Ultraviolet (2006)

Jedna * za ladné krivky a pekné odhalené bruško Milly Javovich a za super kameru vo vcelku slušných bojových scénach. Ale od tvorcu nadpriemerného Equilibria, Kurta Wiimmera, som očakával ďaleko viac. Menej primitívny dej, lepšiu réžiu, kvalitnejšie herecké obsadenie a zvládnutie digitálneho mesta a špeciálnych efektov aspoň do takej miery, aby sa na ne dalo pozerať bez žalúdočných potiaží. Varujem všetkých tých, ktorým nestačí ku kvalitnému filmovému zážitku len pohľad na sexi telo Milly Javovich.

Hotel Rwanda (2004)

Nesmierne nádherný filmový zážitok. Film sa na nič nehrá, jednoducho bez náznaku akéhokoľvek sentimentu a klišé opisuje udalosti, ktorým sa aj napriek tomu, aké boli strašné, venovala nedostatočná pozornosť. Film je postavený na famóznych hereckých výkonoch, špeciálne Dona Cheadla a Sophie Okonedo. Herecké prevedenie, konanie postáv, vaše stotožnenie sa s nimi a samotné udalosti, ktoré sú vo filme vyobrazené, vyvolajú vo vás pocity smútku, žiaľu, ľútosti, reflexie nad ľudskou krutosťou, neznášanlivosťou. Budete sa čudovať, ako je možné, že ste o tejto udalosti, po ktorej ostalo 1 000 000 mŕtvych, nevedeli. A ešte niekoľko minút po záverečných titulkách zostanete sedieť priklincovaný k sedadlu s otvorenými ústami, neschopný slova a so slzami tečúcimi po lícach.

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

Ďalší, nesmierne vydarený počin od Frat Packovcov, skvelá jazda plná vtipných hlášok, gagov, humorných situácií a nezabudnuteľných scénok, a to hlavne vďaka "zabrzdenému" Stevovi Carellovi a skvelému Willovi Ferrellovi v hlavnej úlohe.

Peacemaker (1997)

Na režisérku, ktorá mala doposiaľ skúsenosti len s režírovaním seriálovej ER, sa vcelku vytiahla. Slušný dej a zaujímavá zápletka, sprevádzaná slušnou akciou a super hudbou Hansa Zimmera....všetko, čo má správna akčná pecka obsahovať.

Milujte svého zabijáka (2002)

Veľmi zvláštny film. Zvlášna je jeho vizuálna a obsahová stránka ale najmä režisérsky štýl a spracovanie témy. Clooney ako debutujúci režisér si počínal skvele, miešal scény jednu s druhou, ale s takým nesmiernym citom, aby to nenudilo, ale aby to zase nebolo ani veľmi mätúce či priveľmi komplikované. Obsadil množstvo skelých hercov na čele so Samom Rockwellom, ktorý bol naozaj vynikajúci. Avšak moje vnútorné presvedčenie dať 3*, ktoré trvalo takmer počas celého filmu a bolo odzrkadlením toho, že tento film ma až tak veľmi nezaujal a nesadol mi, ovplyvvnil až samotný, vygradovaný a skutočnosti odhaľujúci záver.

Maverick (1994)

Maverick dokonale spĺňa parametre westernu a dobrej komédie obohatenej o množstvo humorných situácií a vtipných gagov. Výborná zábavná jazda so skvelým Melom Gibsonom a Jodie Foster v pre ňu netradičnej komediálnej úlohe, vrcholiaca skvelým kartovým, a vzápätí koltovým, súbojom.

Narozen 4. července (1989)

Po výbornej Čate ďalší skvelý Stonov počin, ktorý sa nebojí kritizovať vojnu vo Vietname. Sleduje príbeh chlapca (Tom Cruise) plného entuziazmu, odhodlania a patriotizmu odhodlaného bojovať vo vojne a položiť za svoju krajinu aj život. Ale až po tom, ako ostane pripútaný na invalidný vozík zisťuje, aké svinstvá sa tam páchajú a že to nie vojna nie až taká ideálna, ako bol o tom kedysi presvedčený. Stone sa opäť sústreďuje výhradne na negatívne stránky vojny a toho, čo prináša. Aj napriek zopár hluchým miestam je zrežírovaná výborne. Ešte pomerne mládý Tom Cruise podáva v úlohe Rona Kovica obdivuhodný výkon. Jednoducho skvele natočená deprimujúca protivojnovo zameraná dráma sprevádzaná výbornými hereckými výkonmi a nádhernou hudbou Johna Williamsa.

Rudé horko (1988)

Priemerný triler, v ktorom padlo zopár skvelých Schwarzeneggerových hlášok, ale s nedostatkom akcie, napätia a potrebného švihu.

Crash (2004)

Film Crash je nepochybne jadným z najlepších a najoriginálnejších filmov, ktoré sa zaoberajú tematikou rasizmu, xenofóbie, vzájomnej neznášanlivosti a nepriateľstve medzi ľuďmi. Film Crash obsahuje množstvo skrytých zmyslov, kritických narážok na súčasnú spoločnosť, je v ňom ukrytých množstvo alegórií a irónie. Dokkazuje, do akej miery sú naše osudy popretkávané a ako sa nám môžu naše zlé, či nesprávne kroky vypomstiť. Film Crash má nepochybne veľké srdce. Pre niekoho môže byť filmom, ktorý mu poskytne nádherný, a emocionálne nesmierne silný, zážitok a pre druhého zase zdrojom ponaučenia, ktoré môže viesť až k zmene myslenia, životných postojov a názorov. Ale pre väčšinu ľudí bude obojím.

Johanka z Arku (1999)

Luc Beeson si vybral takú vďačnú tému, ale aj tak nedokázal naplno využiť jej obrovský potenciál. Film bol nezvládnutý vo všetkých smeroch. Aj keď typy scén, ako napríklad tie, v ktorých bola zobrzená Joanina komunikácia s Bohom a prijímanie znamení vyslaných od Boha, nemám rád, som si vedomý toho, že vo filme byť museli. Mojou výhradou však je, ako mizerne boli spracované. Ďalej Bessonova réžia, ktorej výsledkom bola pomerne prtiahnutá stopáž a nepodarené bitky. No a v neposlednom rade zlé herecké výkony, ktoré občas až hraničili s trápnosťou (možno až na D. Hoffman). Mill Javovich mala nesmierne ťažkú postavu a aj sa na ňu hodila, ale jej podanie bolo nepresvedčivé. Takže nepodarný Beesonov pokus nakrútiť výpravný veľkofilm, ktorý asi odštartoval sériu neúspešných historických filmov alá Alexander, Trója či Kráľovstvo nebeské.