Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

sivka jn.

Ak nejaký romantik nebol ešte v Ríme, tak po tomto filme si okamžite rezervuje letenku, či už so svojou polovičkou alebo bez nej. Po poslednej scéne človeku totižto zostane na tvári tajomno-šibalský úsmev. Úplne vidím poznámkový blok Williama Wylera po premiére: dobrá lovestory – check; to správne orechové obsadenie – check; slzy- check; záchvaty smiechu – check; grandiózny záver – check; úspech – check; jedna z najlepších romantisch komédií všetkých čias – check. A máloktorému súčasnému režisérovi sa podarilo/í vytvoriť komédiu ako je táto... ()

Alister

Neskonale nádherný snímek po jehož shlédnutí jsem si však musel klást otázku čím by byl nebýt A. Hepburn, která nejspíš nedisponovala hereckým talentem v pravém slova smyslu, nicméně snad až magickou silou své osobnosti, jdoucí ruku v ruce s naprosto nevině se tvářícím a tudíž neodolatelným půvabem, dokázala s přehledem strhnout všechnu pozornost na sebe a vše ostatní odsunout do pozadí, do role detailů; což jistě není spravedlivé, ale jednoduše to tak je. Snad nikdy ulice Říma od dob jeho císařů více nekvetly - přestože je snímek černobílý, hraje cele barvami, protože když se Audrey Hepburn usmála od ucha k uchu, nikdo barev nepotřeboval... ()

Margarite

Jedním slovem: KLASIKA. Jinak skvělý příběh, výborné herecké výkony a naprosto parádní konec, jeden z mála romantických příběhů s možným reálným koncem a žádný přehnaný happy end. :) ()

Peenugirl

Ronantika na tretiu, je tento film, ktorý založil kult búriacich sa princezien, prezidentových dcér, královien, ktoré utekajú do neznámeho zakázaného a voľného sveta okolo nich. Len aby sa za noc zamilovali a zistili, čo im v zlatej klietke chýba. Audrey je úžasná a neskutočne pozerateľná. Film je ľahký a pritom má čo povedať. 85% ()

Mr.Hackels

Krása! Nečekal jsem od tohoto letitého snímku zázraky, ale moc se mi líbil. Na to, že má skoro dvě hodiny, to pěkně plyne a než se nadějete tak jste na konci. Přitom bych řekl, že se tam toho až tolik zásadního neodehraje. Jenže ta poklidná a pohodová atmosféra je kouzelná. O půvabech Audrey Hepburn toho tu všichni napsali již tolik, že to není třeba opakovat. Snad jen, že opravdu vypadá jako nevinnost sama. Co se mi ale na tomto filmu nejvíc líbilo, byl závěr. Čekal jsem klišé v podobě uraženosti její výsosti, ale režisér ze situace vybruslil s grácií. Tleskám a dávám 80%. ()

HonziKaja

Audrey je kouzelná, Peck je frajer a já až celkem cynik jsem si až okusoval nehty a doufal v happy end. Neuvěřitélné. ()

enzo_cz

Nevím jestli je to přímo komedie. Každopádně je to krásný příběh jedné lásky, který nekončí očekávaným happyendem. ()

Skunkiee

Nejkrásnější pohádka pro dospělé neboli nestárnoucí klasika všech klasik na poli romantických komedií. A nejhezčí princezna na světě Audrey H. ()

DrCreo

Pôvab, šarm, elegantnosť a ladnosť sú zhmotnené a prítomné v každej jednej scéne, každom dialógu, zábere na rozkošnú tvár Audrey Hepburn, na každom kúsku Ríma, avšak..., je tu jedno avšak, a síce pomerne jednoduchá kostra filmu, ktorá, tak ako minca, má svoje dve strany, preto je potrebné vidieť ich obe. Na jednej strane síce platí slovné spojenie, že v jednoduchosti je krása, čo v prípade Audrey Hepburn platí dvojnásobne, zároveň som však po nejakom čase (čo by som pripísal na vrub práve už spomínanej jednoduchosti) nadobudol pocit menšej zainteresovanosti o dianie, ktorý v niektorých chvíľach, a to mi snáď milovníci tohto filmu odpustia, prerástol do stavu ľahkej nudy. ()

salokin

Těžko říct něco, co už někdo neřekl. Neuvěřitelně kouzelná romantická komedie, na kterou se budu dívat pořád a pořád dokola, protože tenhle film nestárne. Co na tom, že už uplynulo celých šedesát let od vzniku, scéna s polibkem u řeky, loučení se v autě nebo konec v liduprázdné síni, to jsou okamžiky tak přeplněné emocemi, že čas se jich nemůže ani dotknout. ()

StanGoodspeed

Komedie? Tak to těžko. Moc jsem se nenasmál, spíš se mi po tvářil honil jen takový přiblblý nasládlý úsměv z pocitu něčeho hezkého, jemného, příjemného. Princezna byla naprosto odzbrojující, to její děkuji :-) Scénáristicky taky žádná bomba, příběh jednoduchý...ale prostě ta hloubka.... A nakonec i příjemně nepříjemné překvapení v podobě, kdy si film odpustil šťastný happy end v podobě svatby či společného útěku mě překvapilo. ()

baran

Keby bol daný film natočený v dnešnej dobe, povedal by som, že jedno cliché strieda druhé a naivita postáv ničí celú hodnovernosť filmu. No práve vďaka jeho vyzretosti v ňom nachádzame pravý opak. Krásne prostredie Ríma s eleganciou a nonšalantnosťou postáv s kostýmami hodnými modernej realizácie sa divák stáva terčom pre túžbu vtiahnutia do daného obdobia. Obdobia, kde neexistuje pojem lacná romantika, ktorá je natoľko pravdivá, že útokom ľudskej rasy sa z nej v dnešnej dobe stáva len chabá nenaplnená fantázia. Aj keď sú výkony hercov viac než úctyhodné, nevyhneme sa komickým scénam, vyvolávajúcim pousmiatie sa nad (ne)prirodzenosťou stvárnenia určitých postáv, pričom najvhodnejší príklad vidíme v bitke na lodi, kde je viditeľná len tenká hranica medzi tancom a zápasením. Stretávame sa tiež so záhadou, prečo vo filme nie je použitá výraznejšia hudba, ktorá bola v danej dobe tak nádherná. Za najväčšie sklamanie však pokladám smer, ktorým sa vydal hlavný hrdina v poslednej scéne. Tento moment sa podieľa na merítku filmu, ktorý z neho robí film o letnom romániku a nie o pretrvávajúcej láske. Avšak, je na divákovi, aký svet plný fantázie si pri pôžitku z filmu vytvorí. Nemôžem povedať, že by ma film zrovna bavil (vzhľadom na jeho žáner), no síce bez vnútorného napätia, ale s úsmevom na tvári a občasnou spadnutou sánkou som obdivoval kultové dielo plné kvalitného umenia. ()

carnacv

Tak jsem se konečně naučil, jak stěhovat ženu z postele :). Velmi originální způsob. Chtěl bych strašně vidět, jak se tahle scéna natáčela, protože udržet si u toho kamenou tvář, to je vrchol umění. Líbilo se mi, že je film plný takových malých "kanadských" serepetiček, které by člověk nečekal, a které film velmi groteskně obohacují. Dějová linka je naprosto úžasná. Že by se snad fakt tady na planetě dalo některým lidem věřit?; no asi poskrovnu ano. Režii a herecké výkony nemá cenu hodnotit, neboť obojí bylo bravurně zvládnuto. ()

KapitanKuraz

Mna moc "starych" filmov neberie, ale Audrey Hepburn je tak dokonala a okuzlujuca. Nemozem dat menej ako 5* a ani viac pisat nebudem, nie je co, treba zhliadnut. ()

Nechic

Film dokonale vykreslující atmosféru 50. let i jinou než vážnou formou. Je radost se na něj podívat i podruhé a vidět něco navíc. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)