Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

dr.fish

Tento film je jeden z mála "dojáků", který mne naprosto rozštípal už potřetí za sebou. Naprosto obdivuhodný nadhled, humor a celkový přístup k látce- tedy potažmo životu- mne zcela dostává. Sám bych si hrozně přál to takhle pořád vidět, brát život tak jak je a dokázat si ho užívat i v těch nejtěžších chvílích. To ale asi bude jen sen, naservírovaný v dokonalé formě na talíři tímto snímkem. My ostatní smrtelníci se v tom holt budeme dál plácat, netušíc ani dne ani hodiny. Bezkonkurenční počin za 100%. ()

MJMilan

Zklamání, to je to, co mi tento snímek přinesl. Ne, že by nebyl koukatelný, ale ten děj byl de facto o ničem. Někdo mi může namítnout, že je to jasné ... dcera má konlikt s matkou a bla bla bla, ale nemyslím, že by to bylo něco extra. Právě naopak. Jack Nicholson, jako záruka kvality tu hraje stejně jako v Čarodějkách oslizlého stárnoucího muže, který se snaží dostat paničku od vedle a na tom bych možná viděl možnost stavět, protože převézt děj na druhou linii mi nepřipadlo úplně nejlepším rozvinutím děje. ()

andrii

Člověk v ryzím stavu vztahů. Radosti, smutky, bolesti, mozaika nejlidštějších emocí. Rozpoznatelné, nezapomenuty. City, které se vznáší kolem, které se nerozprchly. Užívej, co to jde. Užívej dne, carpe diem než....po tváři skane několik slz, tříštících se v kapky, které vysuší... naberou směr úsměvy, nové štěstí, až čas vše vyléčí. ()

Mona07

Obrovské překvapení. Konečně opět něco, co mě posadilo na zadek! Dokonalý film, v kterém nechybělo opravdu nic. Během promítání jsem procvičila břišní svaly smíchem, tleskala nad perfektními uvěřitelnými hereckými výkony, zamyslela se nad psychologickou stránkou filmu a vyčistila slzné kanálky. Pro mě jednoznačně jeden z nejlepších filmových zážitků vůbec. . . 10/10 ()

LeoH

Dlouhá léta jsem měl tenhle film zakopaný v paměti jako něco, na co jsem kdysi dávno, nejspíš ještě jako teenager, šel do kina kvůli Nicholsonovi v roli bývalého kosmonauta, s vidinou nějakých těch pěkných vesmírných flashbacků, které se nekonaly, zato mě to totálně rozsekalo ze zcela jiných důvodů. V mezidobí jsem viděl pár dalších filmů o životě a nějaké to drama i sám prožil, takže po včerejší domácí DVD projekci už nelze mluvit o rozsekání, ale jenom o mimořádně citlivě udělané tragikomedii a jednom z nejlidštějších filmů, co znám. ****1/2 ()

Mr.Ripley

Životní osudy dvou silných žen, které se perou s nepřízní osudu za každou cenu a s energií sobě vlastní. Film, který vás dojme, pobaví, zničí, ale především nadchne úžasnými hereckými výkony. Takto vyrovnané herectví, kde ani sebe epizodičtější postava nezapadne se ani v divadle nevidí! Shirley uhranula, ale Debra je pro mě objevem a zjevením! ()

Stegman

Charaktery postav výborně vykreslené, herecké výkony taky na úrovni, ale jinak...nuda. Jedna velká nuda. Vážně to získalo Oscara? To tehdy udělovali cenu za nudu roku? ()

M-arta

Všechno se odehrává docela poklidně, civilně, uměřeně, uvěřitelně... Div a div - na začátku bych určitě neřekla, jaká emocionální smršť mě čeká (a nejen mne)! ()

Tyny

Šarmantní a charismatický kosmonaut ze sousedství v podání Jacka Nicholsona. Jemu se nedá co vytknout, opět obdivuhodný výkon, který nemá obdoby. Film mně zaujal už tehdy, když jsem ho viděla poprvé. Poklidná romantická komedie, u které si člověk odpočine a přitom se může kochat. ()

Mirokukii

Dalo by se řící prostý příběh, odehrávající se všude kolem nás, jenže ono to je tak hezky natočené a seskládané. Lidské a upřímné, kdy pronikáte do vztahů hlouběji a hlouběji. Zábavné a dojemné, kdy vtip vyváženě střídá cit. Fantastické výkony všech, ale hlavně Shirley, a tak se mi chce dokola vykřikovat, "Ať žije Shirley, ať žije Shirley". Výborný doják, se vším co k tomu patří. ()

Pavlínka9

Miluju Shirley MacLaine a věděla jsem, že mě nezklame. Ona ani ostatní herci mě opravdu nezklamali, ale že by to byla nějaká pecka, to se říci nedá. Od počátku filmu jsem byla v domnění, že matka, kterou Shirley ztvárnila byla určitým způsobem psychicky labilní a u toho jsem zůstala až do konce. S tím, že její dcera to určitým způsobem také zdědila. Film mapuje podle mě až zbytečně široké období....Určitým způsobem to zkrátit by nebylo na škodu (ovšem ne o scény se Shirley ;) ) ()

rockwoman

"Můra a světlo. Nemyslela jsem, že ho začnu potřebovat." ... Cena za něžnost vystihuje pravé hodnoty obyčejného lidského života, jeho pestrost i nespravedlivost a stejně si ho můžeme utvořit krásným pokud dokážeme vnímat a vážit si maličkostí. ()

asirtes

Dokonale naservírované tuctové vzdychanie nad životom a 1003-tí krát takmer rovnako teda zbytočne zaznamenaný dojemný príbeh umierania na...(dosaďte obľúbenú smrteľnú chorobu) A to ešte aj s takmer zbytočnou predohrou a celý v dosť neprirodzene do oka bijúcich úsečných dejových posunoch. (Nezachránil to celé ani tak skvelý Jack) Áno, rakovina je hnusná vec. ()

neoBlast

Naprostá nadčasová bomba, která je tematicky aktuální i třicet let po premiéře. Samozřejmě tu hlavně vládnout herecké výkony Shirley MacLaine a Debry Winger, které na epicky rozlezlé rodinné fresce jenom září a plně vyniknout - oscarové nominace/výhry ve všech hereckých kategoriích jsou jen a jen zasloužené. Snad jenom mi trochu nesedla hudba Michaela Gorea, která byla až přiliš rušivá a s žánrem nesouladící. Pokud jste se osmdesátkovému středostavovskému rodinnému drama žánru doteď vyhýbali jako já, dejte Ceně za něžnost rozhodně šanci. 85 % ()

shantim

Takhle silný a lidský film jsem dlouho neviděl. Jakoby ani nevznikl v Hollywoodu. Brooks musí mít zřejmě magické schopnosti, že dokáže z herců dostat, co potřebuje a pak to dát dohromady tak, aby .... prostě vznikla Cena za něžnost. 98% hvězdiček ()

Brain-D

Čekal jsem daleko promakanější příběh, když to má zde na csfd 85%. Takže musím říct, že docela zklamání. Jack Nicholson, zde byl zase nadstandartní jako vždy a do své sbírky filmů si přihrál zase pořádný charakter. No zpátky k ději...bylo to reálné, ale bohužel to na mě nijak citově nezapůsobilo. ()

JohnSmith

Romantická komedie zakončená pohřbem? Zajímavé. Ono to není až tak moc vtipné, teda kromě Jacka Nicholsona, který je opravdu výborný. Ani MacLaine není špatná, její matka, která si nechce přiznat, že stárne je v některých momentech opravdu brutální, ale jinak mě film moc nezaujal. ()

TheRoller

"God, I'm such a shit." Všetko, čo by som k tomuto filmu napísal za mňa napísala Madison, navyše nie som žena, takže - Nope... nope, nope, nope. Shirley je úžasná, Jack je geniálny, Jeff potešil. Jediná emócia v Najlepšom momente. Trochu málo... Najlepší moment: Posledná scéna detí s mamou. ()

Autogram

Dlho som počas filmu rozmýšľal, kto je v ňom hlavnou postavou, na koho sa zamerať a držať mu/jej palce, alebo ho/ju poslať do pekla. Ale žiadna taká postava tam nie je, dokonca ani Jack Nicholson, ktorý by si vedel nekonvenčnou rolou ukradnúť pozornosť, ale režisér mu nedovolil. Hlavnou postavou je rodina v širšom chápaní, kam sa zaradili aj kamaráti a susedia. Už podľa názvu a prvých sekúnd filmu ide o prehnanú upätosť na dieťa, rodinu, partnera, vzťahy, alebo na samého seba. V živote nič prehnané nemôže robiť dobrotu, a keď sa nenájde nejaký vyslúžilý astronaut, ktorý by situáciu dal do poriadku, nedopadá to dobre. Hodnotenie filmu určujú zvyčajne jeho posledné minúty a tie boli skutočne silné, ale nevylákali odo mňa tú poslednú hviezdu. –––– Na co koukáte, vždyť už tam není! – Ale vrátí se. –––– Netrpěliví hoši mnohdy přijdou o dezert. –––– Teda, koho by napadlo, že jsi takový klaďas? ()