Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

Nightswimmer

Jack je moj oblubeny cinovnik a nebyt jeho prispevku Cena za neznost by za ziadnu neznost nestala. Nicholson je osviezenim celeho pribehu a jeho diabolsky smiech spojeny s mcmurphyovskym humorom film zachranuje. Stale som ocakaval, kedy sa to cele prelomi a naberie na sile. Nestalo a zostal mi v ustach iba neprijemny pach sklamania. Dve z troch hviezdickek udelenych za Cenu za neznost iba kvoli Jackovi. Ine hodnotenie by bolo vysokou cenou aj za neznost... ()

Jakub

Takové filmy o obyčejných lidech kterým se dějí obyčejné rodinné i ostatní útrapy mám rád a dokážou mě vždy zaujmout. Všichni herci si zaslouží ocenění protože hrály tak , jako byste sledovaly skutečné postavy. Konec je smutný a Emě sem přál aby tu zákeřnou rakovinu porazila. ()

Rattlehead

Oscarové klání v roce mého narození (1983) nenabídlo moc dobrých filmů, ale i tak těch pět sošek pro tenhle průměrný film moc nechápu. Mnohem více by se je zasloužil Garderobiér (ten vyšel úplně naprázdno) či Bergmanův majstrštyk Fanny a Alexander - to sice není americký film, ale v některých kategoriích skutečně soutěžil (a získal celkem čtyři sošky). Bohužel v kategorii režie vyšel švédský mistr naprázdno, škoda, zrovna v tomhle jalovém roce mohli dát toho Oscara nějakému pořádnému evropskému režisérovi... ()

valkil

Cena za něžnost je nádherný film o lidech - se vší láskou, smutky, bolestí, vztahy, nechápáním i porozumněním. Rozpláče, ale i pobaví. Nicolson, MacLaine, Winger a Daniels výborní. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 4 : Film, Herec vedl. role - Jack Nicholson, Herečka - Shirley MacLaine, Scénář. Nominace 2 : Režie, Herečka - Debra Winger ..... Bafta nominace : Herečka - Shirley MaClaine. ()

bohhous22

Tak tento film patří mezi mých Top 5 movies,co jsem zatím měl tu čest poznat!!!Sympatické herecké obsazení, jenž ve svých vřelých a zároveň tak organických rolích jen tak pluje na vlně překrásně hřejivé atmosféry od rodinného dramatu k romantické komedii!!!Linka Aurory s Garretem je vtipná ,roztomile neohrabaná a je prakticky neokoukatelná!!!Drama kolem Emmy a její rodiny je tomu dokonalým kontrastem a připravuje půdu pro drtivé finále, které diváka rozbije i po stém shlédnutí naprosto spolehlivě!!! Smutná krása ()

MirkaP

V 80. letech, kdy film vznikl a mě bylo 20+, by mě to rozsekalo. Dnes vidím zejména v první půlce přehlídku manipulativních technik jak od matky, tak od partnera a manžela Emmy. Příliš dlouhé, rozvleklé a na konci po americku slzopudné. ()

PAVLIS

50% Matka, dcera a jejich komplikovaný vztah. Skáče se tu v rocích a životě… V zásadě je to ale docela obyčejný román pro ženy s hraním na city na konci, který vystupuje z řady pouze výjimečně živelným výkonem Debry Winger. Té bych dal Oskara mnohem radši než otravné Shirley MacLaine. 16.10.2022 - ČSFD 83% / 74% IMDb ()

PlysovyMacko

Plnokrvná drama o živote odohravajuca sa v rozpätí viacerých rokov. V centre diania je matka s dcérou,  ktore riešia bežné veci-vztahy a rodinu. Mne film prišiel príjemný a pohodovy a Jack je samozrejme kráľ. Smutný koniec je tiež ako zo života. ()

Filipes

Hodně kvalitní drama ze života. Herecké výkony jsou opravdu brilantní, zvláště postava astronauta Geretta v podání vynikajícího Jacka Nicholsona. Nedivím se, že akademici nešetřili soškami, protože tenhle snímek si je rozhodně zasloužil. James L. Brooks je kvalitní v tom co dělá, což potvrzuje jeho další výborný film As Good as It Gets s Jackem Nicholsonem. ()

akcul

Čekala jsem slzavé údolí a dostala jsem jej, ale než se objevila první slza, užila jsem si dvě hodiny smíchu a životních pravd. Výborný film se skvělým obsazením: Shirley MacLaine v různých podobách (jedna plynule přechází v druhou), Debra Winger v postavě, v níž se snoubí většina útrap, ale i potěšení žen, a Jack Nicholson: vtipný, o-facku-si-říkající a k zulíbání zároveň. Ten konec přece jenom přeslazený, ale jinak super: břitké, vtipné, dojemné a ještě jednou připomínám pár záseků, které budu ráda citovat. Už teď vím, že je to film, ke kterému se budu ráda vracet. ()

pOne

Jack Nicholson potrénoval na "Lepší už to nebude" :) To mě napadlo téměř pokaždé, když jsem ho viděl na place. Ale film není o postavě Jacka Nicholsona. Ta zde hraje pouze okrajovou roli. Výborný film v rámci žánru. ()

PartyzanFilm

Jeden z nejkrasnejsich filmu co jsem kdy videl a uvidim a jedinny film, ktery me spolehlive dohani k slzam v momente, kdy se matka louci se svymi malymi syny. (Poprve jsem tento film videl ve veku tech dvou chlapcu totiz...) ()

Plague.

Jaká komedie? Někdo špatně vyplnil kolonku. Každopádně perfektní herecké výkony film neutáhnou bez dobrého scénáře a režie a jelikož děj je opravdu jen zhuštěná telenovela, stojí za prd. ()

JannieMc

Hola Guys! =´) Film, na který jsem čekala koliko let až do tohoto dne, kdy se mě každý moment dotkl natolik intenzivně a nezapomenutelně, že mám chuť vidět jej celý ještě jednou teď a tady. Příběh, kde hlavní roli hraje individualita, sentimentalita, láska, touha, přátelství a prostý život sám. Film, který mám ráda pro to, že jsem vše pochopila. Proto, že tyto city již pochopit a rozpoznat umím. Miluji tento film ale hlavně pro to, že si o cenu za něžnost neřekl krvelačně a bez taktu, ale nádherně správně a rozhodně z lásky. Jakoby beze slov, z očí do očí...ale v jistotě plného pochopení. ()