Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

ripo

Sci-fi, ktoré sa neoháňa emzákmi, príšerami a lietajúcimi taniermi. Zaoberá sa však prácou "v pozadí" , prácou vedcov a výskumníkov. Film je natočený na motívy knihy Michaela Crichtona a patrí ku málo knihám, ktoré som prečítal viac ako jedenkrát. A keď k tomu pripočítam aj kreslený komiks v mesačníku "Elektrón", tak to bude o jedno viac. Komiks som hltal na dúšok a knihu takisto. Vzhľadom na dokumentaristický štýl podania románu som knihe veril viac, ako filmu. Ale aj napriek tomu Kmeň Andromeda sa radí k nadpriemerne kvalitným sci-fi filmov rokov sedemdesiatych. ()

Wacoslav1

Další klasickej sedmdesátkovej nářez z promakanou atmosférou strachu a nervydrásajícího napětí. Já tyhle filmy prostě můžu a tenhle patří mezi ty který jsem za svých mladších let měl hodně rád. Tehdy bych dal 5* no dneska vidím, že film trochu zestárnul a je malinko natahovaný, ale přesto neztratil nic ze své působivosti.90% ()

petero

V podstate už dosť staručký film, no i tak som s úžasom sledoval tie najmodernejšie zariadenia tej doby, nie že by príbeh nebol dostatočne zaujímavý. To je tiež. Robert Wise to skrátka vedel. ()

pepo

Pecka. Vynikajúci procedurálny sci-fi thriller. Robert Wise točil skvelé veci v každom žánri a tento nie je výnimkou. Je to možno až príliš chladné ale to k tomu patrí. 9/10 ()

darkrobyk

Líbila se mi kniha i film. Film jsem viděl poprvé kdysi dávno v bavorské televizi. Začínal po desáté hodině večer a hlasatelka upozorňovala diváky se slabšími nervy, že film obsahuje drastické scény.....a hádejte! Kupodivu nešlo o strašidelnou úvodní část ani o napínavý závěr, nýbrž o část prostřední - pro mnohé velmi nudnou. V ní se vědci uzavření v laboratorní budově snaží zjistit vše o mimozemském organismu pojmenovaném Andromeda. Drastické scény přicházejí na řadu, když vědci zkoumají Andromedu na zvířatech. Sledovat kruté umírání malé roztomilé opičky, která se svíjí v bolestivých křečích, je opravdu děsivé. Člověka napadne, zda v tom filmu nezemřela opravdu...tak věrohodné jsou záběry trpícího zvířátka ( ani bych se tolik nedivil, na poč.70. let ani filmaři v Americe nemuseli brát na zvířata příliš velké ohledy...) Do určité míry polodokumentární forma připomíná místy daleko svižnějšího Vetřelce... A nutno dodat, že ani po letech mě film nezklamal! ()

kinej

Klasické přemýšlecí katastrofické sci-fi ze 70. let. Jen další důkaz toho, že se film obejde i bez přehršle počítačových efektů a vůbec to neuškodí. ()

misterz

Film sa snaží vykresliť a nájsť riešenie, ako by sa čo možno najúčinnejšie dala zvládnuť neznáma nákaza z vesmíru. Všetko sa tu teda zameriava na skupinku dopredu vybraných vedcov, elít vo svojich odboroch, a ich vzájomnú spoluprácu pri odhaľovaní mimozemského ohrozenia, a to naozaj v prísnych podmienkach. Napriek snahe a pár výborným klaustrofobickým scénam si film nedokázal udržať moju pozornosť po celý čas. Často ma vo svojich rozvláčnych scénach nudil, pričom na kvalite nepridala ani občasná vedecká naivita, hlavne v prípade procesu dekontaminácie. Keďže si snímok snažil udržať dojem dokumentárnej rigoróznosti, je z tohto pohľadu pre súčasného diváka už pomerne dosť zastaralý, avšak zase nepovažoval by som to za nejakú veľkú chybu. Našťastie film obsahuje aj celú radu zaujímavých situácií, čo celkový dojem značne zlepšuje. Len pre zaujímavosť, ľudské telo obsahuje dohromady niečo vyše kila baktérií, bez ktorých by sme si ani len neškrtli. 65/100 Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Goldbeater

Četl jsem románovou předlohu, která je celkově velmi dobrá a poutavá. Filmová adaptace je už jen vcelku věrným přepisem, který čtenáře předlohy bohužel ničím nepřekvapí. Nicméně diváci neseznámení s předlohou jistě ocení napětí, jehož sílu nelze zapřít. ()

Snorlax

Wise se odvážil natočit film zcela proti pravidlům žánru, za což mu tleskám. Žádné speciální efekty, triky, ani kaskadérské kousky nepotřeboval, přesto dokázal udělat napínavý film. ()

Anderton

Pseudodokumentárny štýl a hrátky s obrazom sa k téme veľmi hodia. Rozdvojený a roztrojený obraz, žiadna krásna asistentka, žiadne výbuchy, žiadne prílišné zjednodušenia vedeckých výkladov pre laikov. Kmeň Andromeda pôsobí ako experimentálny film v rámci štúdiovej tvorby. Pevne dúfam, že nevznikne vysokorozpočtový remake, pretože tam by všetky spomínané veci byť museli. ()

Kothy

Skvělá sci-fi ze 70. let. Rozjezd je dost pomalý, ale ke konci to skvěle graduje. Ve filmu nehraje nikdo moc známý. V malé vesnici v Novém Mexiku se objeví smrtící virus, který ji téměř celou vyhubí. Jediní dva přeživší jsou odvezeni do speciální podzemní laboratoře v Nevadě, kde virus studuje skupina vědců. Postupně mu přichází na kloub, ale pořád nejsou schopni přijít na to, proč tito dva jedinci přežili. Začíná hra s časem, protože virus by se mohl rozšířit. Ke konci film skvěle graduje. Celá laboratoř je vynikající a působí dost futuristickým dojmem. "Vyhněte se laserům!" ()

Fingon

Knihu jsem četl už před několika lety a film jsem kdysi taky viděl, ale po novém zkouknutí na DVD s titulky musím říct, že kniha na mně působila silněji... a dokonce mám pocit, že změny vůči ní byly místy i docela závažné. A teď jsem ještě zvědavý na remake... ()

Campbell

Nikdy jsem knihu nečetl, takže jsem od filmu nevěděl nic. Tak jsem do toho šel a....... Šlo to. Nebyl jsem tedy nějak extrémně nadšený, ale dobře se na to koukalo. Film vyčnívá nádhernými reáliemy pokatastrofě. A také výbornou atmosférou. Některé scény byly šíleně zdlouhavé, nudné. Ale pak se ukázala akční scény a jsou provedeny dobře. Pravda asi do filmu už nepůjdu ale i tak se jedná o nadprůměrnou podívanou. ()

nascendi

Tak ako som v detstve s nadšením prečítal Verneov Tajomný ostrov, tak som v dospelosti viackrát prečítal Crichtonov Kmeň Andromeda. Potom som už iba čakal na adekvátne filmové spracovanie. Prvý pokus sa nepodaril, tento, práve dopozeraný sa podľa mňa najviac priblížil očakávaniam. Je pravda, že to napätie pri prvom čítaní knihy nemôže zopakovať žiaden film, ale ostatné očakávania boli naplnené. Som rád, pretože dobrých filmov žánru sci-fi je ako šafranu. ()

Willy Kufalt

Přestože Robert Wise výrazně vsadil i na výtvarnou stránku, pro sci-fi filmy do jisté míry nezbytnou, podařilo se mu úspěšně vyhnout využití hromady speciálních efektů, skrze jaké by po 50ti letech mohl snímek působit již hodně zestárle. Podle mě si Kmen Andromeda v sobě uchovává obrovskou nadčasovost svým zpracováním, stejně jako originálním tématem a zápletkou vzbuzující v divákovi po většinu času napětí i otazníky. Neříkám sice, že by mě zápletka s atmosférou dokázaly v napětí držat bez vydechnutí po celou dobu, přeci jen pár rozvláčnějších míst při tak rozsáhlé délce se vyskytlo, ale nejen závěr měl v sobě to správné nápětí a líbilo se mi, s jakým perfekcionismem (k tomu v téměř dokumentárním stylu) s řadou pozoruhodných nápadů a detailů Wise celé dění v laboratoři natočil, i do jaké hloubky ohledně popsání a zkoumání fiktivního vědeckého problému s nebezpečnými následky tvůrci scénáře a dialogů zašli. Plus oceňuji také to, že se tvůrci zároveň nevykašlali na to, aby nám postupně záhadu ohledně přeživších osob vysvětlili, díky čemuž film dobře funguje i v mysteriózní rovině. Jeden z výborných zážitků z oblasti klasiky sci-fi žánru a z mé strany silné 4*: [85%] ()

Chrustyn

Ze začátku atmosfericky povedená a napínavá sci-fi, které však v pozdějších fázích ztrácí dech a je až neuvěřitelně utahaná a zbytečně ukecaná. Na papíře to určitě funguje lépe než v TV. ()

dopitak

Líbilo se mi to předně graficky (více záběrů v jednom), gradací napětí, atmosférou, pěkným dabingem z Brna a nejvíc samozřejmě bodoval námět, tyhle apokalyptický náznaky a dusivá atmosféra objevování toho, co se tam sakra vlastně stalo, ze mě kdysi udělali fanouška filmů (Městečko prokletých). ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull