízy sa dostal až v novom miléniu. V roku 1998 ešte zvládol natočiť ambicióznu, avšak nie už celkom podarenú, rozprávku "Jazerná kráľovná". Je to taký rozporuplný koprodukčný projekt, v ktorom si hlavnú zápornú úlohu strihla Ivana úChylková a klaďasa stvárnil beztvárny Nemec Max Urlacher. ** ()

Jacinda

Jako každá česká pohádka, i jezerní královna je zaplavena klišém a trapnostmi. Ovšem má navíc něco, co jiné nemají. Vtip, hlášky a aspoň trochu originálu a neokoukanosti. Vždycky mě rozesměje: "Úžasný blb. S ním se mi bude skvěle vládnout" ()

Big Bear

Za mně pohádka z těch slabších. Schneiderová byla tehdy krásná prinzezna a Mirek Táborský si zase pro jednou zahrál pořádně odpudivé individum. Nesedli mi tam nesympatičtí němečtí herci. Točení s Němci tomu podle mne hodně uškodilo. Německá pohádka, německý humor, jo a ještě východoněmecké porno, to jsou termíny zcela jasné každému. A kvalitu to neznamená. Přesto je dle mého na této pohádce něco naprosto vyjímečného a tím je ústřední melodie O. Soukupa. To je opravdu parádní záležitost ! * * * ()

Mia...

Vase podvodni velicenstvo,ta hudba je vazne uzasna.Ondra je vskutku mistrem sveho remesla. Tuhle pohadku jsem mela vzdy rada.Ne kazda pohadka musi byt komedii,hlasky tu vtipne jsou a zcela v mire.Nic se nema prehanet. Dle meho nazoru je to naprosto genialne originalni tematika,coz se u vetsiny pohadek rict neda. Bohdalova a Chylkova opet ukazaly,ze jsou velkolepymi hereckami. ()

CaptainNor

Filmem Princ a Večernice skončila ve Vorlíčkově pohádkové tvorbě milá, česká poetika. Vstupem německé produkce, která zásadně ovlivnila jeho představy se pohádky staly ponurými, hororovými a děti spíše děsily. Samotného režiséra to velmi trápilo a nebyl na toto období příliš pyšný. V sérii - Kouzelný měšec, Pták ohnivák a Jezerní královna graduje bezbarvost, tma, ponurost, děs a Jezerní královna už je koncenrát vystihující německou mentalitu. S Němcovou, Erbenem a krásou české krajiny nemají tyto filmy nic společného. ()

Slarque

Vorlíčkova volně pojatá variace na Labutí jezero hýří vtipem a z hereckého obsazení excelují hlavně Ivana Chýlková a Jan Hrušínský. ()

heyda

Docela zdařilá česko/německá pohádka, odehrávající se více pod vodou nežli nad vodou, čímž se stává samozřejmě originální. A ty perly....jéeee, kéž bych mohl taky takový mít :-) ()

Stanislaus

Jezerní královna má na svou dobu solidní kulisy a trikové záběry a Ivaně Chýlkové záporácké role prostě jdou na výbornou (viz Sedmero krkavců). Zbytek hereckého obsazení byl už takový nijaký - nejvíce mně vadili asi oba Hrušínští, ale i dětské postavy byly otravné. Vedle nadpřirozených prvků jsem v této pohádce postrádal humor, jako například v Kouzelném měšci či Princezně ze mlejna, které jsou z podobné doby ()

honajz

Ono to není vůbec špatné a scénář je docela chytře vymyšlený. Poněkud mi vadí Schneiderová v hlavní roli, jejímu herectví a všeobecné neupřímnosti jsem nikdy moc nevěřil, takže když rádoby naivně vykulí oči, fakt jí to nežeru. Dokonce i Hrušínský (Jan) jako zábavný společník nehraje špatně, jen má málo prostoru a občas blbě napsané promluvy. K pocitu spokojenosti mi tak nějak vadil krkolomný závěr (vždyť děcka na královnu mohla skočit daleko dřív, a ne čekat, až přijede nějaký princ, a princ navíc sám nic moc nepředvede kromě jedné záměny). Taky jsem nějak nepochopil, proč královna měla potřebu unášet princezny (a že jich tedy v okolí bylo! Jinde o princeznu člověk nezakopne, a tady hned sedm.) a dělat z nich labutě, když evidentně nějaká estetika jí byla ukradená (viz lidožravá velryba). Pozitivní jsou zde lokace, kamera, slušné triky. A dobře se na to obecně kouká. ()

duklak2

Velké ambice byly proměněny v naprostý prach. Je to celkem divné, když zjistíme, že se v této pohádce objevili opravdu herci s velkým H. Příběh ale pokulhává a celkový dojem nenapraví ani Chýlková. ()

draggo

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek vůbec. Chýlková je jako zlá královna opravdu výborná, stejně tak Bohdalová jako vodnice a vlastně všichni další. Dále musím pochválit hudbu, která je opravdu excelentní a dodává tomu takovou pěknou atmosféru. Celkově se mi to líbí i tím stylem že je to všechno pod vodou, takové temné. Díval jsem se na to nedávno se svojí 4letou sestřenicí, která to opravdu hrozně prožívala a po pravdě řečeno ani mě to nenechalo tak úplně chladným (většinu pohádek prospím). /viděno na VHS: 90% a 5*/ ()