Cesta (2014)

Převelikej hype a ve finále... vlastně dost velká spokojenost. Je to z části přiznaná banalita o lidství, z části post-apokalyptická jízda s nemluvným Pearcem a psím způsobem věrným Pattinsonem. Nedivím se zdejším nízkým hodnocením, Rover toho stihne za svou rychlou stopáž nakousnout mnoho, ale dopovědět málo. Z nějakého důvodu mi to ale i několik dní po zhlédnutí leze do hlavy. Výborné, pomalé dávkování informací o zdevastovaném světě, skvělé herecké výkony od obou pánů a ospalá, ale zatraceně magická atmosféra. Vlastně mi to sedlo mnohem víc než Hillcoatova neústupně a nesnesitelně depresivní Cesta. 80% P.S. A v momentech jsem si říkal, že Pearce by klidně mohl hrát Joela v připravované adaptaci TLOU. Jen vyměnit Pattinsona za Elle Fanning a budu spokojen úplně :)

Neutečeš (2014)

Vynikající callback na osmdesátkové horory se skvělým vizuálem a partou velmi sympatických postav. Mitchell se celou stopáž pohybuje na hodně tenké hranici mezi absolutní děsivostí a směšností, mistrnou režií ale nikdy na nechtěnou druhou stranu nepřejde. Nejblíže pádu do campy hovadiny je asi plážové extempore, kdy začnou celému námětu trochu skřípat zuby, ale zbytek je až pozoruhodně soustředěný a dotažený do konce. Kromě plážového úletu jsou ale všechny děsivé momenty skutečně DĚSIVÉ (při první domovní scéně jsem snad nedýchal) a to i přes to, že by podoba "monster" v normálním případě vyvolala smích. Mitchell díky nepříjemné kameře a preciznímu šponování atmosféry (většinou bez lekaček) dosahuje toho, že i stále stejná setkání s "monstry" jsou pokaždé zábavná a nervydrásající. Zcela pozoruhodný horor, který námětem svádí do sebereflexivní žánrové parodie, ale je nečekaně veden s vážnou, a k po***ní strašidelnou tváří. 90% P.S. Jen škoda, že Disasterpeace v soundtracku začíná vykrádat sám sebe. Najděte tři rozdíly mezi main theme FEZu a It Follows.

Zátah 2 (2014)

"Nejlepší akční film všech dob..." A ono možná fakt jo. 100%

Dead Island 2 (2014)

V jednom aspektu vlastně o dost lepší než milovaný trailer na jedničku. Tenhle totiž na rozdíl od dojemného příběhu rodinky dokonale vystihuje o čem Dead Island je a nehraje si na zombie drama s přesahem. Střihově precizní kravinka s chytlavým hudebním podkresem. 80%

Všechny cesty vedou do hrobu (2014)

Uff, MacFarlane hodně přestřelil. Zasloužený neúspěch, který přičítám Sethově egoismu a neschopnosti sepsat příběh dávající aspoň trochu smysl. Jeden vtip o milionů možností jak zhebnout na divokém západě natažený na dost vleklé dvě hodiny, navíc doplněný o vyloženě nevtipné fekálie. Slabší tři jen na super obsazení (Neeson, NPH), povedená camea a ty tři-čtyři vtipy, které se trefují do černého. Od údajného komediálního masterminda bych ale přeci jen čekal víc. 50%

Na hraně zítřka (2014)

Pecka a zatím rozhodně nejlepší popcorn letošního léta. Notně zhollywoodštěný, ale stále výborně fungující koncept, který dokázal Liman přetavit ve strhující sci-fi podívanou plnou překvapení. Nečekal jsem humor, v úvodu neobvyklou hereckou polohu pro Cruise, ani pečlivě vykreslený vztah mezi Cagem a Ritou Vrataski. Liman si vizuálně sem tam něco vypůjčí od Ryana, sem tam od Vetřelců, ale po celé dvě hodiny jede na plný plyn. Podporuje ho v tom chytrý scénář, neselhávající tahoun Cruise a adekvátně drsná Emily Blunt. 90%

Godzilla (2014)

Edwards válí. Mnozí jistě neocení, že je schopen hodinu a půl tahat za nos, veškeré "akční" momenty jsou ale v pravém slova smyslu epické (ne jako digitální clusterfuck v Transformers). Po mocné gradaci ve druhé třetině přichází na jeden z největších filmů letoška až překvapivě tiché finále, ve kterém se žádná z lidských postav ani neodváží krást pozornost od závěrečné bitky. Věrné japonskému originu, v momentech možná až přehnaně úsporné, ale především zatraceně ikonické, neobyčejné a svěží. 85% P.S. Menší osobní mínus za absolutně nevyužitou Olsenku.

Svatyně zla (2013)

Pro mě rozhodně nejpřístupnější West. A to i když se rámec mixující found footage s dokumentem a klasickým filmem několikrát absolutně rozpadne a i na poměry found footage zkrátka nedává smysl. West ale stále dokáže vykouzlit parádní atmosféru a naplnit i obyčejnou scénu neobyčejným napětím (rozhovor, oslava). Zároveň musím ocenit asi nejkontroverznější prvek Sacramentu, a to sice že jde "jen" o rekonstrukci událostí v Eden Parish/Jonestownu. Leckomu bude chybět překvapení, zvrat, ještě větší gradace v závěru, ale mě ta jistá žánrová přízemnost Sacramentu vlastně dost osvěžila. Slabší čtyři. 70%

V bolestech (2013)

Dobrá práce, ale ke konci tak neskutečně vyprchává pečlivě budované napětí, že už jen čekáte, než to konečně utnou. Jednotlivé epizody jsou povětšinou skvělé, ale kvůli jejich roztříštěnosti nedosahuje druhá půlka tíživosti a nervozity té první. Jako ukázka stále nových možností found-footage to ale funguje velice slušně. 70%