Collateral (2004)

Neónově nazelenalá betonová džungle a v ní řidič taxi plný ideálů, co nabere profesionálního assassina a amatérského filozofa v jednom. Oba čeká dlouhá noc, která zřejmě skončí ztrátou nejen taxikářské licence.. Přidat pesimismu a ubrat nelogičnosti - byl by to možná pětihvězdičkový thriller. Mann se snaží, co mu síly stačí, ale proti dírám, co vystřílel Vincent do scénáře, nezmůže nic.

Válka světů (2005)

Nemám problém s tím strohým koncem mimozemské invaze, protože Spielbergova Válka světů byla od začátku chytře koncipována jako neglobální boj rodiny Raye Ferriera o holé přežití, ale to srdceryvné "bostonské rendezvous" bylo jako když někdo s rozběhem nakopne Tripoda mezi nohy.. Přehlídka spektakulárních triků nezakryje mrtvou duši filmu a po druhém zhlédnutí jsem nabyl skálopevného přesvědčení, že s rozpočtem 132 milionů by na podobné úrovni dokázaly pracovat i mnohem menší režisérské kapacity. Stevena nám asi začíná obrůstat ten marťanský plevel Red Weed..

Generál Patton (1970)

Životní výkon podávající George C. Scott nesleze z plátna, a aniž by si umazal svou generálskou uniformu, rozvěšuje střeva všech těch zpropadených Hunů na pásy amerických tanků. Přitom si ještě stihne číst v Bibli, soutěžit s Montym v egoistické Grand Prix Sicílie - Berlín a každý zatracený den někoho urazí. Škoda jen, že ve filmu se skvělou hudbou Goldsmitha, nebyla zobrazena i docela nehrdinná smrt tohoto zajisté velkého vzoru A.J.Rimmera..

Spalující touha (1999)

Vcelku nevinný sen a tanec na tenkém ledě bujné představivosti - grandiózní loučení Mistra Kubricka. Ten děsivý klavírní motiv budiž nám všem připomenutím, že všechno je jenom o…

Olověná vesta (1987)

„Ho Chi Minn is a son of a bitch. Got the blueballs, crabs and the seven-year-itch!“ V první půli seno/sláma instruktor (Ermey), podoben chrlícímu gejzíru, řve jednu invektivu za druhou, aby ze svých hochů udělal zabijácké stroje. Nikoho nepřekvapí, že bečka sádla vojín Pyle efektivně zhodnotí jeho dril jako první.. Private Joker (Modine) při tom všem zkouší udržet chladnou hlavu, ale brzy pozná, že těžko na cvičišti a ještě hůře na bojišti. Jediné mínus jsou poněkud neautentické exteriéry ve druhé půli, ale na těch antiválečný Full Metal Jacket naštěstí nestojí. „Ain´t war hell?“

Osvícení (1980)

„Little pigs, little pigs, let me come in. Not by the hair of your chiny-chin-chin?“ Aby Jackovi z bušení do psacího stroje neruplo v bedně, je nezbytné najít si nějakou zábavu.. Klaustrofobické uličky a pokoje opuštěného horského hotelu slouží jako děsivé jeviště dalšího mistrovského Kubrickova díla, z něhož vyndání byť jediného filmového políčka by se rovnalo svatokrádeži. Dokonalost sama..

Stezky slávy (1957)

„Jen válka za svobodu svatá jest. Když cílem války sláva je a statky, čím jiným je než krvavými jatky?“ (George Gordon Byron). Kubrickova žaloba mlýnku na lidské maso zvaného armádní mašinérie, kdy celý pluk je jen bezvýznamná tečička na štábní mapě a zanedbatelný prostředek k naplnění ctižádostivých pohnutek. Fragment vojenský soud mi svou absurditou připomínal jeden z dílů Blackadder Goes Forth..

Zabíjení (1956)

Za vším hledej ženu nebo nekvalitní kufr.. Jedna z prvních perel navlíknutá na Kubrickův náhrdelník brilance a hned se z ní stal třpytivý klenot heist filmů.

Predátor (1987)

Vlajková loď svého žánru s atmosférou hustou jako samotná džungle, kde vesmírný lovec v souboji s guvernérem sklízí veškeré mé sympatie. „Tam v džungli na nás něco čeká a není to člověk. Všechny to zabije..“ Pokud toto pronese stopař Billy, zrovna si lehněte do US Army khaki pytle na mrtvoly a nechte zatáhnout zip zvenčí.

Predátor 2 (1990)

I když má drsňák Danny Glover strach z výšek, ukáže tomu ošklivému motherfuckerovi z vesmíru, kdo je pánem v revíru zvaném Los Angeles. Je škoda, že atmosféra jedničky zmizela ta tam, přesto lze s přimhouřením oka označit Hopkinsův film za důstojné pokračování s několika rozhodně zajímavými momenty (především predátoří Trophy Room). Bohužel, při následujících dílech o střetnutí kosmických nimrodů s vetřelčím plemenem se už tvůrci asi příliš dlouho projížděli autem s Králem Willym a lze je okomentovat snad jen jediným výrazem: „Shit Happens..“