The Guest (2014)

Pomalu zjišťuju, že Wingard vlastně neni moc dobrej režisér. Ale atmosféru umí navodit jako málokdo z dnešní nezávislé scény, a když k tomu přihodí parádní námět, retro synťáky a perfektní herce, tak mi to prostě většinou stejně stačí. Podobně jako You're Next, se mi ani u Guesta příliš nelíbilo, kam se příběh v druhé půlce vydal, ale je to po celou dobu tak zvrhlá a nekorektní podívaná, že má skoro až neodolatelný šarm. 80%

Ouija (2014)

Zcela neurážlivý hororový průměr, jehož nejzajímavějším prvkem je, že má jeho ústřední oběť v pokoji plakát The Rakes. Jsem si byl jistej, že tu skupinu zná tak nanejvýš tak pět lidí. O to divnější je, když jí má v pokoji v roce 2014 vylepenou osmnáctiletá holka. 50%

Interstellar (2014)

Půlku stopáže jsem si myslel, že Nolan šlápl vedle. Půlku zase, že ten člověk má schopnost neustále překonávat sám sebe. Ta tíha tříhodinový epiky na mě naplno dolehla ale až při odchodu ze sálu. Grandiózní. 100%

Železná srdce (2014)

Přesně takové, jaké jsem si to přál. Špinavé, drsné, intenzivní a neskonale Rkové. Ayer sice nedokáže klasické historce o bažantovi v nové jednotce vtisknout něco výrazně originálního nebo nového, ale všechny příběhové elementy jsou jinak na svém místě. Výborná otcovská figura Pitta, kvalitní vedlejší přihrávači (Bernthal super, LaBeouf po dlouhé době solidní), a krátkodobé lelkování s místními slečnami v paradoxně nejnervóznější scéně filmu. Ayer poslepuje jednotlivé bitevní a stmelovací scény do parádně funkčního celku, který sice nenabízí nic objevného, ale zažene hlad po chlapském akčňáku lépe než kterýkoliv díl Expendables. Berte nebo nechte být. 80%

Psycho-Pass - Season 2 (2014) (série)

Napsal bych něco ve stylu, že bez Kogamiho je to poloviční. Tvůrci ale záplatují jeho absenci snad ještě psychotičtější zápletkou než v první řadě, navíc s přidanou brutalitou a de facto bez vaty. Parádní práce. UPDATE po finále: Takže to vypadá, že jsem měl ve finále přeci jen pravdu a byl to jen delší prolog k filmu. Jinak si totiž nedovedu vysvětlit zkratkovitost, nedořečenost a rychlé smetení pod koberec většiny dlouho budovaných linií. Poslední díl velkým zklamáním. Za to hvězda dolu, celá sezóna kolem 80%.

Šofér (2014)

Patrick Wilson v nasraným módu, Carnahan opět roztřesený a camea na hranici geniality. Zábavná budoucí kultovka, která proti sobě skvěle staví dva netypicky obsazené herce (Wilson - drsoň, Pine - šílenec, už podruhé u Carnahana) a nechá je devadesát minut dělat vtipné krávoviny na pozadí narychlo spíchnuté kriminální historky. Takhle vypadá povedený pokus natočit cynickou a nekorektní klipovitou komedii, neboli to, co se Michael Bay snažil natočit s Pain and Gain, ale neskutečně otravným způsobem selhal. 80%

Zmizelá (2014)

Brilantní propojení manželské satiry s prvotřídním thrillerem. Cynické, chytré, ale z hlediska jednání postav občas záměrně iritující. Kolem Rosamund Pike se v následujících měsících bude zlatit jedna trofej za druhou, ale Affleck zde (ve výrazně méně ocenitelné roli) předvádí své absolutní kariérní maximum, stejně jako výborná Carrie Coon. A v jistém ohledu i Fincher, který raketometným tempem odvypráví příběh, v jehož jádru je vlastně dost "slow-burnové" manželské drama. Excelentně si pohrává s vyprávěním dvou příběhových linií a servíruje výrazně hutnější a zábavnější podívanou než by běžná sumarizace příběhu dala tušit. Dvě hodiny za plný počet, ale s koncem mám stále stejný problém i po jeho převedení z papíru na plátno. 90%

Labyrint: Útěk (2014)

Pokud by všechny filmy podle YA novel vypadali takto, tak by ten žánr možná měl v budoucnu i co nabídnout. Teenage verze Kostky s nečekaně sympatickými postavami a překvapivou nekompromisností jejich osudů. Žádné čtyři hvězdy z lítosti a s přihlédnutím k odpadním zástupcům žánru, Maze Runner je všestranně poctivý mládežnický thriller. První noční scéna z labyrintu je dokonce famózní. 80%

The Canal (2014)

Mix Polanskiho se Sinister. Od toho druhého si Canal v momentech bere až příliš, jinak ale přesvědčivě děsí celou hodinu a půl. Od úplného nadšení mě dělí jen překombinovaný a zpackaný závěr, z jehož předvídatelnosti si film ve svém průběhu udělá několikrát legraci (i v dialozích), ale stejně nám ho Kavanagh nakonec naservíruje s vážnou tváří. 70% (Fantasy Film Fest - Mnichov)