StaryMech

Sám příběh je natolik mrazivý a dojemný (a z časového odstupu čím dál bližší skutečnosti), že unese i Weirovy úlitby Hollywoodu a Carreyho opičiny. A obojí šmírování Trumana - to pranýřované televizní i ceněné filmové - hladce vklouzne do nabídky zboží, které žije z naší potřeby ubavit se k smrti. ()

Jan.Racek

Neuveřitelně originální film,který mě chytl za srdce! Jim Carry se pro tuhle roli narodil a neskutečně jsem ten film prožíval, jak radost tak i smutek a hlavně myšlenku filmu,kde celý jeho život byl lež. Opravdu unikátní film a zařadím ho mezi sve top,kde navždy zůstane. 100%!! ()

KiR0

Jim Carrey není mým oblíbeným hercem... Dá se říci, že se filmům, ve kterých hraje, vyhýbám... Truman Show je ale film, kvůli kterému jsem musel na tohoto herce změnit názor... Postava, kterou v tomto filmu hrál, byla tak výborně zahraná, že se na tento film rád opět podívám.... ()

LiSaiFun

Nějak nesdílím všeobecné nadšení. Námět je samozřejmě zajímavý, ale zpracování takové prvoplánové a blboučké. Aby ti, co čučí na reality show měli možnost povzdechnout si: "Ach, jací jsme to ale povrchní! ... Co dávají na jiném kanálu?" ()

Salsecnew

Titul, jenž nabízí zamyšlení, jestli nežijeme v nějakém Matrixu. A skutečně, ani zvířata v ZOO si neuvědomují, že by měla žít někde jinde, protože nic jiného ani nepoznala. A stávají se vám v životě nějaké ,,náhody"? Jaktože do sebe kolikrát spousta věcí zapadá a stane se to právě vám, i když je pravděpodobnost 1:100? Možná, že žijete v Truman Show a nic není náhoda. ()

dendev

TRUMAN SHOW mal geniálny námet, ktorý bol takmer spracovaný geniálne. Problém je ale v tom, že niektoré časti filmu, hlavne tie, ktoré zobrazujú, ako ľudia ''cítia'' s Trumanom, pôsobia strašne naivne (zároveň by som sa aj kludne zaobišiel bez scény, v ktorej ''pán spravodajca'', pri rozhovore, neustále lezie do prdele postave Eda Harrisa), to je zároveň ale aj jediný problém, ktorý s filmom mám. Herecké Výkony hlavného tria (Carrey, Linney, Emmerich) sú úžasné a Jim Carrey ma týmto filmom definitívne presvedčil o tom, že dokáže zahrať čokoľvek. Atmosféra filmu je veľmi mohutná, niektoré scény sú veľmi emocionálne a to celé skvelo upevňuje soundtrack od Burkharda von Dallwitza. 80% ()

megacik

Ďalší z "TOP" filmov, ktorý z duše nenávidím. Carrey konečne hrá v nejakom "serióznom" filme, kde nepotrebuje tie svoje grimasy, aby sa mohol predviesť. Na druhej strane, uspávajúci dej mohli aspoň zosúladiť s hlasitosťou jednotlivých scén. V jednu chvíľu nič nepočujem a v druhej scéne mi ide vytrhnúť ušné bubienky. Ale to je tak typické pre filmy 20. storočia. Možno preto som niektoré scény ani nepochytil, už ma nebavilo stále nastavovať hlasitosť. Hľadal som tam aj nejaké prvky sci-fi, ale bohužial, nepodarilo sa ani to. Ak tým sci-fi obsahom mysleli ten nereálny trápny koniec, tak to ďakujem, neprosím si takéto kvázi sci-fi. Možno im však išlo o to, aby sa divák cítil trápne aj za tvorcov, tak heuréka. Ďalší problém, ktorý mám s filmom, je jeho názov. Neviem ako v Európe, ale v USA slovo Truman aj niečo znamená. Je jedno, či je to priezvisko alebo meno. To je ako keby urobili česko-slovenský film, a nazvali ho Dubček show, pričom v hlavnej úlohe by bol známy herec, hrajúci bezvýznamnú zápletku. Mňa by to teda dosť štvalo, a miestami by som si aj myslel, že zosmiešňujú známeho velikána. Ďakujem za zabitý čas, zabitých 100 minút, ktoré mi už nikto nevráti späť. ()

MrApik

Truman Show ve mně vyvolala řadu myšlenkových pochodů, což dokáže málokterý film. V průběhu filmu můžeme vidět špičkově důmyslnou reality show (a to "reality" je zde doslova), která "vězní" člověka už od samého počátku a umožňuje všem obyvatelům planety pozorovat život obyčejného člověka v podání Jima Carreyho. Velmi přesné se mi zdály scénky z reálného světa, kde nikdo nevedl prakticky normální život - všichni sledovali život někoho jiného a na svůj "zapomněli". Film obsahuje skvělé vtipné scény a role zpočátku naivního, ale chytrého člověka sedla Jimovi perfektně. Rozhodně mohu doporučit všem fandům kvalitních komedií s trochou ponaučení. ()

Rindi

Vypůjčím si citát: "Teda to muselo dát příšernou práci, a přitom taková blbost!" Možná před 20 lety bych měl jiný názor, teď jsem měl problém to dokoukat ... ()

Megahead

Z námetu filmu sa dalo vyťažiť určite viac + dej mohol byť viac dramatický a prepracovanejší. Miestami bol dosť monotónny. Neviem si predstaviť, že by sa našlo veľa divákov, ktorí by sledovali 24 hodín niekoho život, keď v skrátenej verzii ma to miestami nudilo. Aj keď možno by som bol prekvapený, veď dnešnej dobe reality show sú ľudia schopní sledovať kadejakú sračku, či už ide o "Farmu", "Svokru", "Mama ožeň ma" a neviem ešte aké iné žumpové relácie... ()

Gladi123456

Toto je presne ten typ filmu, pred ktorým je určite dobre si nepozrieť na neho trailer, ktorý v dnešných moderných časoch väčšinou povie všetko o celom filme. Toto som našťastie urobil, a film vo mne za nechal šteklivý pocit ešte veľmi dlho. Film je vlastne reality show o jednej jedinej postave, ktorú sa všetci snažia udržať stoj čo stoj vo veľkom hangáre, v ktorom je umelé slnko aj mesiac, práca, obyvatelia mestečka, a dokonca aj rodina hlavnej postavy. Hlavná postava kúsok po kúsku začína zisťovať, že tu niečo nesedí, a nežije svoj skutočný, ale naplánovaný život niekým iným. Samozrejme Jimmy Carrey- Truman srší vtipom aj v tých jeho biednych časoch . ()

MaxBodycount

"We accept the reality of the world with which we're presented. It's as simple as that." Brilantný kúsok používajúci premisu najdokonalejšej reality show ako zásterku pre meditáciu o médiách a ich vzťahu k realite a jej obyvateľom je zároveň ďalším z cenných dôkazov Carreyho hereckého talentu. Ten v úlohe symbolicky pomenovaného Trumana hviezdi a stáva sa tak jedným z hlavných dôvodov toho, že si film dokážete krásne užiť aj v jeho prvej - dramaticko- komediálnej - rovine a dodatočnú hĺbku prenecháte obrýleným uzdisráčom obdarovaným impenetrabilným slovníkom a kvantami času na piplanie sa v obskurných filmečkoch z ugandskej produkcie, ktorý by Vám prezradili čo-to o vizionárskej sile Niccolovho P.K. Dickom ovlivneného scenára aktuálneho aj v 21. storočí frakturovanom mikrosvetmi sociálnych sietí pod kontrolou tvorov ako Mark "Nexus-6" Zuckerberg. Živo si predstavujem ako znovuobjavenie tohto diela nakopne zástupy digitálnych hashtag warriorov pod heslom "#JeSuisTruman". ()

konjuh

Film, který pro někoho může být o tom a pro druhého zase o úplně něčem jiném. A nebo, po letech, když na něho koukáte znovu, tak si uvědomíte, že ho vnímáte z trochu jiné perspektivy než dřív. Ani nevím, kolikrát jsem Trumana viděl a vždycky mě něčím dovede překvapit, vždycky si v něm najdu něco nového, co mi dřív uniklo a nebo jsem to něco dřív prostě nebyl schopný vidět. A hlavně, i po těch letech, je to stále stejná zábava. ()

SNCIS

"Sponzoři s námi chtějí zrušit smlouvy!" - "Proč? Takhle máme mnohem větší sledovanost než kdykoli předtím!" - 50%. ()

Sejkorka

Tak jsem to měl napsaný a neuložil, znovu a stručně. JIm Carrey, první Oskar (údajně první "neblbá" role). Reality show jakožto úkaz degradace lidského mozku . Natascha McElhone spletená s Kelly Macdonald (Harry Potter,Trainspotting..) PODRUHÉ 17-3-24 stejné dojmy. Trochu to připomíná Městečko Plaesantville. Režisér Peter Weir má ve filmografii v podstatě jen červené puntíky (např. Společnost mrtvých básníků). Jim Carrey v nenablblé roli je opravdu třída. ()

Marcel25

Výnimočný humanistický film. Výborná réžia Petra Weira a taktiež aj výkon Jima Cerreyho, ktorý tu ukazuje aj svoju dramatickú rovinu svojho talentu. Film však pre mňa primárne tiahne silný príbeh a sonda do života človeka, ktorý je orámcovaný avšak bezpečný ako prevedenie myšlienky pohodlného života, verzus dobrodružného nevedomia toho, čo bude ďalej v živote, ale za to v slobode, je to, čo ma na filme tak silno zasiahlo. Neopakovateľný zážitok, ktorý dokáže na pomerne dlhú dobu donútiť človeka rozmýšľať aj nad svojim životom, ktorý často krát býva "uväznený" v pohodlnom nevedomí a snáď aj informačnej bubline. K tomu všetkému je film výbore natočený. ()

Humanusdratus

Dal bych 5 hvězd, ale nemám rád Carreyho, navíc mi ve filmu chyběla lepší hudba. Až příliš nesympatických postav, ale chápu, že to tak bylo nastaveno schválně. Odraz kruté reality, tvůrcům patří má poklona. Stydím se, že jsem neviděl již dříve. Zařadil bych do naučných filmů. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall