Con Air

• USA Con Air (více)

Průzkumník americké armády Cameron Poe si odseděl osm let za zabití opilce, jenž ohrožoval jeho těhotnou ženu. V den svého propuštění na svobodu se ocitne ve vězeňském letounu spolu se zločinci nejhrubšího zrna. Ti se pod vedením inteligentního, ale psychopatického vraha Cyruse pokusí o hromadný útěk. Cameron, považovaný ostatními trestanci za spojence, je jediným mužem v letadle, který může celé akci zabránit. Kromě nastolení spravedlnosti mu jde především o to, aby se po letech odloučení shledal se svou ženou a s dcerkou, kterou ještě nikdy neviděl. Cameronovi se podaří navázat spojení s policistou Larkinem, ale souboj s vyvrheli toho nejhrubšího zrna musí podstoupit jen on sám! (TV Nova)

gudaulin

I když hodnocení starších filmů měnívám po opětovném shlédnutí poměrně často, nestává se, abych počet hvězdiček navyšoval. U Con Air učiním výjimku. Nejde o nejlepší akční snímek 90. let, ale o ideální příklad, na kterém se dají popsat všechny klady i zápory příslušné žánrové produkce amerických studií v 90. letech. V tom filmu najdete všechna myslitelná klišé, která se v akční produkci devadesátek používala, všechny pokleslosti a naivity seřazené úhledně vedle sebe, ale zároveň pochopíte, v čem spočívalo jejich kouzlo. Velkorysá a vysoce profesionální produkce, využívání kvalitních charakterních herců, profesionální režie se setkává s toporností rádoby hvězd, scénáristickými kotrmelci a přitroublými scénami. Nicolas Cage se svým zoufale omezeným hereckým rejstříkem tady nechtěně dosahuje podobného výsledku jako Bruce Willis, který je přitom herecky o několik levelů výš. Cageova nemohoucnost prostě baví stejně jako Wilisův nadhled. V případě Con Air bych nemluvil o vysoké kvalitě, ale o slušné zábavnosti. Celkový dojem: 55 %. S odstupem let si lze vychutnat padoušství Johna Malkoviche a neodolatelnou miniaturu masového zabijáka Steva Buscemiho. ()

choze

CON AIREM stvrdil Cage svůj nově nabytý statut akční hvězdy, osiřelý Bruckheimer statut čerstvě samostatného hitmakera a videoklipařská kometa West, že přeskočit v jeho případě nízkorozpočtové testovací kolo jménem MIZEROVÉ, kterým si musel projít Bay, si plně zasloužil. A společně se tak postarali o jednu ze dvou akčních pecek léta 97 (druhou jménem TVÁŘÍ V TVÁŘ obstaral John Woo), s nejlepší hereckou slezinou dekády, over the top akcí, ultrařízným soundtrackem a ultrasuchými hláškami. ()

Gilmour93

Zachraň se, kdo můžeš, medový Cage v letadle! Áčkové obsazení, Béčkový příběh Bayova typu, C-isterna úmyslně over the top patosu. Viděl jsem od Nicolase spousty bídných hereckých představení, ale tohle suverénně vévodí. Když toho velikonočního zajíčka nestačil zneuctít Danny Trejo, měl si ho vzít do parády Garland Greene (i když ten by si ho vzhledem k svému naturelu spíše vystavil doma na poličce).. ()

Hal_Moore

Spolu se Skálou, Nebezpečnou Rychlostí a Smrtonosnou Pastí nejlepší akční film minulého století. Nicolas Cage s dlouhou hřívou je zatraceně cool, jeho herecký projev je jak z 80. let. John Cusack tady na sebe upozornil, že umí hrát i ve filmech, kde se na herectví moc nehledí. John Malkovich je záporákem k pohledání, vždyť taky zabil víc lidí než rakovina. Trevor Rabin složil výraznou dunivou hudbu, s trochou kytarových motivů, která k filmu sedne asi lépe, než k odpolednímu samostatnému poslechu. Simona Westa je škoda, že si pošramotil pověst Tomb Raiderem.... Alespoň u mě. ()

Lynn

John Malkovich je můj nejoblíbenější záporáckej herec. V těhle rolích je fakt hustej, že mu prostě nejde nefandit. A nejinak je tomu i v Con Air. Krom toho jsou tu i další vynikající herci (Cage, Buscemi), akce je taky docela podařená (až na ten závěr). Takže 4* zaslouženě. ()

sportovec

Vcelku slušný příběh s náznakem skutečné kvality se v poslední čtvrtině postupně propadá do akční rutiny. Výborné herecké obsazení i dobrá režie ztroskotávají na kasovně založeném scénáři. Sám jsem zvědav, co se o tomto filmu bude říkat za dalších 15-20 let. ()

Aluska88

Tento let měl hodně silný a hlučný motor. Drsně našlapaný vzdušný drive, prošpikován ostrými, cool hláškami, které pronáší ultra frajerská banda těžkých "badassů." Pracovitý a zásadový John Cusack, otcovsky drsný Nicolas Cage a opět nehorázně charizmatický, chytrý padouch v podání Johna Malkoviche. Mé pozornosti také neunikl Mykelti "Bubba" Williamson a Ving "Marsellus Wallace" Rhames a jako závěrečně na scénu vstupující, obávaný sériový vrah Steve Buscemi, který nebyl příliš mluvný, ale pokud se rozhodl něco pronést, stálo to za to. A taktéž ještě zmíním stylově velmi pasující a sluchu lahodící podmanivou hudbu. Celkově je kriminální osazenstvo letadla velmi charakterní a různorodé. To mě přivedlo na myšlenku, jak na sebe zločinci navzájem pohlížejí. ()

genetique

Fúú, no tak k tomuto nemám komentár! Skvelý scenár, bez ohraných scén a plný nečakaných okamihov. Parádny akčný nadupaný film, ktorý sa kedykoľvek vyrovná peckám ako 'The Rock', či 'Face/Off'. Cage sa vyznamenal, a aj kvôli tomuto filmu patrí k mojim naj hercom, a role podobného charakteru mu seknú oveľa viac ako komédie, v ktorých začínal. Malkovich, Buscemi, Trejo si svojich psychopatických maniakov bravúrne vychutnali, takých chlapíkov stretnúť na ulici, tak mám v gatiach. 100%. ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný film s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe. Má veľmi dobrý príbeh o bývalom vojakovi, ktorý za neúmyselné zabitie skončil vo väzení a teraz po rokoch už konečne ide domov, pričom sa nevie dočkať svojej ženy a dcéry, ale letecký špeciál s tými najnebezpečnejšími väzňami na palube skončí v rukách väzňov, ktorým sa podarí nad ním získať kontrolu, čo situáciu bývalému vojakovi veľmi skomplikuje, ale chce na palube zostať, aby chránil priateľa a nevinný personál. Spracovanie sa mi páči, prakticky jediné, čo mu môžem vytknúť je to, že hlavný hrdina tu nemá na celkové riešenie situácie až taký veľký vplyv, ako v bežných akčných filmoch, tu väčšinou skôr robí iba maličkosti, ale inak je dej po celý čas veľmi zaujímavý, výborne dynamický a bez hluchých miest mu to vydrží až do konca. Akcie je tu len priemerné množstvo a vo svojej kategórii aj je celkom vydarená. Ale ako je to pri spracovaní, tak to musí byť aj pri akcii, takže hlavný hrdina tu toho moc neurobí, má tu dve, tri doslova pársekundové bitky a párkrát vystrelí, ale inak sú to rôzne veľkolepé scény s lietadlami a inými dopravnými prostriedkami, ktoré sú skvelo natočené a plné kvalitných explózií. Najviac sa mi páči všetka akcia v strednej časti filmu počas poškodenia lietadla. Herecké obsadenie je perfektné, výborný Nicolas Cage v hlavnej úlohe, ale najväčším kladom filmu je rozhodne perfektný výber záporákov, ktorý ťahá film ako John Malkovich, Ving Rhames, Steve Buscemi, Danny Trejo a podobne, pričom majú množstvo perfektných hlášok a nesklamú ani zvyšné postavy, obzvlášť, John Cusack a Colm Meaney. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, len škoda, že podobnú kvalitu už Simon West nezopakoval. Con Air je jeden z najlepších amerických áčkových akčných filmov deväťdesiatych rokov, na ktorý sa dá pozerať stále. 79% ()

Madison

Face Off - Skala - Con Air - vôbec najlepšie filmy Nicholasa Cagea a najlepšie akčné filmy druhej 1/2 90tych rokov. Čo viac si fanúšik akčne-príbehového filmu môže priať? Od začiatku sa film sekvenciami "západu slnka či dynamickej hudby" prikláňa k bayovskej štylizácii, má parádnych záporákov - keď sa na plátne objaví Malkovich a Buscemi, hneď s napätím očakávate, čo sa bude diať, perfektné akčné intervaly a zároveň dobre položenú emotívnu látku, všetko je to zasadené do prostredia, kde jedna napínavá scéna strieda druhú. Milujem tieto presne načasované akčné filmy, v ktorých - ako práve mnohí kritizujú - ide všetko krásne a do bodky spĺňajú hollywoodsky potenciál.... PS: Niektorým vadí.., čítam dobre... klišé?! Ale, prosím vás, zakážme Hollywoodu produkovať 99,9% filmov, pretože diváci jednoducho neznesú "klišé". Toto je premakaný akčný film s čistokrvnou bayovsky zábavnou odozvou na diváka a nie sofistikovaná nolanovka! ()

Hakha

Naprosto výborná vypalovačka, která po každém novém zhlédnutí zraje jak víno. Akční nářez s excelentním obsazením, kde herci hláškují snad v každé scéně. Jeden z mých top akčních filmu se skvělým soundtrackem, který nemohu hodnotit jinak, než 5 hvězdičky.... „…to poslední co malá Casey ucítí, bude můj smradlavej dech….“ ()

LihO

Nicolasovi Cagovi tá rola vôbec nesedela, no za to Steve Buscemi v role psychopata, tak to bolo presné :D. Vďaka Cusackovi, dobrej hudbe a vydareným efektom sa na ten film celkom dobre pozerá. ()

ScreamJay

Bezkonkurenčeně jeden z nejlepších akčáků druhé poloviny devadesátých let. Skvělé tempo, skvělé záběry kamery, skvělá muzika a hlavně skvělé herecké výkony. Nedokážu si představit nikoho jinýho v roli Camerona Poea, než práve Nicka Cage, který svou roli zvládl s galancí sobě vlastní. Moc se mi líbilo představování jednotlivých postav, jakožto zločinců. Tudíž se z filmu nestala druhořadá střílečka a mlátička, ale film co má příběh, co má i svoje dobře ukryté poselství. A jedním z nich je síla přátelství, to pouto co vám leckdy zachrání život, co vám dokazuje den co den, že na tomhle světě nejsme sami a že je někdo, na kom nám záleží. Stejně jako Cameronovi na svým kámošovi. A pak, druhým pohledem, druhým posláním je síla rodiny, ta síla co dokáže člověku pomoci překonat nepřízeň osudu, co ho žene dál a dál, ať už je k němu osud kdoví jak nespravedlivý. Film je plný kultovních scén, kultovních hlášek a to nejen od Johna Malkoviche. Jen škoda, že Dany Trejo opustil letadlo a něco možná nepodstatnýho tam zapomněl. Přistání s tímtéž letadlem uprostřed Las Vegas, průlet odtržené vrtule skrz trup letadla, to sou zcela vrcholové okamžiky. Navíc rozbít bank se dá několika způsoby, ale ten s nárazem čumáku onoho letadla zdá se být neojriginálnější. Na závěr lze říct ještě jednou škoda, že Cyrus nestudoval ve vězení taky na kuchaře, neb by se mu recpt na klasickou tlačenku hodil. Tenhle film lze buď zbožňovat a nebo nikoliv, asi neexistuje třetí varianta. ()

Le_Chuck

Mňa len zaráža, čo sa s Westom po tomto filme stalo, že začal točit také sračky. Toto je akčný bonbónik, plnený sladučkou akčnou polevou až do záverečných titulkov a bez zalepených prstov. ()

Kaka

Další z velkých akčních filmů druhé poloviny devadesátých let. Na rozdíl od ostatních má Con Air výhodu v tom, že je poměrně originální, naprosto nepředvídatelný a nechybí mu ani zdravá nadsázka a spousta skvělých hlášek. Plejáda skvělých herců je naprostou samozřejmostí. Vévodí jedinečný Nick Cage. Neumím si tu představit nikoho jiného. Ovšem i Malkovich byl fantastický. Nesmí chybět spousta výbuchů, strhující akce, trochu romantiky - ano nejkrásnější scéna je ta konečná. Jedna z těch nostalgických vzpomínek na léta devadesátá, které se již nikdy nevrátí a které máme tak rádi. ()

Spiker01

Con Air je jedna z mých srdcovek. A že devadesátky byly na takové filmy více než plodné. V době prvního zhlédnutí jsem se o filmy obecně moc nezajímal, takže jsem o nějakém Westovi nikdy neslyšel. Ovšem jakmile jsem se dozvěděl, že to režíroval, tak se dostal do mé top desítky. Con Air je opravdu vynikající film po všech směrech : skvostné obsazení (v porovnání s mou druhou srdcovkou, Skálou, to nejsou tak zvučná jména, ale všichni do svých rolí perfektně pasují), neexistující scénář, dialogy, pak určitě nějaké ty bídné CGI efekty, no a pak samozřejmě Nicolas Cage. V dnešní době se modlím, aby dostal nabídku na nějakou pořádnou pecku (haha), která by ho opět vyzdvihla na vrchol. Tento film nemá chybu a já na něj nedám dopustit, esence tehdejšího Bruckheimera...100% ()

sud

Napoprvé jsem byl téměř nadšen, s dalšími opakováními jsem vystřízlivěl. "Con Air" je bezesporu dobrý, ale ne více než průměrný akční film. Zábavné a napínavé to je, ale neshledal jsem zde nic, co bych už neviděl někde jinde. Nicolas Cage předvedl svůj slušný standart, snaží se seč může, jenže pro mne je hlavním (a teď už možná i jediným) tahounem filmu Steve Buscemi. 50%. ()

Tyler

Nick Cage s vlající hřívou,napumpovanými svaly a svým typickým výrazem zoufalství v očích.Banda ultratěžkých zločinců všeho druhu.John Malkovich,Ving Rhames,Danny Trejo a Steve Buscemi.Agent John Cusack.Prostě hvězdná společnost v super akčním spektáklu.Neředěná zábava. ()

Falko

Po tom, ako Nicolas Cage natocil tento film a v jeho filmografii som zbadal pred tymto filmom v TVARI V TVAR (1997) a SKALU (1996), povazoval som Cagea za novu akcnu hviezdu 90-tych rokoch a myslel som, ze si bude vyberat iba podobne ulohy. Avsak mylil som sa, bola to len zhoda nahod troch superakcnych filmov za sebou, pretoze hned po tom natocil romanticku fantasy dramu MESTO ANJELOV (1998) s Meg Ryan :-) Ale naspät ku Con Air. Skvely scenar, skveli herci, skvela hudba. Kto by mohol este lepsie zahrat najväcsich zlocincov sveta, ako Malkovich, Rhames, Buscemi alebo Danny Trejo a dalsi? Som si vedomy toho, ze sa najdu samozrejme aj ini herci rovnakeho kalibru, ale vyber bol velmi dobry. John Cusack bol sympatak hned od zaciatku a hlavne aj vdaka nemu a Cageovi si udrzal film vysoku kvalitu. Reziser Simon West mozno videl Bayove predchadzajuce filmy MIZEROVE (1995) a SKALU (1996) a mozno si aj odtial zobral priklad, ako treba natocit kvalitny akcny film alebo ze vzdy su krasne zabery pri zapadajucom slnku a o zavere ani nehovorim. Som rad, ze som si po tolkych rokoch opät zopakoval tento skvely akcak, pretoze na kvalite vobec nic nestratil ani dnes... 20.11.2010 _______ Nicolas Cage - (Cameron Poe) +++ John Cusack - (Vince Larkin) +++ John Malkovich - (Cyrus ´Virus´ Grissom) +++ Ving Rhames - (Nathan ´Diamantový pes´ Jones) +++ Steve Buscemi - (Garland Greene) +++ Colm Meaney - (Agent Duncan Malloy) +++ Rachel Ticotin - (Sally Bishopová) +++ Danny Trejo - (Johnny ´23´ Baca) +++ Produkcia: Jerry Bruckheimer, Jonathan Hensleigh +++ Hudba: Mark Mancina, Trevor Rabin +++ ()

castor

Už jenom úvodní nájezd na známé to logo producentské továrny na prachy Jerryho Bruckheimera vhání husí kůži. Popcornově démonická podívaná (co chutná i počtvrté, popáté…), které nechybí spád a černý humor, dokonale propracované akční sekvence (střet národní gardy a trestanců v poušti) a v neposlední řadě herecký ansámbl, který snímku může leckdo závidět. Hvězdy nezávislých produkcí v prachama naduté akční podívané? No, není to paráda? Sice chybí pevnější režijní vedení jako v případě Skály, ale mám tak trochu strach, že obdobné akční pecky (Smrtonosné pasti, Tváří v tvář, kousky Michaela Manna) patřily výhradně letům minulým a jen tak někdo ze současných akčních specialistů se k nim zdaleka nepřiblíží. Akční žánr dneška (2006) prezentují nadrealistické, pitomě sestříhané a úsměvné exhibice, ve kterých se každý tváří jako největší bourák a scénáristům hodně ujíždí rukopis od logiky. Zároveň škoda talentovaného Simona Westa, který poctivou akční zábavu vyměnil za bezduchou Laru a na své začátky zatím ani zdaleka nenavázal. Nadprůměrný skvost, v závěru samozřejmě už hodně přitažený za vlasy. ()

Vrcholný Nicolas Cage

17.05.2015

Cage vs. Cusack v mrazivé divočině

Cage vs. Cusack v mrazivé divočině

28.07.2011

Hráli spolu v Con Air. A opět budou stát proti sobě, ale namísto popcornové akce je čeká krvavý thriller inspirovaný skutečnými událostmi. John Cusack si ve filmu The Frozen Ground zahraje jednoho z… (více)

Režisér pro Expendables 2

Režisér pro Expendables 2

20.06.2011

Původně chtěl film režírovat sám Stallone, ale nakonec se rozhodl předat žezlo. Osud pokračování hitového krváku tak přechází do rukou Simona Westa. Ten má pořád pověst „režiséra Con Airu“ (jednoho z… (více)