Jednoho dubnového večera roku 1961 zastaví u motelu na benešovské silnici mercedes západoněmeckého podnikatele Hupperta. Sebevědomý obchodník, který kdesi po cestě "sbalil" naivní studentku Janu, si před hosty zdejšího bufetu nebere servítky a okatě dává najevo svou nadřazenost. Netuší, že svým arogantním chováním probouzí v jednom z přítomných lidí nesnesitelné vzpomínky. Vedoucí motelu Kalous totiž strávil část svého mládí v koncentračním táboře. Jedním z jeho trýznitelů byl právě takový člověk, jako Huppert... (oficiální text distributora)

Nepi

Film o vzpomínkách a nenávisti jednoho obyčejného chlapa,který si prožil svoje muka v koncetráku za války...Do jeho hospody přijde arogantní a sebevědomí podnikatel z Německa (výborný Rudolf Hrušínský),který se chová nadřazeně a je zastáncem válečné doby...Film je hodně o psychice člověka,který si prožil úplné peklo,sáhl si až na dno a ke konci už mu nervy nevydrží.... ()

vitekpe

"I know what you mean...", rekl bych na to Vavrovi. Ale nemyslim, ze vysledek naplnil myslenku...spatne to neni, ale ani nic extra. Proste skopcak prudi, Vala to nezvlada, je tam ta povalecna "nalada"...nevim, zda bych se odvazil doporucit. 3- ()

brooklyn73

Film tezi z absolutne dokonalych hereckych vykonu vsech akteru a ze stale ziveho,nepohrbeneho tematu druhe svetove valky a z nasledneho vztahu nas cechu k nemcum. Zacatek filmu kdy Rudolf prijede do motelu nam rozehraje jeho skvely koncert,ktery je pri strelbe prerusen.V tu chvili vsak schazi z horniho patra do salu Jana Hlavacova a predvede neco co jsem jeste nevidel,vlastne vystrida pana Hrusinskeho v jim neuveritelne zapocane herecke explozi - show. Prijezdem zajezdu tempo na chvili zvolni,ale jenom proto aby se stejne jako sprinter nadechlo k zaverecnym metrum, ktere nemohou obecenstvo na tribunach neuchvatit. Parada.Skvele sekundujici panove Vala s Ruzkem. Mozna uplne poprve muzeme spatrit v uniforme prislusnika Vladimira Brabce a fanousek Zemana nemuze zde nepostrehnout podobnost v jeho reci a gestech. ()

klúčik

Otakar Vávra natočil celkom zaujímavý film. Táto dráma má reálny základ a tak nieje umelá.. Výborné herecké výkony...65%. ()

Kovaja

Velká škoda krátké stopáže:-((Hrušinský v roli německého nadčlověka je famozní:-)))Možná to ve své podstatě myslel dobře ale byl režimem pěkně zparchantělý.Ovšem Vala,Růžek,Brabec se rozhodně vedle něj neztratili.Krásný zážitek a to vše natočeno v jedné hospodě.Smekám:-)) ()

ArthasKarfa

Skvěle zpracované téma a krásně zobrazené češství, které si člověk musí hájit nejen ve válce, ale i v době míru před všemi, kteří ho chtějí snižovat a zesměšňovat svojí domnělou nadřazeností. ()

Untentrauer

Velmi jsem se těšil na prvotřídní psychologické drama a zejména na ztvárnění role arogantního hosta v podání mistra herce Hrušínského. Místo toho jsem se koukal na jakousi povídku o nerudném, psychicky nevyrovnaném a labilním hostinském Kalousovi, který se nemůže přenést přes minulost a kterému nevadí ani tak chování hosta, jako spíš jeho německý původ. Hrušínský předvedl svou roli naprosto skvěle, ale o nějaká aroganci či provokaci nemůže být řeč! Hrál tam bohémského, rozmařilého a bujarého Němce...takže prostě Němce, za kterého by byl každý hostinský velice rád. Přemrštěné reakce hostinského a jeho neochota ospravedlňuje podle mne jakoukoliv zpětnou vazbu od německého hosta... ()

jilda

Hrušínský dokáže zahrát opravdu všechno a brilantně.Můry z války se vrací spolu s osobou arogantního německého podnikatele. ()

arcticsky

Vávra klasicky po formální stránce v pořádku. Nicméně za tu účelově zkarikovanou postavu Hupperta, která celý film žene k laciné agitce, by zasloužil snad i pár facek. Němec = nacista = kapitalista...ach jo, už jsem na ty hlouposti alergický. Roli Hlaváčové jsem příliš nepochopil.... ()

Danqo

Námet perfektný, v divadle by tento film vynikol ešte viac. Avšak štvrtú hviezdu dávam s prižmúreným okom za Srnkovu kontrastnú hudbu, ktorá dej pekne podčiarkovala. Stotožňujem sa s komentárom používateľa Rob Roy ()

MickeyStuma

Vynikající snímek natočený dle divadelní hry pojednávající o složitosti se vyrovnat z hrůznými prožitky z minulosti, v tomto případě z války a pobytu v koncentračním táboře. Stačí aby se v restauraci zastavil německý občan a psychologie dotyčného udělá své. Není od věci, že když je to film, budou zde od divadelní hry určité rozdíly. Přesto se jedná o dílo hodné k uznání po všech stránkách. Martin Růžek a Rudolf Hrušínský tu předvedou doslova herecký koncert, ale ani Jiří Vala, jehož role je právě ta zásadní, nezůstává pozadu. Celé dějství se odehrává v restauraci a co se týče atmosféry, není nudného místa. Jde o konverzační hru, takže síla je ve slovech a ne v akci. Otakar Vávra to celé ukočíroval znamenitě a tak se jedná o opravdový zážitek. Počátek šedesátých let, tedy příchod tzv. nové vlny, je sice znát, ale proč by to mělo vadit. ()

L'Alpagueur

V Nočním hostu vynikli hlavně Jiří Vala (hostinský Kalous) a Rudolf Hrušínský (obchodník Huppert). Ačkoli je Kalous kladná postava a Huppert záporná, nelze je nahlížet černobíle. Huppert se proviní vlastně jenom tím, že se chová arogantně a zlehčuje koncentrační tábory, pak se ovšem nemůžeme divit Kalousovi, který zažil utrpení v koncentračním táboře na vlastní kůži, že na Hupperta vystřelí. ()

Schlierkamp

Československé komorní drama, odehrávající se v jednom motelu na Benešovsku. Hlavní dějovou linií tvoří zejména dialog tří postav : vedoucího E. Kalouse, starého Remundy a náhodného kolemjedoucího Němce W. Rupperta. Díky jeho povýšenému chování a trzením, jež nešla akceptovat a vůbec celé Ruppertově osobnosti, vytanou Kalousovi (velmi přesvědčivý J. Vala) na mysli vzpomínky z koncentračního tábora, jež divoce zamávají s jeho už tak pošramocenou psychikou. Umění mistra Hrušínského odpovídá jako vždy jeho vysokému standartu, kdo mě však překvapil, je pan M. Růžek, hrajícího místního starého mládence, před jehož herectvím se nezbývá než poklonit. Za zmínku stojí též neobyčejně přirozený J. Moučka v malé roli místního zástupce strany. Zaujala i mladičká J. Hlaváčová v roli rozpustilé puberťačky, avšak její postava byla dle mého názoru zbytečná a příběh neobohacující. Slavný režisér, známý především jako autor historických velkofilmů, O. Vávra se pustil do poněkud jiného žánru a rozhodně jeho počin nebyl zklamáním, ba naopak. Snímek jednoznačně nenudí, zejména v první polovině je sledování hlavní trojice v motorestu u baru velmi zajímavé. Nebýt poněkud nepovedené a logicky málo přesvědčivé pasáže mezi střelbou a příjezdem kriminalistů (vyšetřoval mladičký V. Brabec), bylo by hodnocení zřejmě maximální. ()

GIK

Totálně nevěrohodný příběh z hospody. Prolhaná politika je opravdu skvělé téma k diskuzi. Zvláště ta válečná. To přispívá k příjemné atmosféře. Host a hospodskej se trumfujou, kdo řekne větší blábol. Když Huppert začne blábolit už úplně z cesty, je to skoro na vypnutí.  Zednářská symbolika: 36:39 – Hrušínský – 3 x 6; 39:45 – vesmír  – nějaká raketa; číslo 33 - „Šťastná jsem byla třikrát.“ „Třikrát?“; Propagace „nejvýznamnějších křesťanských svátků“ Velikonoc. V roce 61!!! Vesmír podruhé: Brabec: „My už za chvíli budem lítat na Mars.“ A vesmír potřetí: Kepka: „Existuje život na Marsu?“ Jaderné strašení: Růžek: „Zastavit ty zkoušky s atomem a uvidíte to počasí.“ ()

strycekmaso

První polovina tohoto filmu je naprosto geniální. Vynikající dialogy, herecké výkony jak Rudolfa Hrušínského tak Jiřího Valy. Dlouhé záběry jsou přesně to co do takového psychologické dramatu patří. Ovšem jak ze scény odchází Hrušínský a přichází Jana Hlaváčová mění se tento film ve velkou nudu. Kdyby se tam úplně vymazala ta ženská postava byl by to pro mě jeden z nejlepších filmů jaké Otakar Vávra natočil. Slabších pět. ()

Jan.S.Harold

Vynikající komorní drama o tom, co nejde říct, vysvětlit, ani zapsat do protokolu. O zkušenostech s nenávistí, o mezigeneračních propastech, a nakonec i o tom hate speech... Vala tradičně geniální, Hrušínský a Růžek taky paráda. Skvělá Hlaváčová. Sto bodův... ()

Tomket

Po trilogii středověkých historických eposů Jan Hus, Jan Žizka a Proti všem, které byli s velkou dávkou bolševických keců, omylů, nepravdy a všude přítomné cenzury, si Otakar Vávra s černobílým dílem Noční host, též historickým, avšak tentokráte podán bez cenzury, pro nás připravil příběh "obyčejných" lidí, kteří prošli 2. světovou válkou. Nejedná se o idealistickou služku. To, co řadí tento film do československých pokladů je především síla dialogů, které neúnavně sílí na intenzitě a gradují, přebíjejí se až do konce. Prostřednictvím dialogů jsou rozehrány velkolepě zahrané role především Martina Růžka, Jany Hlaváčové a Rudolfa Hrušinského, kteří zabarveným a pro dané postavy přirozeným hlasem, s každou větou postupují krok po kroku k odhalování vnitřního charakteru osobnosti a postoji k životu. Další úrovní je výchovná stránka, přímá, bez falše a na trvdo předložena. Díky těmto přednostem, působí Noční host na psychiku člověka víc než díla uměle vzbuzující dojetí, smutek, odvahu, naději či americký sen. ()

G04T

Tak tohle byla pecka! Vůbec jsem nečekal, že mě Noční host takhle osloví. Příběhem připomíná některý americký filmy z 80's (pro mě plus), kamera, která snímá déšť za okny s doprovodem uklidňující hudby, zatímco Kalous (Jiří Vala) nemůže dostat z hlavy podezření, že Huppert (Rudolf Hrušínský) je až příliš podobnej někomu, kdo ho během války terorizoval v koncentráku, herecký výkony všech zúčastněných a výborná režie Otakara Vávry - prostě všechno na jedničku. Jen bych měl jednu výtku - ta scéna s autobusem tam rozhodně být nemusela, ten dav lidí narušil, do tý doby, poklidnou ale zároveň napínavou atmosféru. Každopádně pro mě jeden z nejlepších filmů 60's (je poznat, že je to z této doby), Otakar Vávra byl mistr! ()

tatopulos odpad!

Servilní a naprosto nenápadité ! Až agresivní ve své prvoplánovitosti a schématičnosti. Ani chvíli nemohu věřit, že by takovéto postavy kdy existovaly ! ()

Pitryx

No, kus pravdy byl na obou stranách, hlavně ten příměr s rajčaty. Vrchní byl trošku na palici ne? Ale jinak komorní věcička se dost povedla. Ano, bylo to jen tlachání a nic jiného, ale myšlenky tu byly, to je bez debat. Ovšem že bych to musel vidět zase, to tedy určitě ne. ()