Bitva u El Alameinu

• Česko Bitva bez návratu (více)

Německá vojska se rozvíjejí v severní Africe, britská armáda zahajuje mohutný protiútok. Generál Rommel - liška pouště - ustupuje. V tomto vypjatém okamžiku vstupuje na scénu divize Folgor. Divize italské armády, podřízená německému velení. Statečnosti mužů, kteří jsou ochotni obětovat své životy v zuřivé pouštní bitvě proti armádě nepřítele, která se snaží za každou cenu zpomalit jejich postup. Vysílení italští vojáci s holýma rukama proti britským tankům se řídí heslem „Přes nás neprojdou“. (Řitka video)

MickeyStuma

Italové byli na straně fašismu, to je historický fakt. A tak je pro italské filmaře velice těžké natočit válečný film. Pošramocená pověst se prostě napravit nedá. Přesto se toho faktu nijak zarputile nebrání a pokoušejí se do takových příběhů vtěsnat přeci jen trochu té lidskosti. Tento snímek pojednává o italské jednotce v severní Africe, která je pochopitelně podřízená německému generálu Rommelovi, a která bojuje proti britské armádě a tankům snažící se zpomalit jejich postup. Vojáci mají strach, nemoce, žízeň a hlavně nechuť bojovat a zabíjet. Snímek je plný bojů, které jsou choreograficky i pyrotechnicky velice dobře ztvárněné. Tanková bitva je vrcholem celého díla. Scénář je propracovaný a jedinkrát se neodchýlí od tématu. Hrdinství vojáků je nezpochybnitelné z jakékoliv strany barikády. Oni jen poslouchali rozkazy a tak i s nesouhlasem dělali pouze to, co jim bylo nařízeno. Svojí nezpochybnitelnou kvalitou se tento film může bez problému řadit mezi velkofilmy ukazující absurditu války. A historická fakta v tom nehledejme. Jde jen o příběh, jakých mohou být tucty. ()

ecis

Pre mna priemerna europska koprodukcia, z ktorej citit mensi rozpocet. Snaha sa ceni a napriek vsetkemu film ubieha rychlo. Sceny su doveryhodne, hoci s nie monumentalnymi trikami ci vypravou. Ale vzhladom na rok vyroby sa mi to pacilo; a radsej uprednostim nieco normalnejsie europske pred prehnanou, akcnou, preamerikazovanou "ryanovkou". ()

rivah

Seriózně pojatý válečný snímek z afrických bojů, přičemž v centru dění je italská jednotka zoufale bránící své postavení. ()

Tormentor665

Tento kousek mi přijde z italské válečné béčkové a horší produkce možná nejlepší. Snaha o nějakou psychologii, i když ne zrovna vydařená, stojí za ocenění. Navíc se na film i docela dobře kouká. Krotě toho provedení bitevních scén mi to nepřijde zas o tolik horší, než americká béčková válečná produkce. ()

karlos-rio

první válečnej film kde z italů nedělají naporsté pitomce,a naopak jsou zde oni jako hrdinové, akorát ty jejich chochole na přilbách to je fakt tragédie :-) lepší průměr, celkem zajímavý příběh,dobře obsazené role, žádné trapné a zbytečné momenty ()

carl.oesch odpad!

Asi to nejhorší, co jsem na poli válečného filmu viděl. A přitom jsme s e na tenhle film tak těšil, odkojen sovětskou "válečnou" filmovou školou jsem hltal vše, co se týkalo i jiných front, ale.....už nikdy více. Teatrální, hloupé a hlavně nepravdivé. Kdyby byl tenhle film jenom trochu pravdivý, pak Montgomery nemohl vyhrát. ()

Branicky

Klasický válečný film z prostředí války v severní Africe. Líčí Italy jako hrdinné vojáky a také jako oběťi záchrany německých vojsk. Z filmu je výrazně cítit snaha o vylepšení obrazu italského vojáka. Jejich tragický konec je přičítán Němcům. Zde je myslím na místě si připomenout, kdo si s celým severoafrickým dobrodružstvím začal ve snaze o vytvoření Itálie jako středomořské mocnosti číslo 1?... ()

Oxik49

Tak trochu netypický válečný film. Netypický tím, jakou stranu primárně vyobrazuje. Kvalita efektů a scénáře tak nějak odpovídá době vzniku a nejedná se o nic převratného. A vůbec, film má kupu nedostatků. Vše, co mi leželo na srdci, navíc již napsal Stanley. Chválím však výtečně zvoleného představitele Montgomeryho. ()