Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Katarine

I když jsem neviděla úplně celý film, i tak to stálo za to - opravdu velkolepá podívaná. Audrey Hepburn byla ve své době a vlastně dodnes patří mezi největší skvosty hereckých hvězd. ()

Des2

Dala bych i pět hvězdiček, kdyby mě závěr tak nezklamal. Po vší té romantice jsem čekala stoprocentní happyend :) ()

easaque

tak tato starší komedie s Audrey Hepburnovou patřící do klasiky, ani nemusí mít snad komentář. Připomněl jsem si ji teď po dlouhé době. Je to taková pohádka pro dospělé (jako Pretty Woman, s kterou ji nechci rozhodně srovnávat), takže působí chvilkami i dost naivně. Uděluji slabší čtyři hvězdičky, protože svůj úkol plní dobře, je milá a stále má své kouzlo. ()

GrungeChild

Velmi, velmi příjemná komedie, která má úžasnou schopnost zaujmout a nenudit ani na moment. Tento film není jen z jiného města, tento film je přímo z jiného světa. A dal bych cokoli za to, abych v něm také mohl žít. Hvězda navíc, za naprosto perfektní závěr dle mého gusta (čekal jsem nějaký rozplzlý romantický happy-end, naštěstí se nedostavil). Sečteno a podtrženo, jen těžko byste hledali hezčí prázdniny, než ty italské .) ()

(mOnkey)

Naivní pohádka o roztomilé princezničce Audrey Hepburn, která si chce alespoň jednou v životě užít trochy té opojné volnosti, a senzacechtivém novináři Gregorym Peckovi, jemuž spadne přímo do náruče obrovská příležitost přivydělat si nějaké peníze. Jenže láska s oběma hlavními aktéry zamává nebývalým způsobem. Příběh, který ani po více jak půl století neztratil nic ze své krásy. ()

Morloth

Reklamní agentura na krásu, lásku, dobrodružství a štěstí, kterou prezentují sladká princezna Audrey Hepburn a cynický novinář Gregory Peck. Nebýt závěrečné scény, která elegantně a nemilosrdně rozmetá cukrlátka do všech stran, mohl jsem to brát jako nejromantičtější reklamu na to, jak dostat Američany do Itálie. ()

Martin741

Vyborny film s krasnou a talentovanou Audrey Hepburn a Gregory Peckom. Mesto Rim hra vo filme svoju vlastnu rolu, film vlastne ani nema poriadny dej. Ako oddychovka je tento film na taketo ucely ako stvoreny. Ako pikoska nech sluzi informacia, ze namiesto Gregory Pecka bol zvazovany Cary Grant. 100 % ()

vydumnica

Roman Holiday je skutočne jeden z najlepších romantických filmov, taký druh romantiky sa už z dnešného sveta žiaľ vytratil. Zároveň je to tak vtipná komédia, smiala som sa tak, že som až plakala! Radosť sledovať. Naozajstný filmový zážitok. Audrey Hepburn bola naozaj kúzelná a ako princezná Ann naozaj krásna. Videla som to v originálnom znení. Starobylý Rím ešte viac vynikol, takto v čiernobielej verzii. Páčili sa mi aj dialógy, vlastne páčilo sa mi všetko a som veľmi spokojná s výberom filmu. ()

M.i.k.e

Příjemná romantická komedie, která ani po sedmi dekádách neztratila nic ze svého kouzla. Taky je důkazem, že pro dobrou romantiku není potřeba vymýšlet nic světoborného a ve finále stačí hodně málo. Prázdniny v Římě to všechno mají. Zápletka je možná jednoduchá, ale netlačí se na pilu, chemie mezi Peckem a Audrey je skvělá a prostředí Říma to celé hezky rámuje…80% ()

Elyssea

Prázdniny v Římě se mě nedotkly tolik, jak jsem přepokládala. Je to vlastně romantičtější, než většina romantických komedií dohromady a lépe natočené, s okouzlující hlavní dvojicí. Přesto mě ale nedokázal vtáhnout tak, jak bych očekávala. ()

WoWoW

Úžasná romance s ještě úžasnější Audrey Hepburn. Samozřejmě ani Gregory Peck nezaostával, až tak moc. Kdybych mohl, dal bych tomuhle filmu vic pětihvězdičkových hodnocení, jenže nemůžu. A tak doufám, že tenhle film objeví dalších destet tisíc uživatelů a ty hvězdičky, které dostane, ho posunou ještě o kus výš v žebříčku. ()

joker.george

Minimálně kvůli hereckým výkonům, krásným památkám a netradičnímu, ale přece šťastnému konci stojí Prázdniny v Římě za vidění, přestože pro mě jinak byly docela zklamáním a nenaplnily moje očekávání. ()

Rocky88

Tak dlouho mi William Wyler s tímto snímkem unikal a tak dlouho se za něj ostatní převlékali, až jsem ztratil chuť. Ale nikoliv vůli, a tak, když jsem Willíka konečně chytil, shltnul jsem jeho báječný film jedním polknutím. Bezchybný, živý, radostný, s perfektním koncem. ()

Streeper

Moje milovaná Audrey v roli roztomilé a naivní princezny, která se rozhodne zažít normální život v Římě. Chemie mezi ní a Gregorym Peckem byla naprosto hmatatelná navzdory tomu, že mi Gregory ze začátku nebyl úplně sympatický. Postupem filmu si mé srdce ale taky získal. Audrey byla skvělá, roztomilá a naivní, dala do té role vše, co tam mělo být. A ta černobílá kamera byla božská. Prostě krásný kousek klasické kinematografie, který stojí za to vidět. ()

Lopic

Vždycky když dlouho odkládám nějakou klasiku, tak se mi nakonec strašně líbí. A to byl přesně případ Prázdnin v Římě. Z Audrey Hepburn sem nemohl spustit oči od začátku do konce a Gregory Peck mi přišel taky skvěle obsazenej, i když tu někteří uživatelé píší, že je prkennej, mě se ani nezdálo. No a co říct ke konci? Jen že sem ho moc nečekal a o to víc mě potěšil. ()

Trainspotter

"CHARMED." --- Řím je otevřené město a je jedinou evropskou metropolí, kterou jsem měl tu čest navštívit a proto říkám, že Řím nikdy nebyl krásnější, malebnější a poetičtější a Italové nikdy nebyli vřelejší a ve filmu opravdovější, protože jsem celou dobu měl pocit, že sleduju reálný snímek ze života opravdové princezny, která si chtěla trochu vyhodit z kopýtka. Říme, miluji tě, ale tyto prázdniny mohly mít trochu svižnější úvodní tempo. AR: 1,37:1 - Academy ratio ()

zuzinka2

Nádherná romantická komedie, která strčí všechny svoje současné kolegyně hravě do kapsy. Audrey Hepburn je naprosto okouzlující a působí v roli princezny přesvědčivě stejně jako šarmantní Gregory Peck představující velmi svérázného novináře. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)