Helenka byla tak krásně naivní, prostá a nezkažená dívka. Nataša Gollová mi bohužel v její roli neseděla, protože Helenka má být šestnáctiletá a Nataša na šestnáctiletou dívčinu nevypadala. Ale když nad tím přemýšlím, tak mě žádná jiná herečka, která by ji lépe zahrála, nenapadá.(26.5.2010)

,,Do lesa v nedělních šatech?'' V tomto filmu můžeme vidět: zpustošenou zahrádku, černobílý les, pár luk vysokého kvítí (které si Vávra umínil mít všude...), anti-studenta, bahno, žáby, kufr s přezkami, zvláštní vázanku, rozmazané písmo a roztomile těkající oči Našky. V tomto filmu můžeme slyšet: nosový hlas Jaroslava Vojty, divnou píseň zřejmě o zvířátkách zpívající ženou, která si pravděpodobně něčeho šlehla či se nadýchala helia. Toto a ještě mnohem více můžeme poznat z Pohádky máje, která je opravdu pohádkou. Z prvního máje. A těch dalších. Děkuji, Natašo Gollová!(21.4.2012)

Ono je to tak pitomý, ale tak krásně pitomý, až je to neodolatelný.(3.2.2009)

Dnes už jen s úsměvem mohu film vnímat v celé jeho kráse. Chybí snad už jen otevírání studánek, takže jsem zamáčkl slzu dojetí. Výlupek Ríša (Beneš) plný rebelství, a coby Helenka (Gollová) roztomile křehká. I to bylo pro ni příznačné. Lyrika Mrštíkových dialogů v idylické scenerii venkova má snad i cosi společného s Karlem Hynkem Máchou. Byl pozdní večer první máj…(28.9.2016)

N. Gollová sedá na lep S. Benešovi. Kniha byla F.X. Šaldou rozcupována. Na film diváci tehdy chodili. Oslava hejsků a vzdávání holdu přírodním děvám. de by se tam v Ostravančicích vzaly takové děvy?(25.9.2010)

• - V jedné scéně měl pes Brok skočit za Helenkou do postele, ale záběr se stále nedařil. Tak architekt Jan Zázvorka dal Nataše za hlavu namazaný rohlík, pes na ni krásně skočil a ještě překvapenou Natašu oblízl. (Kulmon)

• - Ve filmu se poprvé objevila i Vlasta Fabiánová. (Kulmon)

• - Otakar Vávra vzpomínal, že pro roli Helenky jiná herečka, než Nataša Gollová neexistovala. (Kulmon)