Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

ostravak30

Tady se mísí něco neuvěřitelného. Italská nátura, britský humor a ten americký. A díky brilantním hlavním představitelům to jde dohromady. K tomu navíc krásné prostředí a velmi osobité postavy. Umím si představit tuto hru na divadle a myslím si, že ani tam to nemůže špatně dopadnout. Juliet Mills byla rozkošná a s hlasem Hany Maciuchové dostala ještě půvabnější lesk. Krásně úsměvný film. ()

Goodmen

Tohle je pravý film do horských letních dní. Parádní Jack Lemmon, který opět spojil síly s bezchybným Billym Wilderem a vznikla překrásná konverzační komedie u které mi ani nevadila její délka. "Permesso. Tedy Avanti!" ()

Blackadder

Dokola a neustále musím obdivovat tuto romantickou komedii... nenásilný humor, rozvíjející se vztah, ... a k tomu výtečný český dabing. ()

Luswani

Trochu mi nesedí ústřední dvojice. Ani dabing Maciuchové a Brabce, jejichž hlasy mi v tomto filmu přišly hodně otravné, Kopecký byl mnohem lepší. Ale chválím vynikající scénář, který je opravdu mistrovsky vystavěn. To byly časy, kdy ještě scenáristi uměli psát. Příjemná komedie. 75% ()

PrincessB

Příjemná a pohodová komedie, ale když to porovnám např. s Bytem či Někdo to rád horké musím uznat, že tomu něco chybí. Vtipy nejsou všudypřítomné, někdy to spadá až do frašky a ani výborný Jack Lemmon to nemůže zachránit. Od B. Wildera jsem čekala trochu víc. ()

Stanmi

Bohatý průmyslník Wendell Armbruster Jr. (Jack Lemmon) připlouvá na italský ostrov Ischia, aby zde vyzvedl tělo svého otce, který zahynul při dopravní nehodě. Wendell postupně přichází na to, že odvézt otcovo tělo nebude jen tak a navíc zjišťuje, že otec byl ve svém automobilu ve společnosti jisté dámy, která zcela určitě nebyla paní Armbrusterová... Pod poněkud morbidním názvem tohoto snímku se skrývá vkusná romantická komedie, ve které se opět potvrdilo, že jestli je někdo králem americké komedie, tak je to Billy Wilder. Ten obsadil do hlavní role svého dvorního herce a skvělého komika Jacka Lemmona a k jeho hereckému výkonu lze jen dodat, že ten Zlatý globus, který získal, byl naprosto zasloužený. Jeho ženský protějšek si zahrála britská herečka Juliet Mills, pro kterou byla role slečny Pamely Piggotové (která stejně jako Wendell přijela pro tělo, avšak své matky) jedním z vrcholů její herecké kariéry. Jak už to tak bývá, oba dva se nejdřív nemají příliš v lásce, ale společná minulost jejich rodičů je přece jenom sblíží. Ve filmu tak nechybí pořádná dávka romantiky, která je podpořena nejen nádherným prostředím ostrova Ischia (kromě úvodu se zde odehrává prakticky celý snímek), ale také komediálním dějem a svéráznými vedlejšími postavami, z nichž jednoznačně vede schopný ředitel hotelu Carlo Carlucci, kterého velice přesvědčivě ztvárnil novozélandský herec Clive Revill (a sympaťák Hector Elizondo z Pretty Woman, tak dostal zdatného konkurenta). Prostor však dostali také ryze italští herci jako Gianfranco Barra nebo Pippo Franco. Nebožtíci přejí lásce jsou tak velice příjemným filmem, který je pravda krapet delší, ale díky kouzelnému prostředí, skvělým hercům a propracovanému ději to vlastně přiliš nevadí. Kéž by takto zábavné byly všechny romantické komedie. ()

carl.oesch

Senzační klasika. Záplava dodnes nevyčpělých vtipů (famózní je ten "ouřada" s USA zaminy a jeho hláška, že chápe, že ti cizinci mluví cizí řečí, ale nemuseli by jich mít tolik, měli by mít všichni stejnou) a nadchl mně v originále zrzavý Novozélanďan Clive Revill, jehož ředitel hotelu Carlucci nemůže být italštější, než je a to také díky dabingu Miloše Kopeckého. Jack Lemmon nezklame nikdy, Juliet Mills jsem nikde jinde takhle výrazně nezaznamenal, ta role byla asi její životní. Film přidal onu nadstavbu k divadelní hře a je tedy ukázkou toho, proč je (alespoň pro mně) obecně film mnohem víc než divadlo. Prostředí starobylého luxusního hotelu mně nadchlo stejně jako výkon Pippo Franca v menší, ale až groteskoidní roli. Jediné co mně vyděsilo v souvislosti s touhle asi dokonalou a duši hladící komedií je fakt, že dle ČSFD Francouzi natočili někdy v půlce devadesátých let remake se stejným názvem....Američanům se občas remake vydaří (ne moc často), ale představa tohoto skvostu pojatá ve stylu už zcela nezáživných až trapných komedií (jo, kdepak ti skvělí francouzští tvůrci ze sedmdesátek a osmdesátek jsou...) je dost děsivá. ()

senecek

Skvělé,skvělé,skvělé a s původním dabingem p. Brabce,Kopeckého a paní Maciuchové je to ještě umocněno!! ()

Joe16210

Skvělá ústřední dvojice, perfektní hudba a nádherné prostředí italské Ischie. Přesně to vystihuje italskou náturu. ()

harycek

Poprvé viděno v mládí , když to uvedli u nás do kin , myslím ,že ještě s titulky!?Tehdy se mi to už tenkrát moc líbilo!!! ()

cimrman2.

Numero uno film mé prababičky se u mě do této kategorie rozhodně nazařadí! Za celou dobu jsem se na tu Itálii tak nějak nenaladil! Musím říct že nebožtíci přejí lásce je dosti kreativní český název narozdíl od suchého Avanti!. Americký pohled na Itálii, italy i američany samotné. Vidíme zde střed dvou světů uspěchaného amerického a toho poklidného italského tyto dva světy se pak s hlavní postavou dávají dohromady.  Scénář ucházející love story taky ujde. Jako celek mi to však nezachutnalo a k ústřední dvojici jsem si cestu nenašel. ()

E.T.Martin

Moc příjemná podívaná. Jack Lemmon v roli poněkud arogantního a natvrdlého Američana a nepříliš okoukaná Juliet Mills jako sympatická, poněkud upovídaná, Angličanka se nečekaně setkávají v Itálii, aby zařídili pohřeb svých rodičů. Do toho spousta vtipných epizodních postav a ředitel hotelu jak třetí hlavní postava. K diváckému zážitku přispívá i vydařený český dabing a taky prázdninová atmosféra celého příběhu. Avanti! ()

Amaranta

Léto v Londýně není nic proti létu v Norsku: Potkají se dva Norové a jeden se ptá druhého: "Prosím Tě, kdy bylo letos léto?" "Přece 12. července." "Já vím! Ale v osm ráno nebo večer?" ()

Janiska

Ano, bella Ischia ....jestli si pamatujete Clive Revilla jako ředitele hotelu úžasně dio češtiny nadaboval Miloš Kopecký,e tam vše, šarm, empatie, trocha servilnosti, trpělivost, takt, jižního temperament, prostě nádhera.... ()

Desmi

Neuvěřitelně táhlá nuda, která trvala první třčtvrtě hodiny mě donutila "prolítnout" zbytek filmu trochu rychleji. Jak jsem od úvodních chvil předpokládal, tak Jack a Juliet naváží vztah, a to lehce bizarním způsobem. Mě to vtipné nepřišlo a znovu bych nedal ani pět minut. Další z těch starých hodně přestřelených "komedií".. ()