Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

jatamansi

Shirley bylo skoro padesát, Jack byl o tři roky mladší, tipla bych rozdíl minimiálně na deset. Ty vrstvy make-upu jí moc neprospěly. A kostymérky se s těmi jejími růžovými modely plnými volánků, stužek, krajek a mašliček také vyřádily. Čímž vůbec neshazuji vlastních pět *. Shirley by chtěla být matkou, kterou by měli všichni rádi, být její dcerou nebyl žádný med. Kdybyste znali tu moji, také jsem to neměla jednoduché. Ale rozmlouvat dceři svatbu večer před ní, smí se to vůbec? Nebo to měla udělat už dávno? Nakonec na její slova v podstatě došlo, ale nepředbíhejme. (Nemyslím rakovinu, myslím nevěry a hmotnou nouzi.) Jo, při pohledu na tu barabiznu bych asi bývala brala zpátečku, Daniels byl krásně mladinký, ale měl zase hodně knih, že. „Nebylo by divný, kdyby si jeden z nás vzal někoho, kdo nečte? Je přece spousta zajímavých lidí, co nevezmou knihu do ruky.“ No, nevím, dávám přednost čtoucím partnerům. Jack se mihne až ve 14. minutě, ale i s řídnoucími vlasy je kouzelný a ďábelský současně, prostě Jack. Ve filmu se stále telefonuje, hlavně Aurora s Emmou, ale to se nedivím, účet za telefon s matkou mám také vysoký. Ale občas mluví i s manželem: “Ach Bože, zase jsem mokrá, jak to děláš jen tak hlasem…“ Výborné jsou role dětí. Jak těžce nesou hádky rodičů, chodí před jiný dům, stydí se, když Emma nemá dost peněz v obchodě. Zápletka se sousedem je na světě, jen John Lithgow není právě typ na toho pravého milence, mýma očima. Ale je pěkné, když „Zatím jsme spáchali hřích jen v myšlenkách“. Páni, jak důvěrně tohle znám, i když při pohledu na někoho jiného, než na toho suchara z banky. Jízda s kosmonautem autem v moři, Jack padá do vody a glosuje: “Jestli jste mne chtěla dostat na záda, tak se stačilo zeptat.“ Škoda, že nemám v ložnici Renoira, Jacka i s málo vlasy a s bříškem a trochu tučným zadkem a stehny a pár kily nad váhu bych okamžitě brala. Definice FAJNŠOUSTICKEJ SEX je výstižná a hodná zapamatování. Fakt každý podvádí každého? Jaké má právo se žena zlobit za mužovu nevěru, když má sama poměr? I když, kdo začal, má asi vyšší podíl viny. V začátcích Emminy rakoviny je dokonce i příležitost ke smíchu, sentiment se zde vážil na lékárnických vážkách, i když Daniels se těch dětí moc snadno vzdal. Loučení s dětmi raději vynechám, ani po několika shlédnutích nevím, zda to bylo či nebylo moc na bránu. A upřímně, moc si nedovedu představit jak Aurora s Garretem ty tři děti v klidu vychovávají… ()

jefff

Krásný film, se skvělými hereckými výkony. Velmi povedený scénář, který překvapí posmutnělým koncem. ()

Frankie

Nevšedně a uvěřitelně zpracovaný příběh o všedních problémech křísící naději na smíření s našimi vážně a tragicky se tvářícími životy, do důsledku vzato ale dokonale pomíjivými existencemi. ()

klúčik

Moc dobré, moc dobré. Moja manželka dodnes spomína, ako som ju pozval na tento film. Tak schuti si už dlho nezaplakala, ako pri tomto filme. Výborný J. Nicholson a S. McLaineová. Nezabudnutelná scéna v nemocnici, na toto sa nedá zabudnúť. Dávam 100%. ()

Michelle75

Z tohohle filmu mám husí kůži. Je tak krásně natočený, čistě a citlivě někdy vtipně jindy dojemně, je to tak obyčejné až je to KRÁSNÉ. Každá z postav má něco do sebe, ale bylo by to tak, kdyby hlavní hrdiny hrál někdo jiný? Ano, bylo, ale já jsem ráda, že to jiné není. A moc ráda si u něj zase někdy popláču. ()

velkyvezir

Uchvatný příběh s výbornými výkony, jimž vévodí herectví Debry Winger, která si Oskara zasloužila, lež jej nedostala. V menší roli se blýskne i Danny DeVito a o výjimečeném výkonu Jacka Nicholsona není třeba mluvit. Opravdu skvělý poeticko-dramatický příběh vystihující klady a zápory života. No a závěr zabrnkal na city parádně. Opravdu skvělý film. ()

Zagros

Nestačím se divit, jaký měla Cena za něžnost u akademiků úspěch. Pro mě šlo o průměrný snímek, který mě o žádných velkých oceněních rozhodně nepřesvědčil. První polovina filmu byla velmi roztahaná a rozháraná, kdy jsem se nedokázal pořádně zorientovat v postavách a hlavně v jejich motivacích k občas podivnému chování. S nástupem Nicholsna se alespoň dostavila zábava a občas vtipné dialogy, i když jako milovník... no aspoň jsem se zasmál. Druhá polovina filmu začala hrát na vážnější strunu a občas probleskla nosnější myšlenka. Bohužel celkově u mě film nedokázal překročit průměr. To především díky velmi nesympatickým postavám, ani s jednou jsem se nedokázal naladit na stejnou vlnu a trochu jí fandit. Stěží tři hvězdy za druhou polovinu filmu. ()

farfalla

Velmi dojemný film. Veselé a dramatické momenty se v něm střídají tak, jak je život přináší. Příběh je postavený na vztahu matky a dcery a na jejich vztazích ke svým blízkých. Jack Nicholson a Shirley MacLaine jsou skvělý pár, parádně to mezi nimi jiskří. Jsou si rovnocennými partnery. Na hlas Debry Winger jsem si chvíli musela zvykat, ale je výborná v úloze matky tří dětí, která zvládá cestování s manželem z univerzity na univerzitu. Je to film, na který se dá koukat znovu a znovu. ()

Adramelech

Učebnicová ukázka toho, co dokáže z celkem banálního námětu udělat dobrý scénář, režie a herecké výkony. Kéž by současní čeští filmoví tvůrci disponovali aspoň polovinou takového umu! ()

Bouřňák

Tak rozhodně věřím, že to není film pro širokou diváckou veřejnost! Tím se nepasuju mezi jakési filmové znalce a fajnšmekry, jen tomuto filmu prostě chybí mnoho vlastností pro masově úspěšný film potřebných. O to více ale nabízí. Musím přiznat, že i přes nepříliš rychlý spád jsem se výtečně bavil (nenudil se), smál se povedeným hláškám a komickým situacím. Herecké výkony pro mě osobně neměly chybu a i hudební stránka mi kupodivu velice sedla na notu. Doporučuju všem, aby nečekali žádný "spektakulár", ale nechali se pomalu unášet celým filmem. ()

ClimbVibe

Dojemný film, geniálně poskládaný... Vidět výsledek - mozaiku zdánlivě nicotných střípků je opravdu zážitek. Herci do jednoho předvádí svoje životní výkony. ()

Schuldiner

Hezký, velmi jemný film, tak příjemný a přirozený.. Je protknut spoustou úsměvů, radosti i strastí a životních překážek, mezilidských neshod a problémů... Pokud chcete romantiku, jemnou komedii a drama zároveň - ste na správném místě! Skvělé herecké výkony! ()

tterez

Tenhle příběh byl pro mě mimořádně silný. Řekla bych, že mě přímo zahltil jak pozitivními, tak i negativními emocemi. Navíc Jack Nicholson podal jako vždy excelentní výkon, kterej mě položil na záda. Dědula! Si vůbec nevzpomenu jestli se mi v nějakém filmu nelíbil..? ()

valasek.m

Pro mě jednoznačné zklamání, čekal jsem, že na mě film nějak dopadne, ale to se nestalo, takže lehký nadprůměr. 55% ()

Charon11

Velmi působivý film. Emoce střídá humor spojený s Jackem. Shirley MacLaine nepatřila mezi mé oblíbené herce, ale tady si mě totálně získala. Společně s Jackem a Debrou Winger to bylo herecké vinobraní. Jsem dost cynický, jak říká moje žena, ale tenhle film mě opravdu dostal. ()