Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Kaleidoskop

Není nad večer strávený u romantické klasiky. Zvlášť, když se vrátíte z Italské metropole a pustíte si film, který se v ní celý odehrává. Myslím, že nemá cenu nijak zvlášť rozebírat legendu, množství ocenění nejspíš mluví za vše. Za sebe tedy jen dodávám, že pro mě se jedná o milý a jednoduchý film, který krásně zachycuje prchlivost okamžiku i život v samotném Římě. Jediné, co mě trochu zamrzelo je ten konec, určitě by mi nevadila trochu delší stopáž, pokud bych se dočkal uzavřenějšího konce. Ale i tak se pro mě jedná o pěkné setkání s hollywoodským filmem padesátých let v kulisách nádherného města. ()

Bohdy67

Romantické komedie moc nemusím, ale je pravda že tohle je prostě klasika která za to stojí.  Princezna co se vypraví do neznáma, americký novinář co využije a zneužije seznzaci...No prostě klišé všech kliše...Sedmdesát let starý flm, ale své kouzlo asi nikdy neztratí.... 84% ()

Umělec

Musím dát 5 * už jenom za Audrey Hepburn a její pohled a úsměv :-) Příjemný mi byl i dabing, navozující dobu dávno minulou. Krásné ... 90% ()

Raviola

Co dodat, ke všem ostatním pozitivním komentářům. Kdyby byl natočený v dnešní době jinými herci, dala bych mu určitě s bídou dvě hvězdičky. Ale Audrey Hepburn a Gregory Peck nejsou dnešními herci, a proto je to tak výjimečný film. ()

towlee

Tenhle film mě fakt dostal. Naprosto okouzlující Audrey Hepburn, kterou si prostě musíte zamilovat a vynikající Gregory Peck, kterému role sedla jako ulitá, to vše v kulisách kouzelného Říma. Co se mi ovšem líbilo nejvíc, byla úžasná atmosféra, kterou se nemůže pochlubit mnoho snímků, zvláště pak těch romantických. Smekám klobouk, protože není moc filmů s podobnou tématikou, které bych si musel pustit více jak jedenkrát. ()

shimik

Od té doby, co jsem tento film viděl, jsem si staré americké komedie neskutečn oblíbil. Nutno ale říci, že u žádé už jsem se tak nenasmál jako u téhle.. ()

radostR

Nestárnoucí film s excelentními hereckými výkony G. Pecka a A. Hepburn. Prostě klasika bez chyby, pokud někoho nepohoršuje snížená kvalita obrazu. ()

CrazyAdinn

První zkušenost s Audrey Hepburn a hned si mě získala! Film má strašně pěkný příběh, ulice Říma jsou kouzelné a až neuvěřitelně působí na mou romantickou dušičku. Gregory Peck je jako vždy šarmatní a s Audrey tvoří skvělou dvojci. Nejvíce se mi ale líbila poslední scéna, kdy mě princeznin odchod naprosto dojak až k slzám. A při tom Audreyiném pohledu tuhne krev v žilách. Nicméně se nemůžu ubránit pocitu, že mi tam chybí ten šťastný hollywoodský happy end. :-) ()

MissDark

Audrey Hepburn je tak neodolatelně krásná, že nejde odolat ani takové romantice. Příjemný a krásný Peck se k ní dokonale hodí a vlastně povrchní dějová linie se sleduje jedním dechem. Jedna z nejlepších romantických komedií a krásný Řím. Co víc chtít?..:) ()

Godlieb

Williamu Wylerovi se velký risk bohatě vyplatil. Do té doby prakticky neznámá Audrey Hepburnová se doslova přes noc stala miláčkem nejen Ameriky, ale většiny tehdejšího světa. A co má na tom zásluhu? Nejpozději po větě "You may call me Aňa" se do ní totiž zamilujete, rozmarné princezničky která chce zjistit co že se to skrývá v živých ulicích Věčného města pod jejími okny. Prvních padesát minut se film tváří jakoby nic, jakoby ani nevadilo kdyby se hlavních rolí chopila původně zamýšlená dvojce Elizabeth Taylor-Cary Grant, ovšem následující hodina, to je bomba. Od "Do you lend me some money?" po závěrečné titulky jsem se snažil ani nemrkat abych nepřišel o jediný detail té geniální kompoziční fresky na téma "Kterak by Audrey Hepburnová mohla vypadat ještě roztomileji?", venkovní záběry přímo dýchají letní atmosférou a vše je tak bezstarostné když se pro mě snad poprvé nedostižně charismatický (Proč jen mu sluší ta vnitřní rozpolcenost?) Gregory Peck stará o to, aby princezničce nic nechybělo. Možná mě bude někdo kamenovat, ale ten film je podle mě úžasně mnohovrstevnatý, prakticky komorní příběh se třemi hlavními postavami, které tak dostávají volný prostor k vyjádření, člověk visí na každém jejich slově a čeká jakou perličku řeknou za chvíli. Nejkrásnější, ale vlastně i nejhorší částí Prázdnin je dozajista jejich konec, nejlepší protože...., prostě všecko a nejhorší protože už je konec a já mám chuť zmáčknout zase tlačítko PLAY a opět se ponořit do světa kde je možné potkat tu nejkrásnější z princezen. Škoda že nejvýše můžu dát jenom 5 hvězdiček.... ()

Dodge-I

Tak to bylo v době, kdy se chodilo na herce - nikoliv na akce :-) Klasika na plátně, na pozadí Říma nádherná Audrey - co chtít víc :-) ()

Frankie86

Velmi krásná romantická komedie ze starých časů. Film mě dostal velice jemným humorem a v hlavní roli s velmi sympatickou Audrey Hepburn. Klobouk dolů patří i Gregory Peckovi, jenž tomuto filmu přidal spoustu pozitivní energie. Určitě film doporučuji shlédnout nejlépe s Vaší drahou polovičkou. ()

Amberjack

Pořád přemýšlím, proč tu mrchu normálně slušně nesklátil hned, když byla zfetovaná. Gentlemani asi opravdu vymřeli v druhý světový. ()

starman

Až po zhliadnutí tohto filmu som si uvedomil, že množstvo súčasných hollywoodských lovestory tohto typu (napríklad Chasing Liberty) bolo inšpirovaných možno práve ním. Všetky sú postavené na rovnakej šablóne - princ, princezná, prezidentova dcéra a pod. vs. obyčajný človek... Prázdniny v Ríme sú ale klasika... Navyše priam čarovná klasika. Nádherná a charizmatická Audrey a skvelý Gregory Peck. A čo ma prekvapilo najviac - nekonal sa koniec, aký by tento film mal asi v prípade, že by bol natočený dnes. Jeden deň v Ríme, keď si princezná užila skutočnú slobodu a zahorela láskou, tak ostal iba krásnou a hlbokou spomienkou bez pokračovania. ()

vixina

Ja viem, že oni za to nemôžu, ale dnes už je to neinovatívny s presne očakávaným vývojom. Neviem, ako vtedy, ale nedá mi to dať 5* :( Tiffany mi prišiel o dosť osobnejší... Audrey samozrejme vládne v každom svojom filme, no tu nemala toľko hereckého priestoru - na prehliadke Rímom sa iba neustále "culila", aby na nemastnom-neslanom konci (kt. vzhľadom na to, že bol vlastne neutrálny, tak ma nechal rovnako chladnou) nasadila vážnu masku :/_____PS: pripadal ešte niekomu ten Peck ako Pierce Brosnan? ()

lapaix

Jedna s nejkrásnějších romantických komedií vůbec. Neskutečně šarmantní Gregory Peck a kouzelná Audrey ve své první velké (a rovnou Oscarové) roli. To všechno od taktovkou Williama Wylera a s nepřekonatelnou atmosférou jednoho z nejkrásnějších měst, kam vedou všechny cesty. Závěrečná scéna to pak všechno nekompromisně ukončila tak, jak by to nejspíš doopravdy skončilo. Krása a zasloužených pět hvězd. ()

santa331

Řekne se: romantický film a mě již naskočí husí kůže! Proč ? Protože se neustále točí jen béčkové dojáky zejména z německé produkce- a to já nesnáším ! Vlastně můžou za to němci, že mi tak znepříjemnili sledování tohoto filmového žánru. Prázdniny v Římě jsou však velmi, velmi přijatelné k sledování (alespoň pro mne). ()

tykew4

Which of the cities visited did Your Highness enjoy the most? Each, in its own way, was unforgettable. It would be difficult to — Rome! By all means, Rome. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)