Hepy13

Vtipné, smutné, a vážné.... Asi jsem nikdy neviděl film, který by mix těchto vlastností namíchal v tak dokonalém poměru. ()

Pawlisman

Nápad super, ale nějak jaksi málo zužitkován a vyšťaven mi přijde. Včetně teda vyšumělého závěru. Spíše tříhvězdičkový film, ale teda za ten matrixovský nápad. Ok. 7,5/10 ()

dee.n

Životní role Jima Carreyho a kdo říká něco jiného, nemá pravdu :D Jeden z mých oblíbených filmů. V dnešní době je podle mě více a víc aktuální. Vše v tomhle filmu je skvěle uděláno, vymyšleno. Perfektní Ed Harris, kterého prostě nemůžete mít rádi, herečka, která hraje manželku od Trumena je tak nesympatická, že máte chuť ji profackovat a takhle bych mohla pokračovat do večera. Film je na jednu stranu i úsměvný, ale na stranu druhou velice srdcervoucí. A na konci jsem se samozřejmě neudržela a plakala společně s Trumanem, kdy mi to přišlo neskutečně dojemné a silné. Na tento film jsem myslela ještě hodně dlouho po jeho skončení. A ohodnotit jej pěti hvězdičkami je pro mne samozřejmostí :) ()

Muel

| Paramount Pictures | Jim Carrey je blázon. Dokáže zahrať ktorúkoľvek postavu priam dokonale a The Truman Show nie je výnimkou. Krásne myšlienkovite vystavený film plný prekvapení, production design je tu veľmi fajn a Peter Weir sa tu dosýta vybláznil. Nájde sa tu pár chybyčiek a koniec mi prišiel trocha prisladký. The Truman Show je ale aj tak bezpochyby poctivá filmárčina, ktorá si našla srdcia mnohých divákov. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Davideeeekkk

Po dlouhém odkládání tohoto filmu, jsem se konečně dokopal k tomu ho zkouknout. A... WOW. Geniální, dojemný film, s naprosto úžasným Jimem Carreym a se skvělou hudbou. Nemůžu nic vyčítat. Prostě WOW. ()

Heero

Vidět to v roce 1998 a né v roce 2022, tak jsem z toho totálně poprděnej, takhle je to v uvozovkách jen dobrej film, ale zato velice nadčasovej. ()

Lukoye

Špičková satyrický groteska o dnešní mediální společnosti v Americe. Truman je dítě adoptované filmovou společností, jež v největším ateliéru světa, tak dokonalému, že je nerozeznatelný od skutečnosti natáčí bez vědomí Trumena reality show jeho života. Uměle vytvořený svět imitující skutečný svět je pod totálním diktátem mediálních magnátů jež svojí vůlí a ekonomickými zájmy, tlaky a reklamou přetváření Trumanův život tak aby jim to nejvíce vyhovovalo. Bez jakéhokoliv morálního apelu přetváří Trumanův život podle sledovanosti. To že o tom Truman nemá ani páru dělá z filmu skvělou, velice hořkou alegorii současné společnosti, u které je často velice spekulativní do jaké míry si je vědoma toho příslovečného "světa za ateliérovou zdí". Lidský život zkrátka nejde znásilňovat mocenskými zájmy bez vědomí zůčastněného. Jde o chytré kritické dílko jež se hrdě může postavit do řady mezi filmy 1984 či Hlava XX. Truman postupně objevuje pravda, pomocí malých omylů (chyb v matrixu) a začne si uvědomovat svojí omezenost a stále více pociťuje potřebu svobody, pravdy a lásky jelikož všechny tyto emoce jsou v jeho světě vytvářeny podle scenáře placenými, tím pádem pokryteckými herci. Scénaristovi a režisérovi se povedlo natočit inteligentní kritické dílo o zaslepenosti konzumní společnosti, která si vytváří svět jež má smysl jen sám pro sebe a uvnitř sebe funguje podle svých vlastních vykonstruovaných zvrhlých norem z pozadí diktovaných šedými eminencemi ekonomické, politické a militární sféry. Bravo tomuto snímku. Náprava a cesta ven je možná. ()

Šmoula

Perfektní film, který mě svým dějem naprosto připoutal k obrazovce. Vynikající příběh, který bych se nebál ještě déle natahovat a napínat diváky s rozuzlením života, který žije ve fiktivním městě. Škoda jen, že jsme se v samotném závěru filmu nedočkali šťastného shledání dávné lásky, která nebyla předstíraná. ()

Kesiak

Excelentný scenár, excelentný režisér a všetko okolo toho (herci, hudba, kamera ...) = Truman Show. Tento film nám okrem iného pripomína, ako sme obmedzení a čím všetkým nás svet môže klamať. Istým spôsobom mi rozšíril periférne videnie skutočností...a zasiahol veľmi citlivo a kultivovane. Hudobná zložka filmu úchvatná. Jeden z najlepších filmov 90. rokov aj s Americkou krásou, Matrixom. ()

Baemays

Filmový plátek, na který jsem byl velmi zvědav. Jeho jednoznačná originalita spočívá v námětu. Otázka, kam je dnešní komerční svět schopen zajít – adoptovat si dítě a použít jej v reality show, se pro mě nezdá být až tak absurdní, což je dost hrozné. Ovlivňování druhých prostřednictvím masmédií a de facto manipulace s člověkem je asi nejzásadnějším tématem filmu. Postava Trumana, který je nevědomky hlavním aktérem reality show v podání Jima Carreyho je výtečná, stejně jako postava Christofa, producenta reality show, v podání Eda Harrise. Řekl bych, že film nabízí velké zamyšlení nad dnešním světem a je ve skutečnosti hlubší než se může na první pohled zdát. Ve filmu vidíme, jak každý Trumanovi fandí, aby z oné fikce utekl, jaký je to chudák, nicméně oni sami si neuvědomují, jak jsou masmédii ovlivněni a jak jsou na oné reality show závislí. Film, který má hlavu a patu a považuji ho za jeden z nejosobitějších filmů, co jsem viděl. ()

TomasKotlant

Kdysi jsem viděl jenom závěr, který mě zaujal, ale shlédl jsem to celé o hodně později. Bohužel jsem zjistil, že krom originálního schématu a povedeného závěru film po zbytek stopáže jen bloudí v zamotaném kruhu. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall