Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

genetique

Príjemnú, oddychovú romantickú komédiu s tak primitívnym scenárom, ale s ľahkosťou spracovania, hojnosťou vtipu, nadsádzky, a filmového intelektu, už nik nenatočí tak prirodzene a spontánne ako pán Wilder. Krásna spletitosť úprimnej romantiky, čierneho humoru a letnej exotickej dobrodružnosti. Prakticky to už chcelo len viac pristrihnúť minúty, aby bol tento celuloidový účes dokonalý. 85%. ()

Madison

Už úvodná lietadlová scéna s výmenou športiek za elegantné handry doplnená čerešničkou na torte v podobe pohoršeného biskupa, ma skvele navnadila. Tešila som sa ako malé dieťa na milujúcu sladkosť, Jack Lemmon mi učaroval od prvej chvíle, talianska ľahkosť mi opantala zmyslové orgány a chutný temperament ,,malej blonďatej tučky" Juliet Mills ma posadil na zadok. Ten príbeh je povzbudený skvelými scénami v hoteli, na rozhorúčenej skale s okoloidúcou loďou plnou navnadencov, k tomu ešte energická hudba talianskych rozmerov. Aj napriek toľkým kladom však nedokážem zabudnúť na prehnanú dĺžku a tvorcovia to so stopážou riadne prestrelili. Scenár chvíľami pohapkáva a film občas nepríjemne nudí. Skrátenie aspoň o polhodinu by mi výrazne zlepšilo dojem a napriek tomu, že som sa ,,zamilovala" do tej roztomilej blondínky, tento film bol chvíľami miernym sklamaním. 70% ()

Falko

Od Billyho Wildera je to zatial najslabsia komedia z jeho filmografie a to mam jeho filmy veeelmi rad. Hlavny dovod je zbytocne natiahnuta dlzka filmu a nudne dialogy. A co je najhorsie, vobec ma nezaujal dej o mrtvom otcovi, ktoreho telo bolo treba previest do USA na pohreb a vsetky tie opletacky okolo toho. V prvej polovici sa dej takmer vobec nepohol dalej, ale aspon tam bolo prijemne prostredie s peknou talianskou hudbou. Takze prepac Billy, u mna len 2 hviezdicky. ________ Jack Lemmon - (Wendell Armbruster, Jr.) +++ Juliet Mills - (Pamela Piggott) +++ Clive Revill - (Carlo Carlucci) +++ Edward Andrews - (J.J. Blodgett) +++ Gianfranco Barra - (Bruno) +++ Franco Angrisano - (Arnold Trotta) +++ Pippo Franco - (Mattarazzo) +++ Franco Acampora - (Armando Trotta) +++ Produkcia: Billy Wilder +++ ()

castor

Cynický Billy Wilder se znovu inspiroval divadelní hrou, která mu svou pevnou dramatickou stavbou poskytla oporu. Dá se říct, že znovu nešetří nikoho a nic. Ukazuje obraz světa tak, jak se mu jeví, přináší precizní řemeslo, neztrácí se v souvislostech a i po těch dekádách odstupu působí pořád svěže. Úspěšný syn úspěšného otce v Itálii zjišťuje, že nebožtík papá vždy každý rok na dovolené udržoval milostný poměr s ženou, se kterou nyní zahynul při autonehodě. Syn má zajistit převoz rakve za velkou louži. Setkává se nicméně i s dcerou nebožky. A z nenávisti se stává láska. Výsledek je dalším kousavým příspěvkem plodné spolupráce s Jackem Lemmonem, znovu je satirický, tentokrát se strefuje i do hodnot, které panují na Apeninském poloostrově. Tentokrát spíš na pomezí tří a čtyř hvězd, jindy mě Wilder prostě bavil víc. ()

Rex Mundi

Myslím, že FrodoF to povedal v kocke aj za mňa :-) Príliš dlhé, ale inak zlatá rom-kom klasika. Od kombinácie mien Wilder, Lemmon by sme nič mizerné určite nečakali. ()

D.Moore

Do nejmenšího detailu propracovaná komedie s úžasnou dvojicí Jack Lemmon a Juliet Mills a se skvostným Clivem Revillem v úloze profesionálního hoteliéra, který bez mrknutí vyřeší každý problém a spí až v zimě. Právě on mě bavil nejvíce. Píše se, že tenhle film je "téměř tak dobrý jako Někdo to rád horké". Hloupost. Je mnohem lepší. Navzdory stopáži baví od začátku do konce, z mnoha druhů humoru připravuje vyvážený koktejl, který se pije úplně sám.___P.S. Škoda, že na DVD se nedostal televizní dabing, ale zřejmě to nešlo kvůli přidaným (u nás dříve cenzurovaným) scénám. ()

troufalka

"Ať si ti zatracení cizinci klidně mluví jinou řečí, ale ať si k čertu zavedou jen jednu cizí řeč!"                                        Skvělá zábava. Prošpikované krásnými dialogy. Skládání puzzle ustolu! Nebo střelba v koupelně ... :o) Takhle vypadá film, který má době vystavěný příběh a skvěle napsané dialogy. ()

PinokKio

Nemanželské radovánky a dva mrtváci navrch .. prostě ideální dovolená ve slunné Itálii, kterou je třeba připomínat si rok co rok .. ()

Spooner

Proč si musím vždycky při sledování podobně elegantních, vtipných a trefných romantických komedií pocit, že dneska už se podobné filmy prakticky netočí? Billy Wilder a Jack Lemmon v nejlepší formě. ()

gogo76

"Vy dodáte německý franky a my dva nebožtíky a k tomu čerstvé květiny . Zdarma!..." Podarená romantická komédia so sympatickou dvojicou a nádhernou atmosférou slnečného Talianska. Oceňujem i český dabing, ešte zo starej školy, keďže som film videl na Čt2. Film má trochu pomalší rozjazd, ale potom to ide ako po masle, film je plný dobrého, nenásilného humoru a navyše kvalitná filmová hudba. Jediný problém vidím v trochu prehnanej stopáži. Pár minút ubrať a bolo by to úplne super. Niektoré pekné zábery na J. Millsovú sú na vtedajšiu dobu trochu odvážne, ale my si oči rozhodne zakrývať nebudeme. 80%. ()

pepo

Milá romantická komédia o tom, že nevera je najkrajšia vec na svete. a aj napriek tomu a prepálenje stopáži je to úplne špičkový fim, Billy Wilder bol boh. ()

cheyene

Billy Wilder a Jack Lemmon. Záruka kvalitní podívané. Prozatím 4*, ale rozhodně tomu dám druhou šanci, neboť řada mých oblíbených uživatelů, s nimiž mám stejný vkus, dala 5*, tak si říkám, že jsem možná jen neměl patřičnou náladu. ()

Hunt

B. Wilder byl skvělý režisér, který vytvořil spoustu nezapomenutelných filmů, Nebožtici přejí lásce je však přeceněnovaný, má svou milou atmosféru, avšak neuvěřitelně se táhne (140minut na komedii je kláda a zde nezvládnutá),humoru pomálu a některé figury až protivné. Lehkost a svěžest Někdo to rád horké zde nenajdete. ()

Pepinec

Jó, rodiče... Minimálně ti moji by se na to měli podívat a definitivně pak pověsit svatozář na hřebík. Výborný film, a to i v případě, že to předem tušíte. ()

Big Bear

Krásná připomínka starých časů! Tedy teď nemyslím Benita a vztyčování pravice :-) ! Tahle komedie pohladí po duši. Jako romantická záležitost má vše co by měla mít tedy - výborně vybraný pár u kterého to očekávaně začne jiskřit, nádhernou Itálii sedmdesátých let a krásnou hudbu, která celý film doprovází. Italové jsou sví, to zjistili ke své hrůze i pořádkumilovní Němci za druhé světové války. Tehdy Rommel při obhlídce jakéhosi opevnění s hrůzou zjistil, že se vojáci fašistického spojence spíše než budování obranných postavení věnují kolem zákopů pěstování zeleniny... :-). Náhlá tragická smrt Angličanky a Američana v této zemi se všemi nezbytnými formalitami a papíry prakticky znemožňuje převoz zesnulých do domoviny. naštěstí je tu jeden ředitel hotelu, který má švagra, jehož bratr by mohl ačkoliv je neděle a v neděli je úřad zavřený získat jeden z dokumentů ovšem pokud další dokument vydá lékař. Ten je však na sále a nemůže odejít, neoperuje, je operován... :-). Já si ty dialogy mezi Pamelou a Wendellem děsně užíval. Nejlepší byl ale ohledávač mrtvých se svými razítky a úřednickou výstrojí v saku a kalhotách včetně mokré houby na navlhčování kolků... Pokud si tak nějak chcete zlepšit náladu, určitě si tenhle film sežeňte. Jo, tehdy se točilo jinak a těch 140 minut uteče jak voda. Dávám za 4 pěkná razítka. * * * * ()

Brygmi

Vynikající komedie, kterou u mě ale sráží skutečnost, že ukazuje nevěru jako něco naprosto legitimního, pochopitelného a vlastně docela fajn. Fuj. ()

Ruut

Ano, je tam malebné Ischia, kterou já osobně miluji. Ovšem její úžasný hrad, stejně jako nabízející se cestování skrze Neapol, jsou totálně nevyužité. Taková malinké roztomilé rozjímání a vzpomínání ve velmi pomalém ospalém tempu. Víc nic. ()

IQ Tiqe

„Co se tu vlastně, k čertu děje, v téhle zemi? To by se za starých časů nestalo.“ „Vy pamatujete Mussoliniho?“ a spoustu skvělých hlášek, ale nejen to, prostě dobrý film, kterému jsem nakonec ze sympatií dal těch 5* a určitě si ho za čas zase rád pustím. [viděl jsem dabovanou verzi] ()