Kabinet doktora Caligariho

• Německá říše Das Kabinett des Doktor Caligari (více)

V době pouťových atrakcí přijíždí do městečka Holstenwallu doktor Caligari (WERNER KRAUSS) se svým vystoupením. Předvádí v něm věštecké schopnosti náměsíčníka Cesara (CONRAD VEIDT), kterého ovládá pomocí hypnózy. Jeden z přítomných přihlížejících se Cesara zeptá, jak dlouho bude ještě žít a Cesar odpoví, že do svítání. Druhý den je dotyčný mladík nalezen zavražděn a stopy vedou k Cesarovi...

CABINET DOKTORA CALIGARIHO bývá označován jako první expresionistické dílo. Jeho kouzlo spočívá především v nevídaném řešení výtvarné scény, kterou obstarala skupina mladých avantgardních umělců DER STURM. Dokonale vytvořili fantaskní dekorace pokřivených zdeformovaných ploch a celkový dojem nereálného světa, který spolu s vypjatými hereckými výkony, výrazným líčením herců a bizarní kombinací světel a stínu dodává snímku potřebnou působivost.

Caligari by se dal chápat i jako metafora pro poválečné Německo, plné obav a znepokojení z nastalé situace a strachu z budoucnosti.Caligari má představovat tehdejší systém, státní autoritu a Cesare je jen loutkou v jeho rukou, která plní rozkazy a v zájmu věci i umírá... (caligari)

TERRORDROME

Najväčším tromfom doktora Caligariho sú všetky tie pokrivené a pokrútené štúdiové kulisy, tie sú naozaj fascinujúce. Taktiež príbeh je veľmi slušný a pekne vygradovaný, s nejakými tými nečakanými zvratmi. To všetko je OK, ale za takým Nosferatom to predsa len zostáva, pretože sa to napriek kratšej stopáži ťahá ako žuvačka a hlavne v prostrednej časti sa tam všetci tí herci vykrúcajú v dlhých záberoch a nemo diskutujú. Na svoju dobu asi geniálne a zásadné, ale tak trochu nudné. ()

barcaacrab

Výtvarná scéna, hudba, námět, herecké výkony, všechno výborný, ale stále mi film nechával chladnou. Jenže po posledním scéně musím dát čtyři. Nenapadlo mi, že by to mohlo skončit takhle dobrou metaforou. Musím přiznat, že jsem byla velmi mile překvapena. A věřím tomu, že by mi před desítkami let nenechal doktor Caligari v klidu spát. ()

Paldiny

Robert Wiene bol prelomový režisér a s Kabinetom sa mu podarilo dovtedy niečo nevídaného, skĺbil film s umením. A vedzte, že úchvatná výtvarná stránka zatieni aj korytnačí vek. Originálne expresionistické kulisy pomáhajú dotvárať zakrivený pohľad do nelichotivej budúcnosti a použitá metafora nadvlády je pre svoju dobu rovnako šokujúca ako nadčasová. Čo do príbehu, ten vtiahne do diania detektívnou zápletkou s démonickým doktorom, pričom sladká čerešnička si nás počká so zvratom, ktorý predstavoval vtedy revolúciu finálnych rozuzlení a nestráca na údernosti ani dnes. Kabinet pomáha meniť pohľad na éru nemého filmu. ()

Rozjimatel

3,5  Bolo veľmi zaujímavé a poučné pozrieť si nejaký špičkový film z doby pred 100 rokmi, ešte z nemej éry. Pravdaže mimo grotesiek, ktoré sú všeobecne známe, tentokrát skôr nejaký vážny žáner. Najviac sa mi páčila scéna filmu, tie kulisy zošikmených domov boli ozaj pôsobivé, výborne umelecky stvárnené. Fajn bola aj celková atmosféra filmu, trochu kriminálna, trochu hororová, trochu mysteriózna. A hlavne príbeh bol veľmi originálny, s prekvapivým zvratom na konci filmu. Sprvu mi dosť prekážala tá prehnaná teatrálnosť v hereckých výkonoch, ale na konci filmu som pochopil, že to nebola vada, ale zámer. Tiež mi vtedy došlo, kde Martin Scorsese čerpal inšpiráciu pre svoj výborný film Prekliaty ostrov. ()

kapibara

Vynikající horor se skvělou výpravou,kostýmy apod. Ale úplně nejlepší je vidět skutečnou scénu a kulisy,které mají ve filmovém muzeu v Berlíně! ()

willis

Film z roku 1920 je těžké ohodnotit. Co mě bavilo jsou některé zajímavě řešené kulisy, a samozřejmě některé herecké výkony z dob němého filmu, kdy přehrávání bylo základem hereckého řemesla. Děj je v duchu strašidelných historek své doby, takže zábavy z téhle strany jsem si už tolik neužil. ()

gocatgo

Skvěle stylizovaná klasika, spíše expresionistického, než hororového ražení. Krásná pointa nakonec, démonický Veidt, neskutečné kulisy. Caligari působí spíše směšně ale uvědomme si že se jedná o 90 let starý film. Forma již dnes nic moc neříká, stejně jako výrazové herectví, ale obsah je přeci jen důležitější a ten je i dnes jednoznačně na 80 procent. ()

cuchillo

Videno s hudebnim doprovodem Please The Trees. Film byl skvely, doprovod uz tolik ne. Vizualni/vytvarna stranka filmu je uzasna, predci i tu rezijni. ()

Pawlisman

Skvělý příběh a ještě lepší zpracování. Oproti např. Upíru z Nosferatu - nesrovnatelné. Zábavné a strhující. 8,5/10 ()

Brejlil

Expresionismus rulez! Alespoň tak to vypadá. Vizuální stránka, kde je deformováno skoro úplně všechno, vítězí nade vším. Děj není příliš zvláštní, tento nedostatek je nahrazen úmyslně matoucí chronologií a naprosto nespolehlivým vypravěčem. Ani vysvětlení na konci nic nevysvětlí. Dekorace zpočátku vypadají spíše groteskně, postupně ale vzbuzují paranoidní pocit světa, který není úplně v pořádku. Je zajímavé, že jediné prostředí, které není postiženo úplnou deformací, je salón té mladé ženy Jane. Ale nebojme se, i ona se zařadí do světa deformity, kde nic není, jak má vypadat. ()

fshrbeny

První expresionistický film, co jsem viděl a na dalších 21 let asi i poslední, i když to bylo vcelku dobré, scénář na svou dobu (a koneckonců i dnešní) nebyl špatný, herci do svých roli seděli (obzvláště Caligari, který byl děsivě úlisný). A pak kulisy které byli jeden z hlavních důvodů, proč se na film podívat. A samozřejmě nakonec fakt, že se jedná o první z hororů. ()

Barbuchas

Hodně jsem se na expresionistický film těšila, jelikož se o této vlně hodně mluví. A byla jsem ohromená! Šlo o promyšlenou zápletku, o úžasné dekorace, které nás uvrhnou do tíživé atmosféry filmu. Řekla bych, že příprava musela být velmi složitá. Všechny ty geometrické podivně zakřivené dekorace musely výtvarníkům zabrat spoustu času. Díky nim se v podstatě díváme na film očima blázna. I scénář se zdá hodně propracovaný. A dobrou práci odvedli i maskéři. Takže se na filmu sešlo hodně schopných lidí, kteří se rozhodli, že natočí něco nového, neopakovatelného. ()

laserr

2/10. Po vizuální stránce naprosto úchvatné a vzhledem k pointě i smysluplné. Příběh je nicméně velmi prostý a i techniky, kterými je vyprávěn, jsou dnes již dávno překonané, o herectví němého filmu nemluvě. Výsledný zážitek je tedy rozporuplný, nicméně jako součást historie kinematografie je to samozřejmě povinnost. ()

embecka

Tento mysteriózny príbeh sa chvíľu tvári ako kriminálka, chvíľu ako thriller a chvíľu ako horor. Za príbehom som hľadala trocha viac, ako vo finále ponúkal. No hudba, kamera a kulisy boli na danú dobu naozaj na vysokej úrovni. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008