• Krátkometrážní

U převlékací kabinky (1894)

Nevím, proč se každý podivuje nad tím, že jde o barevné představení - když je toto dílko vytvořeno ručně překreslenými fotografiemi, proč by je měl autor dělat černobíle? :)

Jezero (2008)

Grandrieuxovy filmy mě bavily jen 5 minut, úplně na začátku. Sombre začíná záběrem odkazujícím na úvod The Shining a pak přijde střih na tváře dětí sledujících v kině jakýsi dobrodružný, možná strašidelný film - ohledávání těchto tváří naznačí, o co dál půjde ve zbylých 300 minutách filmařova díla. A může to být složité.. v mnoha chvílích jsem si říkal, že takové filmy nepotřebuju, kdybych je neviděl, vůbec by to nevadilo, nic nepřinesou. Je to podivný pocit, protože ten čas je dostatečně znepokojující, ale.. Jasně mi připadá, že by bylo mnohem lehčí psát na La Vie nouvelle či Un Lac recenzi, než najít nějaký klíč k jejich hodnocení..

Národ sobě aneb České moře v 18 přílivech (2003) (TV film)

Struktura přelívajících se vln, scény prosakující jedna do druhé, nápaditost, skvělé rozpohybování kamery. Národní třída - živoucí organismus, v němž se prolíná obyčejná realita s umělou inscenovaností, velké dějiny se všednodenností, kde se setkávají běžní občané s těmi, co na sebe berou určitou masku, jedni si hrají na druhé, druzí jsou někým jiným než normálně, kde okamžik je jednou přehlcený vjemy, jindy vyprázdněnou možností.

Zazie v metru (1960)

Playtime pro Louise Malla a skupinu pařížských komediantů, kteří se s chutí a plni nápadů pustili do zfilmování (pro Francouze) legendární satirické knížky od Raymonda Queneaua.. Škoda, že se u nás moc nehraje třeba v televizi; každá scéna je nesmírně nápaditá, tu a tam odkazuje ke známým groteskám, jindy k tradici pantomimy, elegantní francouzský svěží duch je zde k vidění v celé parádě. Navíc se podařilo ku prospěchu věci trochu utlumit "protivnost" a "zkažený" charakter malé Zazi, a tak si zde divák k ní může najít sympatie mnohem lépe; film si po svém pohrál i s dvojakou otázkou, jestli se Zazi podívá do vysněného metra (Queneau původně sepsal i takovou kapitolu), nebo ne - ve scéně, kdy v závěru postavy do vlaku nastoupí, Zazi totiž spí.

Sbohem Dragon Inn (2003)

Škoda, že při sledování kdekoli jinde než v kině to ztrácí část efektu. A nejprapodivnější to muselo být, když to člověk viděl (ale kdoví, jestli někdy byla taková možnost...) v tom samotném kině, kde Tsai natáčel. Neustálá kombinace překvapení a přehodnocování dosavadních myšlenek.

The Beatles at Shea Stadium (1965)

Je nasnadě, že se jedná o tento dokument: http://www.youtube.com/user/beatles19621#p/search/1/vQtw3uNpaIk, který nezaznamenává jen zahrání písniček, ale také celou přípravu, souvislosti, doprovodný warm up program a obsahuje výpovědi brouků, jejich komentář k celé akci. Proto je jednak zde zmíněný seznam skladeb lichý a navíc se jedná o film v podstatě průměrný (ke slavnému koncertu navíc ve vyznění dost kritický).

Det legende menneske (1986)

O proměnách, hrách, předvádění, soutěžení, o kreativitě a vytváření vlastního světa: Jørgen Leth natáčí malé děti i dospělé šprýmaře a hráče při "momentech hry" (dánský název znamená Homo ludens). Film, rozdělený do devíti kapitol podle typu hry, byl natáčen na Bali, Haiti, v Brazílii, Číně, Británii, Dánsku, Španělsku a Americe a sponzorovalo ho Lego.

Díra (1998)

Šokující příchody zcizujících prvků (pěvecké výstupy) posunují Tsaiovu sérii, pokud jsou jeho filmy sledovány chronologickým způsobem, do další dimenze. Jsem tím (zklamán) překvapen a fascinován, nejasketičtější vypravěč se začal i trochu bavit. Nejde jen o to, že jsou bizarní, bizarní (a přitom všední) už jsou totiž všechny ty situace, které Tsai pro Kang-sheng Leeho vymýšlí.

Kluk na stromě (1961)

Černobílý snímek o mladistvé rebelii proti poměrům (v rodině, ve vesnici, ve světě): šestnáctiletý Göte se zaplete s dvojicí starších výrostků a po noci strávené v lese navykne na tento zdánlivě svobodný druh úniku před povinnostmi a šedí života; jelikož se asi leckdo jen tak nedostane do Švédska, aby tento příběh, vydaný v edici Filmové perly, sehnal, prozradím i konec - "kluk na stromě" v koncích a bezvýchodné situaci obrátí proti sobě pušku a hustým větvovím klesá a propadá se dolů.