Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

Scevola

Pohodova romaticka komedia plna Wilderovho sarkazmu, ktora opat uspesne vsadza na pracu so stereotypmi. Krasne talianske scenerie. Hned mam chut ist na dovcu do Ischie :) 8/10 ()

Paity

Mě to tedy až zase tak vtipné nepřišlo. Jack Lemmon zahrál zase sebe, trochu roztržitého, trochu zmateného džentlmana a šlo mu to. Ale, že by byl film nějaký zázrak, tka to ne. ()

Tessie

Malinko natahovaná podívaná, ve které jsem celou dobu přemýšlela, jestli je hlavní hrdinka tak hloupá nebo tak vychytralá. Co nemělo ovšem chybu, byl dokonalý ředitel hotelu, toho by si přál každý ve svém kšeftě. Všechno zařídí, všude má příbuzné, v podstatě není nic problém. Pro mne byl až tak úžasný, že se mu podařilo zastínit hlavního Jacka Lemmona. No a dělat si legraci z italské siesty, to si Amíci dovolili hodně! ()

kolemjdouc

Tenhle film jsem hodně dlouho neviděla a ani teď po letech neztratil šťávu.Buď má někdo herectví v krvi anebo si ty role nějak koupí :-).Lemmon je herec který hraje s lehkostí a ostatní mají co dělat aby mu stačili.Je málo filmů u kterých při konečných titulcích nemáte pocit ztraceného času.Tenhle naopak budete chtít vidět znovu.... ()

Neotom

Rozpustilá letní komedie, u které potěší civilní herectví Jacka Lemmona. Přece jen se ale nemůžu ubránit pocitu, že mohla být o půl hodiny kratší. 65% ()

Jorge-Z

Další setkání s Billym Wilderem a Jackem Lemmonem v romantické komedii, odehrávájící se na italském ostrově, Ischii. Na film jsem samozřejmě koukal v originálním znění, ovšem přesně ve 120 minutě mi film vyhodil chybu a tak jsem byl nucen zbytek dokoukat s českým dabingem, který byl naprosto katastrofální. Pojďme ale k filmu. Jack Lemmon přijíždí do Itálie pro tělo svého zesnulého otce. Zde se potkává s Juliet Mills, a tak dlouho se oba škádlí až... Nasmál jsem se u těch typických věcí pro Itálii, jako je čtyřhodinová siesta na oběd, kdy chtít po někom něco je zhola nemožné. Nebo scéna , kdy koroner razítkuje lejstra v barvách Itálie, byla takéž hodně zábavná. Výbornou postavou byl ředitel hotelu Carlo Carlucci, který byl svou taktností a loajalitou na výši a vždy tak nějak všechen ten italský binec dokázal ukočírovat. Film uběhl jako voda a člověk se ani nestačí divit, že je docela dlouhý. Končím s klasikou: "Permesso? - Avanti !" ()

neneka

5 hvězdiček a bez diskuze!!!! Ale vážně, já mám z té "staré gardy" nejvíc ráda právě Jacka Lemmona (a pak Jamese Stewarta) a zrovna tenhle film (ještě spolu s Bytem) patří mezi mé nejblíbenější. Krása, krása, krása! A vlastně jsem až relativně nedávno konečně objevila Gina Paoliho, resp. to jeho Senza fine, které se mi hlavou čas od času motá. A asi už vždycky to budu mít spojeno i s ranním tancem mírně unavené Pamely/Juliet Mills... senza fine.. ()

Vesecký

Tahle Wilderova komedie se mi líbí snad ještě víc než Někdo to rád horké, Jack Lemmon byl jedním z nejlepších americkýcfh komiků všech dob a vůbec - ta komedie má spoustu dalších nej... že bych ji mohl vidět stokrát a neomrzela by se mi. Její humor je svěží, neotřelý, Wilder si zde krásně dovolil satiru na americkou národní povahu i na její politiku. A dovedete si představit, že by Lemmona daboval někdo jiný než Vladimír Brabec? Výborná byla ovšem i Juliet Millsová. Účast italského koproduktora je zde také cítit, trošku tu vane cosi z klasických italských veseloher té doby. Od lkardinála v letadle, přes úřední akci v márnici (mimochodem při zájezdu na Ischii nám ji ukazovali), loď malých darebů i vraždu komorníka... ()

Pawlisman

Neoslovilo. Bylo asi jasné po prvních 45 minutách, Pak se trošku zvedlo, několik pra málo komediálních okamžiků. Ale romanťák s minimem sentimentu a humoru pradávného. zkrátit a dát sympatičtější hlavní hrdniku a snad možná. 7,5/10 ()

Lukoye

Oblíbený film mého otce. Dva lidé naprosto rozdílní se setkávají za smutných okolností pohřbu jejich blízkých v oblasti jižní Itálie na riviéře. Zmatky kolem pohřbu jejich rodičů, kteří se tajně milovali celá léta oba zdrží v tomto překrásném místě. Postupně si k sobě najdou cestu. Ona trochu pří těla, výřečná ale udržující si bázlivý odstup on trochu nechápající muž v nejlepších letech. Teplé noci, víno, bossa nova a zpěv cikád. Tak krásné, že zapomínáte, že je to film. A překrásná hudba. ()

ddf76

Tak to je opravdu komedialni narez od Wildera :) . Ustredni dvojice skvela (Lemmon a Juliet Mills) a a Clive Revill v roli reditele hotelu. ()

kowalski

Tohle je prostě jediná a nejlepší romantická komedie, na kterou se dá dívat. Výborně je vidět kontrast mezi američany a Itálií. Film je nacpát vtipnými dialogy a scénami s pointou a vše je dohnáhno prostě k dokonalosti. JJ Blodget byl pěkný americký křupan :) Jinak český dabing je úžasný. ()

TomasKotlant

Zajímavý pohled na střet odlišných kultur, na lidi odlišných postavení a na lidi různých životních hodnot, kteří nakonec dojdou ke stejnému závěru. Nicméně toho děje je na 140 minut docela málo a atmosféra italské Ischie není tak fascinující, abych se tím dokázal celou dobu blaženě kochat. *** Ve zkratce: 2 mrtvoly, 2 pozůstalí, 3 rakve. ()

Jeremiah

Kam se z filmů vytratila ta lehkost a romantika? Všimli jste si, že dnešní filmy jsou nestálým úprkem a honičkou? Tento film je nádhernou ukázkou toho, že i smrtí někoho velmi blízkého vše nekončí, ale může začínat něco jiného, stejně krásného a čistého. Nechci nikoho nabádat k nevěrám, ale vzpomínám si na jeden díl s "Přátel", kde matka Joyeho říká, že o otcově nevěře ví, protože je k ní od té doby pozornější a milejší. ()

filmator

Klasika stříbrného plátna. Až na laciný vtípek s típáním pásů a připoutávání cigaret na začátku je to výborná situačně-konverzační komedie, která pobaví i na vícero zhlédnutí. Všichni herci jsou vynikající a film je svěží i po čtyřiceti letech od svého vzniku. Wilderovi se navíc podařilo zpracovat původní divadelní hru tak, že z ní není ukecaná exhibice v jedné místnosti. Millsové to tam moc sluší :-) ()