Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Bohužel se mi potvrdilo, co jsem říkal už o pětce, totiž že Yates je patlal; nechápu, kterého génia napadlo svěřit mu režii. No vlastně chápu, výdělek je zaručen tak jako tak, tak proč platit někoho schopnějšího, že ano. Na druhou stranu s tím scénářem by asi neudělal nic moc velkého ani Spielberg - přece jen pozměnit či vypustit hlavní dějové linky (ať už jde o závěrečný souboj s pohřbem, Malfoye nebo Ginny) ve prospěch úplně zbytečné přimyšlené vaty, která neměla pro film ani pro příběh žádný přínos (k čemu proboha byla úvodní scéna s mostem a přepadení domu Weasleyových?), to nedává moc smyslu. K tomu nutno přičíst řadu lapsů (namátkou zobrazování Smrtijedů coby černých letících šmouh, metr a půl vysoké obilí o Vánocích, změny v podobě efektů kouzel či podobě osob oproti minulým dílům, velice nevhodně zvolena herečka coby Malfoyova matka) a dějových seků (ve filmu nebyla ani zmínka o tom, proč je jeskyně důležitá, prostě najednou vytanula Brumbálovi na mysli, zásah shůry?; Harry málem zabije Malfoye a nedostane za to ani tytyty, zatímco v jiných dílech pykal za mnohem menší prohřešky). No a abych zase všechno neházel na scénář, tak způsob, jakým Yates zabil scénu Brumbálovy smrti a následného vzdávání holdu, to je takřka na facku. Jediné, co vcelku funguje, je ta část filmu, kterou jsem si nazval Bradavice 90210 - tedy komediální romance, nebo chcete-li, romantická komedie. Herecké výkony by se daly nazvat standardními, tedy klasicky s výjimkou Rickmana, k němu se přidal i Broadbent coby profesor Křiklan. A mile překvapil Rupert Grint, dělání šaška mu jde velmi dobře a jelikož byli Ron s Hermionou tentokrát z vážného děje takřka vyloučeni, tak dojem nemá čím pokazit. Radcliffe je klasicky toporný, v některých scénách navíc díky režisérovu amatérismu působí až směšně, to si sakra nemohl Yates ohlídat, aby oproti holkám okolo nevypadal jako prcek? Na závěr už snad poslední výtka, obsazení Bonham-Carterové a její pojetí Bellatrix coby pošahané blbky bylo též solidním šlápnutím do lejna. Dvě a to ještě mhouřím oči, nelze to ani omluvit slabší předlohou, jak se tu mnozí snaží, já řadím šestý díl knižní série mezi nejlepší spolu s pětkou a trojkou.

Team America: Světovej policajt (2004)

Ze začátku to má pár hluchých míst (proto "jen" čtyři hvězdy), ovšem s nástupem hereckého spolku F.A.G to nabírá grády a konec v paláci je dokonalost sama. Potěší též pár starých známých vychytávek ze South Parku. A píseň o Pearl Harboru je nejlepším milostným songem ever! :) Jinak osobně nechápu, jak v tom někdo může vidět politickou nevyhraněnost - stačí si poslechnout brilantně napsanou řeč loutky Aleca Baldwina a jste doma. *update: po druhém sledování přidávám i tu pátou, předtím mi uniklo, jak nesmírně nabouchaný je ten film snad veškerými klišé, které si lze v akčních filmech představit. Terrorize this, pyčo! :)

Pivní bratři (1998)

Původně jsem hodnotil čtyřmi, ale pustil jsem si to znovu a nakonec těch pět dám, mám rád tyhle šílené komedie, pokud obsahují nadhled a neomezují se jen na nechutnosti. Hodně velký podíl na zábavnosti tohoto snímku má dvojička magorů Parker se Stonem, zejména druhý jmenovaný je od pohledu exot. No a scénku, kdy se Parker snaží rozhodit soupeře hlasem Cartmana, nelze zapomenout.

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Marně hledám slova, kterými bych tohle (vyhýbám se slovu film) ohodnotil. Na mysl se mi neodbytně vkrádá jen jedno: píčovina. Ale strašná.

Čtyři pírka: Zkouška cti (2002)

Nebyl to špatný film, jen mi přijde, že ho zbytečně zabili tím, že žádnou scénu pořádně nevypointovali. Chybělo mi v tom víc emocí, kde byla nějaká ta vřelost, patos? Snad jediná scéna, kde bylo emocí dostatek, byla zároveň tou nejlepší (útěk z vězení). Obtížnou uvěřitelnost i trochu přetaženou stopáž bych odpustil, ale kvůli celkové chladnosti filmu nemůžu dát víc než tři. I když silné tři.

Clerks 2: Muži za pultem (2006)

Oproti prvnímu dílu dost vyměklý Dante, ale Elias a zejména scéna s oslem to víc než plně nahrazují a Randall je king! Za pět.

Česká soda (1993) (seriál)

Některé fórky podařené, jiné trapné až na půdu. Ale devadesát jedna procent? Ani heverem.

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Jako dítě jsem vždycky před koncem filmu utekl do pokoje a tam stejně v koutě brečel jako želva, to byly časy :) Jedná se o další z povedených mayovek, jen mi celkem vadí, že dělají zbytečně blbce z vojáků.

Homolka a tobolka (1972)

Neseděly mi tam ty manželské páry, ale zase je vykompenzoval Hrzán, ta role kulturního referenta mu vyloženě sedla. Losera zahrál dokonale. Legendární scéna? Panoramata a "Vzhůru na Klondike!" (foneticky) :)))

Hogo fogo Homolka (1970)

Příběh je slabší než v prvním díle, ovšem zase je tu moje nejoblíbenější scéna snad ze všech tří filmů ("Jo to je vaše auto? Tak to jste VŮL, pane!"). Pěkné čtyři.