Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Rozjimatel

"You have my permission to withdraw." "Thank you very much."     Nesmrteľná klasika zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá ani po 70 rokoch nestratila nič zo svojho neodolateľného pôvabu. Jej základným kameňom je skvelý scenár Daltona Trumba, ktorý prekypuje láskavosťou i výborným humorom. Výborným krokom bolo i to, že sa film nakrúcal priamo v Ríme, takže sa tvorcom podarilo do neho dostať niečo z podmanivého ducha tohto večného mesta. Tou najväčšou devízou filmu je však skvelá ústredná dvojica hercov, oboch patriacich do mojej "top ten": očarujúca Audrey Hepburn (princezná Anna) a šarmantný Gregory Peck (novinár Joe Bradley). Obaja tu predvádzajú vynikajúce herecké výkony (ten Audreyin bol aj zaslúžene ocenený Oscarom) a navyše to ich vzájomné iskrenie je parádne. Z ďalších hercov je výborný aj Eddie Albert (fotograf Irving Radovich) a veľmi ma bavila ešte aj postava kaderníka v podaní Paola Carliniho. Vo filme je množstvo nezabudnuteľných scén ("odhryznutá" ruka), ale z môjho pohľadu všetky tromfne nesmierne emotívna záverečná scéna tlačovej konferencie. K dabingu sa zvyčajne nevyjadrujem, ale tu musím podotknúť, že český dabing, konkrétne dabing Audrey Hepburn, vyslovene kazí zážitok z filmu.     "Well, she thought there would be to effects. The direct and the indirect." "Remarkable." "Naturally she thought, that the indirect would not be as direct as the direct." ()

hammerhead

Hodnotit a komentovat netřeba... jen se podívat. Kdy jen se to natáčely tak úžasné filmy s krásnými lidmi a ušlechtilou angličtinou? Pomyslnou minci si do Fontány di Trevi v tomto případě učitě hodím... ()

dehlie

je to príjemná zmena občas si pozrieť takýto film s pomalým tempom. nenazval by som to ani komédiou, romantickou možno z titulu bláhovej jednodňovej rímskej avantúry princezny. záver potvrdil, že sa jedná o originálne dielko. ()

spiritus

Film, z kterého na mě číší stará a odvátá sláva Stříbrného plátna, film, který má duši a umí příjemně pohladit.Audrey Hepburn byla opravdu jemná kráska, na kterou se dá koukat s velkou libostí. zasoužené silné 4 hvězdy. ()

ekomo

Nádherný kouzelný film s hlubším pojetím a netypičností. Na svou dobu určitě kultovní skvělá podívaná. Krásná okouzlující Audrey Hepburn a naprotí ní sympatický charizmatický Gregory Peck. Ti dva dávají filmu nový rozměr a autentičnost, na romantický snímek, dosti neobvyklou. ()

Jorge-Z

Krásná romantická komedie s vynikající Audrey Hepburn a Gregory Peckem s Římem k tomu. Moc se mi líbil závěr, který nekončil typicky happyendovsky. Bravo. ()

Charon11

První velký film pro Audrey Hepburn, po boku Gregory Peckem a hned velký úspěch. Myslím si, že film je v obsahu uveden jako romantická komedie trošku neprávem. Dnešní tzv. romantické komedie jsou proti tomuto filmu C max. B (a to jen ty lepší). Audrey je v této komedie velmi půvabná a Gregory neodolatelný,.ideální pár. Je až překvapivé, že mě tento film baví i s odstupem tolika let, kvalita je prostě kvalita, té čas neublíží! Zábava, příjemně strávený čas a místy i dojetí. Ukláním se tvůrcům filmu, že se v závěru nenechali unést šťastným koncem. ()

Yardie

Natěšen hodnocením zde jsem usedl k TV. Po hodince jsem uvažoval, jestli zase neodsednu. Jsem dosti zklamán z tohoto filmu. Vtipné to nebylo - cca 2 pousmání. Příběh celkem klasický, nicméně ani té romantiky tam příliš nebylo. Asi jsem koukal na jiný film. Připadalo mi to v podstatě hodinu a půl celkem nudné a v podstatě o ničem. Film prostě běžel, nic moc se tam nedělo. Nezaznamenal jsem ani nějaké významné emoce mezi oběma hrdiny, že by to měla být nějaká velká láska. Ani z Říma mi nepřišlo, že by toho bylo až tak moc vidět. Vynikající byla poslední půlhodina filmu. Ta byla velice poutavá. Ale zbytek, pro mě velká slabota. Ještě, že se alespoň dobře koukalo na Audrey, protože jinak nevím nevím. A taky celkem překvapivý závěr, který nebyl 100% happy endem. Ale jinak obrovské zklamání, čekal jsem nějakou bombu. A byl to prostě film. Howgh! ()

KatRi

Kouzlo tohoto nádherného romantického filmu spočívá ve skvěle fungující symbióze pohádkového příběhu a živoucích postav (zásluhou herců i scénáře). Právě to z Prázdnin v Římě dělá nepřehlédnutelný skvost kinematografie. A ještě něco, ačkoli děj je poměrně jednoduchý, neustále jsou divákovi předkládány akční momenty, vtipné dialogy. A když se zrovna nemluví, dokážou oba herci říct očima vše. Závěr nezapomenutelný. ()

Cement73

Milucka love story po nahodnom stretnuti princeznej a novinara. Audrey je jednoducho nadherna a oslnuje cely film. Mile a sympaticke dialogy plus krasny Rim... ()

amokey

Roztomilá A. Hepburn stráví jeden den pobíháním po Římě za doprovodu charizmatického G. Pecka... docela milé, ale čekala jsem přece jen trošku víc. ()

Oyer

Za těch šedesát let se lecos změnilo... Nažehlené kalhoty vytažené až k prsům se nenosí, bulvár by si takového solokapra také nenechal uniknout a svět je dnes taky přeci jen barevnější. Co však jistotně zůstává je krása a romantičnost tohoto filmu. Naprosto výtečná dvojice Peck - Hepburnová je naprosto okouzlující, šaramantní, decentní, odvázaná - perfektní. Slušná romantická oddychovka. ()

Mikino00

Kouzelná Audrey, které jsme propadnul po prvních asi 5 minutách. Celý film je kouzelný, krásný a Řím je prostě není věčným městem pro nic za nic. ()

jasse

Okouzlující lovestory, nádherná A. Hepburn a úžasný Gregory Peck. A to bych mohla v superlativech pokračovat. Příběh zaujme, vyvolá úsměv, ovšem v závěrečné, velmi silné scéně setkání princezny s novináři se mi brada klepala. Paráda. Ten film je a bude nesmrtelný. ()

Ollie235

Takové filmy už se bohužel netočí. Od úvodní scény se zatoulaným střevícem jsem si byl jistý, že mě tento snímek dostane - a stalo se. Ústřední duo bylo nezapomenutelné. Ona nádherná, s úsměvem, který by rozzářil každého, on dokonalý gentleman s přirozeným charisma. Příběh, u kterého je těžké se celou dobu blaženě neusmívat, vtipy přidané přesně ve správnou chvíli a romantika v očekávaných momentech, která ale díky hlavní dvojici působí naprosto opravdově. Celou dobu jsem se úžasně bavil a po dlouhých měsících u některého filmu doufal, že jen tak neskončí. Pak navíc přišla závěrečná scéna, která přinesla drobné napětí a především závěrečný ,,dialog" prostřednictvím pohledů. Při odchodu Pecka mi pak zůstal jenom pocit, že jsem něco tak dokonalého už dlouho neviděl a okamžitě jsem měl chuť pustit tento skvost znovu. Nádhera! ()

dobso

Pre mňa zatiaľ najkrajší čiernobiely film, aký som kedy videl. Veľmi by ma zaujímalo, čo by sa stalo, keby ten článok zverejnil. Záver je, ale omnoho realistickejších. Dnes by sa to ešte snažili "vyšperkovať". ()

fredisek

Na tehdejší poměry rozhodně skvost, z dnešního pohledu průměr. To ale nic nemění na tom, že Audrey Hepburn byla excelentní (i když její změněné vlasy jsou podle mě katastrofa), že je to milý film. Osobně bych neřekl, že je to komedie, spíš pěkný romantický film díkybohu bez srdcervoucích scén. Klasika, tou ten film je a zůstane... ()

simply

Audrey byla nádherná a hlavně skvělá herečka. Zápletka je dobře vymyšlená, chybí typický hollywoodský konec a je to takový milý film. Akorat bych mu vytkla dlouhou stopáž, mohlo to být o fous kratší. ()

chuckboris

Tak tady není co vytknout. Audrey je nádherná, Gregory je sympaťák a celkový příběh jednoho hezkého dne má i originální závěr,který je odproštěn od klasických romantických klišé. Romantické filmy nevyhledávám a nikdy jsem nevyhledával, ale tohle mohu kdykoliv vidět znovu a znovu. Pan William Wyler dokázal, že je jeden z největších režisérů všech dob. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)