Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

Shogin

Nádherný a silně emotivní snímek, ve kterém se skrývá mnoho a realismus čiší z každé scény. Herecké výkony jsou výborné, u mého oblíbence Jacka Nicholsona jsem ani nic jiného nečekal, svou vedlejší roli astronauta podal božsky, naprosto výborně a dodal filmu ony uvolňující chvilky. Shirley MacLaine taktéž výborný výkon a Oscar rozhodně zasloužený, avšak mým favoritem a milým překvapením je Debra Winger a její lehce chraplavý hlas, jejíž výkon mě opravdu dostal a je podle mě velká škoda, že si sošku neodnesla. Jako celek Nádhera! ()

Nethar

Pět zasloužených oskarů za film o běžných životech a jejich ceně. Přechod mezi komedií a dramatem. Skvělé herecké výkony. ()

Oyer

Hvězdičky pro Nicholsona. Tyhle dojemné příběhy jdou trochu mimo mě a nikterak mě dějově, ani herecky neoslnil ani tento. To, že celkově je toto téma mě proti srsti je už asi jiná věc. Do nudného zdlouhavého příběhu, který nás měl připravit na smutný závěrečný zvrat tak svěží vánek přivál pouze Nicholson, kterému sekundovala MacLaine. ()

Renfield

Taková řada nesympatických postav se vzhledem k žánru a myšlence filmu vidí málokdy. Dostat se díky tomu do příběhu není snadné, nakonec to jeho první polovinou neusnadní ani samotný James L. Brooks. Hodně se zde totiž skáče, postavy jsou scéna od scény kolikrát výrazně starší, což trochu ruší, časových skoků mohlo být méně. Vztah matky s dcerou je naštěstí dostatečně zajímavý, ale i přesto filmu výrazně pomáhá postava Jacka Nicholsona, který naopak mohl mít více prostoru. Jenže Garrett je role spíše komická, odlehčující a ono odlehčení v závěru očividně přijít nemělo. Každopádně právě díky scéně loučení s dětmi v nemocnici, musím mimo Debru Winger a Jacka Nicholsona zmínit i mladšího ze synů, Huckleberry Fox skutečně prožívá. 75% ()

Oralfabet

Vdát se za chlapa jménem Flap, to prostě nemůže být dobrej nápad... Nevím, co znamená Terms of endearment, ani co znamená Cena za něžnost, a nevím ani moc, co se snažil říct tenhle film, ale nijak zvlášť mi to nevadí. Nejspíš šlo jen o snahu o zachycení plynutí času a všedního života, což se celkem povedlo. Končí to sice tragicky, ale rozhodně to není tragédie. Takové trochu nesoustředěné, ale konzistentně celkem zajímavé, občas vtipné, občas dojemné. Shirley Mclaine i Debra Winger jsou perfektní a vztah jejich postav mi na filmu přišel asi nejpoutavější. Taky se mi líbila ta skupinka divných nápadníků v čele s Dannym Devitem. 7/10 ()

hacho

Silmy emotivni zazitek. Pribeh jedne rodiny ale nejvice jedne zeny, ktery vas vezme u srdce. Nicholson dokazuje, ze i s malym kasparkem...;o) ()

Emzet

Jestli musím na Ceně něco doopravdy ocenit, je to elegance, s jakou se z komedie změní v dost depresivní a smutné drama. A herecké výkony. Především staříků (MacLaineová byla dokonalá a o Nicholsonovi škoda mluvit), ale příjemně překvapil i Jeff Daniels (kterého nemám moc v lásce kvůli Blbému a blbějšímu, ale tady se docela vykupuje). Úžasná záležitost! ()

RomanHyde

Miluji filmy z téhle doby... a tenhle zvláště. Biografie jednoho "obyčejného"pokřiveného vztahu matky a dcery v rozsahu několika desetiletí, který je vykoupen a rozvázan smutný a tragickým koncem.. ovšem takový je život. A režisér Brooks nám jej podává bez citového vydírání , syrověji, ale přesto procítěně skrz výtečné herce a promyšlený scénář. Film, na který se kdykoliv rád znovu podívám. ()

Chudobka

Když jsem si přečetla pár komentářů k tomuto filmu , nestačila jsem se divit. Dvě hodiny nudy, citové vydírání, vůbec se mě to nedotklo...Zkontrolovala jsem si, jestli se vážně jedná o film Cena za něžnost. Už jsem si myslela, že jsem se nějak překlikla. Silný citový vztah mezi matkou a dcerou (když se moje dcera odstěhovala, taky pořád visela na telefonu , a teď, po 12 letech, si stále máme co říct několikrát denně), úžasné herecké výkony, občas sranda, občas slzy. Shirley MacLaineová v načančaných šatičkách a pak neupravená, rozcuchaná, zoufalá matka. Tolik emocí! Silný zážitek. Můj oblíbený pětihvězdičkový film. ()

petikacka

Naprosto úžasný a zároveň nesmírně těžký film o vztahu matky s dcerou, o jejich lásce, nesnášenlivosti , bolesti a zároveň odpuštění...Pro mě je tento film naprosto nejvíc ukazující sílu lásky mezi rodiči a dětmi a který mě vždy dostane do kolen...Za mě 100% ()

outsider

Kdyby se celý film nesl v duchu první poloviny, tak je to bezkonkurenční pětihvězdičkovka. Bohužel od chvíle kdy Ema onemocní už mi to přijde jen jako hrani si na city a prodlužování nevyhnutelného konce(doprovázené dosti patetickou hudbou, ta uz mi na konci fakt lezla na mozek). Jinak výborné herecké výkony, hlavně Shirley MacLaine a Jacka Nicholsona - jejich "vášnivé" seznamování se opravdu nemělo chybu. ()

TomasKotlant

Celý film sází na silný konec, který se však v kombinaci se zbytkem filmu promění ve smutnou parodii. *** Ve zkratce: Nechte umřít hlavní hrdinku... dostanete Oscara. ()

jandula00

Film, který ani přes své relativní stáří neztrácí na aktuálnosti a který vám ukáže, že vaše matka není až tak pošahaná, jak jste si možná mysleli. Veselý, smutný, reálný..prostě takový věrný příběh ze života, který je podpořen skvělými výkony hlavních představitelů a na který jen tak nezapomenete... ()

heihatchi

Puštěno na Valentýna. Vyplatilo se. I když se tu sleduje hlavně vztah Debry s Jeffem, tak mě i tak nejvíc dostal Jack se Shirley. Ti byli vynikající. ()

Everyone

Viděl jsem film, tak otevřený a upřímný, že jsem se všemi postavami začal intenzivně prožívat každý moment. Místy jsem byl dojat štěstím, místy se mi samým smutkem svíralo hrdlo. Nemůžu si pomoci, ale vše na mě působilo, tak nefalšovaně a lidsky, že při psaní těchto řádků jsem pořád citově vytrhnutý. ___ Debra Winger zde byla obzvláště výborná. ()